1 Litre Kaç Gram Eder? (En iyi Cevap)

Farkında olmadan günlük hayatımızın içerisinde çeşitli ölçü birimleri kullanıyoruz. Ölçü birimlerine metre, litre, kilogram örnek olarak gösterilebilir.  Fakat bu ölçü birimlerine nelerin karşılık geldiğini tam olarak bilemediğimiz bir zamanlar olabiliyor. Örneğin 1 litre su kaç kilogram veya kaç grama tekabül ettiğini çok da düşünmeyiz. Bu dönüşümleri gerçekleştirmek için öncelikle bu birimlerin nelere karşılık geldiğini iyi bilmemiz gerekiyor. Örneğin litre bir hacim ölçüsüdür ağırlık ölçüsü değildir. Fakat bununla birlikte kilogram veya gram bir ağırlık ölçüsü birimidir. Bu ölçü birimlerini kullanarak hacim karşılığı sunamayız. Litre büyük L harfi ile gösterilmektedir. Gram ise küçük g harfi ile gösterilmektedir. 

Hacimsel ölçü birimlerinin kütlesel ölçü birimlerine dönüşümde öz ağırlık kavramı önemli bir yer tutmaktadır. Bu kavramla birlikte 1 litre suyun ağırlığı tam olarak kaç grama tekabül ettiğini bulabiliriz. Suyu öz ağırlığı birdir ve bundan dolayı 1 litre su tam olarak 1000 grama eşittir. Fakat bu her maddenin 1 litresi 1000 grama eşittir demek değildir. Öz ağırlığı değişmektedir. Bundan dolayı bazı maddelerin hacmi 1 litre olmasına rağmen ağırlıkları 1000 gramdan az ya da çok olabilir.

1 litre kaç gram

1 Litre Mazot mu Daha Ağır, 1 Litre Sıvıyağ mı?

1 litre kaç gram? tartışmasıyla birlikte bu tür sorular da karşınıza çıkabilir. Hemen hemen her evde yemek yapımında kullanılan sıvı yağlar suya göre öz ağırlıkları daha hafif olan sıvılardır. Bundan dolayı 1 litre hacmindeki sıvı yağ 1000 gram değil 910 gram gelmektedir. Fakat ilginçtir ki mazot daha koyu bir renkte olmasına rağmen öz ağırlığı 0.85 olduğundan dolayı gram olarak daha da hafif gelmektedir. 1 litre mazot ortalama olarak 850 grama tekabül etmektedir. Bundan dolayı net bir şekilde söylenebilir ki 1 litre mazot 1 litre sıvı yağdan hafif mi sorusunun cevabı evettir veya diğer bir değişle 1 litre sıvı yağ 1 litre mazottan daha ağırdır. Bununla birlikte yapılan ölçümler göstermiştir ki benzinin öz ağırlığı mazotun öz ağırlığından da azdır. 0.7 civarında olan benzinin öz ağırlığından dolayı 1 litre benzin yaklaşık olarak 700 gr ağırlığındadır.

Genel adlı kategorimize göz atmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın