2021 Doğum Parası Nereden Alınır? (HEMEN BAŞVUR)

Çocuk parası diğer adı ile 2021 doğum parası olarak ailelere verilen ve çocuk sayısına göre miktarın değiştiği bir tür ödeme olan bu paranın nereden alınacağına dair tüm bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Öncelikle şuna dikkat etmemiz gerekiyor; çocuk parası sürekli olarak verilmez ve çocuk sayısına göre miktar değişir. Ancak 2021 doğum parası ödemeleri artırılmış olup henüz net bir rakamın verilmediğinin altını çizelim.

2021 Doğum Parası Sorgulama

Devlet sosyal hükümlülük çerçevesinde yardıma muhtaç ailelere bir takım ödenekler sunar. Bunlara baktığımızda kömür yardımı, süt parası, çocuk parası veya doğum yardımı olarak adlandırılabilir. Son yıllarda ise çocukların bir takım masraflarını üstlenerek bez yardımı gibi nakit paralı işlemleri de yaparak ailelerin sosyo ekonomik ihtiyaçlarına az da olsa destek vermekte.

Doğum parası sorgulama işlemlerine bakıldığında başta alo 144 hattı olmak üzere edevlet üzerinden de yapılan ödemeleri görmek mümkün. 2021 doğum parası almak için devletin şart koyduğu bir takım şartlar ve evraklar da bulunuyor. Bunlara her ailenin ulaşması mümkün olup, zaman almayan bir takım evrakların getirilmesi gerekmektedir. Bireyler ise çocuk parasının ne kadar olduğunu sorgulamakta. İlk çocuk için önceki yıllarda 300 lira ödenirken, ikinci çocuk için ise 400 lira ödenmekte idi. 3 ve üzeri çocuk sayısı için ise 600 lira ödeme söz konusu. Ancak 2020 doğum parası ödemeleri artırılmıştır. Net bir rakam verilmese de çocuk başına ücretlerin 100 lira artması muhtemel olmuştur.

2021 Doğum Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Öncelikle bu ödenekten yararlanmak için çocuğun sağ olarak doğması gerekiyor. Bu aşamadan sonra doğum yapılan hastaneden ” doğum raporu ” alınmalıdır. Çocuğun kimliği için ilgili nüfus müdürlüğüne giderek, buradan kimlik kartı çıkarılmalıdır. Aynı yerde varsa sosyal hizmetler bölümüne giderek ” anne ve babanın tc kimlik fotokopisi ” de eklenerek, doğum parası yardımı başvurusu için geldiğinizi belirterek başvuru formunu doldurup teslim etmeniz gerekiyor. Başvuruların ardından ortalama olarak 45 gün içinde ya edevlet üzerinden (www.turkiye.gov.tr) ya da annenin tc numarasını alarak en yakın postane şubesine (ptt) giderek sorgulama yapılabilir. Ancak 2021 doğum parası sorgulama işlemleri artık daha basit olup, çocuk parası sorgula 144 hattını arayarak da ulaşmak mümkündür.

İlgili tutarlar ortalama olarak 45 gün içinde annenin tc kimlik numarası üzerinden yatırılmaktadır. Çocuk parasını çekmek için annenin şahsen olarak ptt şubesine giderek çekmesi söz konusudur. Anne sağ olmasına bağlı olarak, babanın doğum parası çekmesine izin verilmez. Bu nedenle annenin üzerinden devlet yardımı devam ediliyor.

Doğum Parası Sorgulama

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın