2021 Yılı Evde Bakım Parası Kişi Başı Gelir Miktarı

2021 asgari ücrete gelen zam miktarı sonrasında evde bakım parası için kişi başı gelir miktarı da belirlendi. Söz konusu 2021 evde bakım parası miktarı da açıklandı.

2021 Yılı Evde Bakım Maaşı Miktarları

Bildiğiniz gibi 25 aralık 2020 tarihi itibari ile hükumetin açıklamış olduğu veriler eşliğinde asgari ücret 2800 lira oldu. Bu miktarın açıklanmasının ardından devletten bakım parası adı altında maaş alan bakıcılar içinde rakamların değiştiğini belirtelim. Söz konusu değişen şartlar arasında kişi başı gelir faktörü olup, 2021 kişi başına düşen gelir tutarı da 1705 lira olduğunun altını çizelim. Yani evde bakım parası almak için gelir kriterlerinden biri olan 1705 liranın üzerinde bir paranın eve girmemesi gerekmektedir. Peki bu kişi başına düşen gelir nasıl hesaplandı? İşte detaylar;

Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararı ile belirlenen asgari ücret tutarları doğrultusunda 2020 yılı evde bakım yardımı muhtaçlık sınırı 1705 TL’dir. 2828 Sayılı Kanunun ek 7 inci maddesine istinaden 01.01.2021 – 30.06.2021 tarihleri için hesaplanan evde bakım yardımının aylık tutarı 1xxx TL olarak belirlenmiştir.

2021 Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak?

Öncelikle henüz resmi bir açıklamanın yapılmadığını belirtelim. Genele bakıldığında 2021 ocak ayının ilk veya ikinci haftasında zam oranları açıklanmaktadır. Hükumetin mevcut zammı açıklamasının ardından sitemiz üzerinde gerekli düzenlemeler ve bilgilendirici başlıklar açılacak ve siz değerli ziyaretçilerimiz için paylaşılacaktır. Temennimiz yüksek zammın olması ve ülkemizde aktif olarak maaş alan evde bakım parası bakıcılarını tatmin edici düzeyde olmalarıdır.

2021 evde bakım parası yorumlarına bakıldığında büyük çoğunluğun maaşın 1645 lira civarında olması beklenmekte. Ancak rakamların net olmadığının altını çizerek belirtelim. Bizim bakanlıktan edindiğimiz son verilere göre evde bakım parası 2021 tutarının 1640 lira olabilme ihtimalinin yüksek olması. Gelen rakamların bu yönde olduğunu belirtelim. Ancak artan enflasyon ve gıda ürünlerindeki %60 a varan zamlardan sonra hükumetin ne derece ne kadar zam yapacağı konusunda umutsuz bir bekleyiş söz konusu.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın