2021 İmza Sirküsü Ne Kadar?

Noterden çıkarılan imza sirküsü için notere belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. 2021 imza sirküsü ücreti tek bir nüsha için 150 TL olarak belirlenmiştir. Birden fazla çıkarılacak olan nüshalar için ek ücret ödeniyor. 2021 imza sirküsü ücreti 150 TL ile 400 TL arasında değişmektedir ücretin farklı olması; yazının hazırlanması, imzadaki kişilerin sayısı, şirket büyüklüğü esas alınır.

2021 yılı imza sirküsü ücretleri, konusunda bu bilgilere ulaşarak gittiğiniz notere fazladan para ödemeden işlemlerinizi başarılı bir şekilde halletmiş olacaksınız. Bu sayede hem zamandan hem de fazla para vermemekten kurtulmuş olacaksınız. Genelde noterdeki memurlar fiş kesse de, bazı özel noterlerde bu ücretleri yüksek bir şekilde aldıklarını görmekteyiz. Ortalama her yıl imza sirküsü ücretlerine 5/10 TL arasında zam yapıldığını da unutmadan ekleyelim.

İmza Sirküsü Ne Kadar?

Öncelikle imza sirküsünü çoğu kişi ne anlama geldiğini bile bilmemektedir. İmza sirküsü noterden alınan, sizin bu imzanın asıl sahibi olduğunuzu belirten belge niteliği taşır. Genelde noterden aldığınız bu imza sirküsü ücretli olup, imza sirküsü geçerlilik süresi dahilinde geçerlilik kazandığının da altını çizelim.

Halk dilimizde imza sirküsü genelde imza sirgüsü veya imza sürgü olarak da okunabilir. Ancak notere gittiğinizde elinize evrakı verdiğinde zaten doğru şekilde yazıldığını göreceksiniz. Bu nedenle imza sirküsü oldukça önemli bir evrak olup, başkalarının eline geçmemesine özen göstermelisiniz. Vekalet verdiğiniz kişilere de çok ama çok güvenmesi gerektiğini hatırlatalım. Firma olarak imza sirküsü o firmada görev alan üst yönetimin kimler olduğunu da belirtir. Zira şirket olarak çalışanlar devletin tüm kademelerinde bu evrakın başta gelmesini talep eder. Ancak şahıslarda ise bazı özel kalemler tarafından belgeler talep edildiğinde gidip noterden hızlıca alabilirsiniz.

İmza sirküsü belgesinde arka yüzünde ise o kişinin kişisel bilgileri yer almaktadır. Bu nedenle bu belge aynı zamanda kimlik kartı görevi de bazı yerlerde görebilir. Notere giderken imza sirküsü talep eden kişinin şahsen gelmesi ve ücreti vermesi esastır. İmza sirgüsü resmi bir evrak olup bilgisayar çıktısı ile alınıp mühürlü olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor.

İmza Beyanname Ücreti 2021

İmza beyannamesi veya imza sirküleri olarak 2021 yılındaki ücretleri aşağıdaki ekrandan görebilirsiniz. Kesinleşmiş imza sirküsünün fiyatlarına bakacak olursak eğer fiyat 2021 imza sirküsü için tam olarak fiyat 150 Türk Lirasıdır. 150 Türk Lirası olan bu fiyat sadece 1 nüsha için belirtilen fiyattır. Nüsha sayısına göre değişen imza sirküsünde nüsha sayısıyla beraber hesaplama noterleri asgari ücretine bakılarak da değişmektedir. Bu da demek oluyor ki her yıl değişmeler de olsa aralarda bariz fiyat farklarına rastlanamamaktadır.

Beyanname ücreti ise imza sirküsünden daha düşük tutarlarda olup, 2021 imza beyanname ücreti 85 TL şeklindedir.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın