2021 Yılı Evde Bakım Maaşı Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Bildiğiniz gibi evde bakım maaşı alma şartları arasında 2021 yılı evde bakım parası kişi başına düşen gelir miktarı şartı aranmakta. Hali ile bu tutarın üzerinde eve giren bir nakdi tutar var ise, başvurunuz onaylanmaz. Her yılın aralık ayında açıklanan asgari ücret dahilinde bu rakamlar değişmektedir. Yine aynı şekilde asgari geçim indiriminin değişmesi ile beraber kişi başına düşen gelir de artmaktadır.

Evde bakım aylığında kişi başı gelir nasıl hesaplanır?

Bakım maaşında kişi başı gelir hesaplaması asgari ücrete endekslenmiştir. Buna göre bakım aylığında kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te 2 sini geçmemesi gerekmektedir.
Dipnot: asgari ücret hesaplanırken net asgari ücretten AGİ (asgari geçim indirimi) çıkartılıp öyle hesaplanır. Bu nedenle rakamlar üzerinde her yıl değişkenlik göstermesi, bir çok bakım parası alacak olan ailelerin bu maaştan yararlanmaması demektir. Söz konusu evde bakım aylığındaki kişi başı gelire bakarsak;

  • 2021 yılı hanede kişi başına düşen gelir 1.705 kuruş olmuştur. Bu tutarın üzerinde bir maddi paranın eve girmemesi gerekiyor ki, evde bakım parası alabilsin.

Evde bakım parası almak için bir takım şartların taşınması gerekiyor ki, bunlar arasında en önemlisi kişi başına düşen gelir miktarıdır. Yine aynı şekilde engelli veya hasta bir yakın akrabanın, bakıma muhtaçlığı rapor ile ispatlanmalıdır. Söz konusu bu raporda ağır engellidir ibaresi geçmesi zorunludur.

2021 Yılı Evde Bakım Maaşı Kişi Başı Gelir: 1705 TL

Her ne kadar evde bakım parası alanlar maaş alsalar da, baktıkları kişiler de maaş almaktadır. Engelli maaşı, Sosyal Güvenlik tarafından verilmekte olup engeli en az %40 ve üzeri olan vatandaşlara bağlanır. Hane içerisinde yaşayan kişi sayısı ele alınarak, kişi başına düşen gelir miktarı 2022 sayılı kanunun 1.maddesine göre belirlenerek hesaplanır.

Engelli maaşı almak için sizlerden talep edilen belge ve evraklara bakarsak; Mal bildirimi Dilekçe Vukuatlı nüfus kayıt belgesi, Sağlık kurulundan alınan bir rapor, 2 tane vesikalık fotoğraf, Fakirlik kağıdı, Maaş almadığınızı belgeleyen bir resmi kağıt alınması zorunludur.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın