Modern technology gives us many things.

2020 İcra Borcu Taksit Olurmu? Taksitle Ödenir Mi?

İcra borcu olup tamamını tek seferde kapatamayan vatandaşa, taksitlendirme geldi.

Ülkemizde her 5 kişiden 1’i bankalar ile icralık olmakta. Bireyler ise icra borcu taksitlendirme hakkında bilgi talep edebilir. Bir çok kesim icra borcu taksit olurmu, taksitle ödenir mi, icra borcu taksitlendirilir mi arayışında. Zira ödemelerin peşin yapılması, borçlunun zor durumda kalmasına neden olmakta. Elinin kolunun bağlı olmasını istemeyen banka avukatları, bu nedenle icralık olan vatandaşlar ile oturup, yeni bir yol haritası çizmekte. Sunulan yeni sözleşmeler dahilinde icra borcu ödeme şekilleri farklı metotlar dahilinde müşterilere sunulmakta. Kişi ıcralık olduğunda öncelikle neyin yapılması gerektiğini önceden bilmesi gerekiyor ki, adımlarını buna göre atsın.

İcra Borcu Taksitlendirme 2020

Bir takım sebeplerden dolayı kredi, banka, fatura borçlarınız icraya verilmiş olabilir. Eğer borçlu olduğunuz tutar şu anki finansal durumunuzu oldukça zorlayacak ve tek seferde ödeyemeyeceğiniz bir tutarsa, icra borcunda taksitlendirme yapılıp yapılmadığını merak ediyor olabilirsiniz. İcra takibine düşmüş borç alacaklı ile borçlunun karşılıklı anlaşmaya varması ya da borçlunun bizzat bireysel olarak başvurarak taksit talebinde bulunması ile taksitler halinde ödenebilir.

  • Alacaklı ile Borçlunun Karşılıklı Anlaşması

Borç tutarınız ne olursa olsun, icra takibine takılan ve henüz haciz işlemi ve satış yapılmamış borçlar için alacaklı taraf ile anlaşarak taksit kolaylığından yararlanabilirsiniz. Bunun için borcun toplamda kaç taksitte ödeneceğini, her bir taksitin tarihini, taksit tutarını birlikte kararlaştırıp bildirmeniz gerekir. Aslında bu durum, kredi kartı borcu kapatma yöntemleri dahilinde de değerlendirilebilir. Söz konusu mevcut borçların kapatılması düşüncesinde olan vatandaşlar, borcu borç yaparak, kapatma fikrine girişmekte.

İcra Dairesinde Borç Taksitlendirme

Ayrıca da ilk taksitin derhal ödenmesi gerekir. Bu aşamadan sonra kalan borcunuzu düzenli olarak, belirttiğiniz tarihlerde icra dairesine ödediğiniz sürece hakkınızda tekrar icra takibi başlatılmaz. Ancak ödemeleri aksattığınız ya da tamamen durdurduğunuz durumlarda alacaklı kişi İcra ve İflas Kanunu’nun 340. Maddesine göre sizi dava açarak mahkemeye verebilir. Bu durumda borcunuzun tek seferde tahsil edilmesine karar verileceği gibi, ayrıca da hapis cezası ile yargılanırsınız. Verilen hapis cezaları 10 yıl süreyi geçemez. Bu yüzden icra borcun da taksitlendirmeye gittikten sonra geçerli bir sebebiniz olmadığı müddetçe taksitlerinizi düzenli ödemeniz son derece önemlidir.

  • Borçlunun Taksit Talebinde Bulunması

İcraya düşen borcunuzun haciz işleminin tamamlanmasından sonra satış yapılmadan başvurarak borcunuzun taksitlendirilmesini talep edebilirsiniz. Bu durumda alacaklı kişinin onayına gerek duyulmaz. Ancak taksit talebinizin kabul edilebilmesi için bazı şartlar bulunur. Borçlunun haczedilen malları için satış işlemi başlatılmadan taksit talebinde bulunması gerekir. Her bir taksitin toplam borcun en az dörtte biri kadar olması gerekir. Toplam taksit süresi üç ayı geçemez. İlk taksitin taksit talebinin onaylanmasının ardından hemen verilmesi gerekir. Taksitlerin ödendiği süre boyunca haciz kararı sabit kalır ancak malların satışı gerçekleştirilemez. Borçlu kişi bir taksitini bile geciktirirse geri kalan borcu tek seferde tahsil edilir ve hacizli mallar satışa konulabilir. Ayrıca alacaklı kişinin bu yönde talebi olursa, benzer şekilde borçluyu mahkemeye verebilir. Sadece borçlunun talebi doğrultusunda taksite bağlanan icra borçlarında borç tamamen ödeninceye kadar faiz işlemeye devam eder.

İcra Borcu Yapılandırma 2020

Tüm icra borcu yapılandırma veya taksitlendirme işlemleri, icra dairesinde yapılmalıdır. Borçlu olan şahıslar, alacaklı olan bireylere borcunu eşit bir şekilde (taksitli) ödeme planı dahilinde ödeyebilir. Ancak bu işlemler için icra borcu taksitlendirme dilekçesi doldurulup, teslim edilmesi zorunludur. Borcunu ödeyeceğine dair sözleşmeye imza atan borçlu, ilk taksiti o an verdiğinde icra işlemleri durmakta. Yani icralık geçici olarak kalkar bir nevi. Ancak borçlunun ciddi bir miktar icrada yer alan malı haczedilmiş olması halinde ve her taksitin borcun dörtte birinden az olmaması halinde aydan aya vermesi ve 3 aydan fazla bir müddet geçmemesi gerekiyor.

İcra borcunu sorgulamak için buradan, edevlet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine edevlet şifreniz dahilinde girerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca uyap portalında da icra borcu taksitlendirme hizmeti devreye girmiştir. İlgili kısım buradan, giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz. Yasal takibe düşen borç için neler yapılabilir, konusunda bilmeniz gereken önemli hususlara bakarsak;

Genelde bankaya borcu olan bireyler, mevcut kredi veya kredi kartı borçlarını belirli süre ödemediklerinde banka avukatları devreye giriyor. Borçlu olan şahıslara ulaşarak, bilgi talep ediyor. Burada sizler ile yeniden masaya oturmadan önce dilerseniz mevcut borcu taksitlendirme şansı verecektir. Hatta bazen faizi aşağı çekerek, mevcut borcun belirli kısmını ödeme imkanı dahilinde yeni bir kredi anlaşması dahi sunabilir. Eğer ki, banka icra borcu ödenmezse bir takım sorunlar baş gösterecektir. Hatta ilerleyen dönemlerde maaşında kesinti olabilir, imza vermiş ise hapis cezası dahil bir çok yaptırım da devreye girecektir.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku