2020 Seyahat İzin Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Şehirler arası seyahat izin belgesi 2020 nisan ayından itibaren geçerli oluyor. 31 ilimizde sokağa çıkma yasağı olması nedeni ile giriş ve çıkışlar ancak seyahat izin belgesi ile mümkün! Salgın nedeniyle yurt içi ve yurt dışı seyahatler engellendiği için zorunlu olan koşullarda seyahat edebilmek adına seyahat izin belgesi gündeme geldi. Peki, seyahat izin belgesi ne anlama gelir? Seyahat belgesini kimler nereden alabilirler? Seyahat izin belgesi e-Devlet üzerinden mi alınıyor?

Seyahat İzin Belgesi Şartları

Coronavirüs salgını ülkemizde de çok fazla tehdit unsuru oluşturduğu için salgının yayılmasını önlemek amacıyla yurt içi seyahatlere kısıtlama getirildi. Aynı zamanda bazı köylere ve ilçelere giriş çıkışlar sınırlı hale geldi. Ancak bazı kişilerin zaruri koşullar dolayısıyla seyahat etmesi gerektiğinden bu durum için yol belgesi ya da seyahat belgesi alması gerekiyor. Peki, seyahat izin belgesi nedir ve nasıl alınır?

  • Doktor tarafından tedavi için sevk yapılanlar
  • Birinci dereceden yakını vefat edenler (anne, baba, eş ve çocuklar)
  • Ağır hastalığa yakalananlar (kanser, pandemi, vb.)
  • Geldiği son 15 gün içinde kalacak yeri olmayanlar

Bu başvuru şartlarını taşıyanlar ilde bulunan valiliklere doğrudan başvuru yapabilir.

Seyahat izin işlemleri edevlet için TIKLA

Vatandaşlar ise seyahat izin belgesi telefon dahil, bu şartların neler olduğunu sorgulamakta. Başvurunun ardından vatandaşlar seyahat izin belgesi kaç günde çıkıyor sorusuna yanıt aramakta.

izin belgesi seyahat özel araç veya otobüs

Şehirlerarası seyahatlere sınırlama getirildiğinden dolayı olağanüstü şartlar olması halinde seyahat izin belgesi ile seyahat edilmesi gerektiği kararı alınmıştır. Kaymakamlıklar ve Valilikler bu belgenin içeriği ve nasıl alınacağına geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuşlardır. Seyahat izin belgesinin kapsamına ve nasıl alınacağı dair bilgiler şu şekildedir;

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Seyahat izin belgesi geçtiğimiz günlerde devlet tarafından kararlaştırılan sadece zaruri hallerde ve belli şartlar kapsamında bireylerin şehirlerarası seyahat yapmasına izin veren resmi belgedir. Bağlı bulunulan Kaymakamlık ve Valiliklerin izni ile alınan bu belge e-Devlet ekranı aracılığıyla PDF dosyası şeklinde indirilip bir çıktısı alınarak yolda bulunan memurlara ya da görevlilere takdim edilebilir. e-Devlet üzerinde bu belgeye sahip olmak mümkündür.

Bildiğiniz gibi corona virüs nedeni ile 31 ilde hafta sonları sokağa çıkma yasağı söz konusu. Bu nedenle giriş çıkışlara takılmamak adına kesinlikle vatandaşların ellerinde seyahat izin belgesi kağıdı olmasına bakılmaktadır. Eğer ki, bu belgeyi almadan yola çıkarsanız ne yazık ki, geri dönüş yapmak zorunda kalıyor ve maddi açıdan zarar ile karşılaşabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre seyahat izin belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek. Öncelikle e-Devlet Kapısı resmi internet hesabına girilerek İçişleri Bakanlığının bünyesinde olan E-başvuru bölümünden “Seyahat İzin Belgesi” sekmesinde yer alan belge türü seçilmelidir.

Vatandaşlar belge türünü seçtikten sonra devam et butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirler. Sonuç ekranında başvurunun tamamlandığına ilişkin bir cevap gelmektedir. Yapılan başvurunun Seyahat İzin Kuruluğuna gönderileceği ve değerlendirme yapıldıktan sonra başvurunun kabulü ya da onaylanmadığı başvuru yapan kişiye mesaj olarak bildirilmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın