2021 İmza Sirküsü Noter Ücreti Ne Kadar?

Noter tarafından çıkarılan imza sirküsü için notere belirli bir tutarda ücret yatırmanız gerekiyor. 2021 imza sirküsü noter ücreti 150 TL den başlamakla beraber alınacak olan nüsha sayısına göre de ücret artabiliyor. 2021 imza sirküsü ücreti 150 TL ile 400 TL arasında değişmektedir ücretin farklı olması; yazının hazırlanması, imzadaki kişilerin sayısı, şirket büyüklüğü esas alınır.

Vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında imza sirküsü noter ücretinin 2021 yılı dahilinde ne kadar olduğudur. Zira kişi notere gittiğinde, orada üzerinde yeterli paranın olmadığını fark ederse zaman kaybına uğrayabilir. Bu nedenle noter ücreti imza sirküsü veya diğer adı ile imza beyanname noter ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz.

İmza Sirküsü Nedir?

Resmi kurum veya kuruluşlar ile ticari işletmelerin yetkili olan idari personelin, imza attıkları belgelerde yetkili olduklarını göstermek amacıyla hazırlanan belgelere imza sirküsü denir. Pek çok yerde adını duysak da imza sirküsü nedir ne işe yarar ve nereden alınır pek çoğumuz bilmeyiz. İmza sirkülerini sadece ticari firmaların temsilcisi statüsündeki kişi ve kişileri için hazırlanır. Firma yetkililerinin adına çıkarılan bu belge yalnızca kurum içi kullanılabilir. Bireysel olarak imza beyannamesi çıkarılamaz. Kurumlarda yetkisi olan kişilerin statülerine göre A gurubu firmalarda : kurum ve firmaların yönetim kurul başkan ve üyeleri . B grubu firmalarda : üst yönetici statüsünde yer alanlar. C grubu firmalarda : Şeflerin imzaları yer alır.

İmza sirküleri nasıl çıkarılır : sadece noter onayında çıkarılır ve noter onaylı olduklarında kabul görürler . gerekli belgeler ise : imza sirküsü çıkaracak kişiye ait kimlik fotokopisi, firmanın kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi ve şirket vergi levhasıdır. Belgeler tamamlandıktan sonra kişi yada kişilerin 3’er adet imzası istenir . İmza işlemi de tamamlandıktan sonra noter harcı da ödenerek belgenin onayı alınabilir.

İmza Sirküsü Noter Parası

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli şey imzanızı unutmamak ve dikkatli özenli davranmak. Çünkü tekrarlanması zor bir işlem ve her işlem de ayrı noter ücreti gerekmektedir. İmza sirküsü noter ücreti adet başı 150 TL arasında olduğunu belirtelim. Bu ücret A4 kağıdının sayısına göre artış gösterebilir. Notere giderken yanınızda minimum 250 TL olmasına dikkat ediniz!!!

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın