2021 E-Okul Kayıt Nasıl Yapılır?

E-Okul Kayıt Sorgulama 2021 yılı dahilinde mümkün olup, E Okul’a nasıl GİRİLİR sorusuna yanıt arayan veliler, nasıl bir yol izleyeceklerini tam olarak bilmemekte.

E Okul’a nasıl Girilir?

Öncelikle tüm sistemler de giriş linki “eokulyd.meb.gov.tr”  bu adres olup, buradan öğrencinin TC numarası, öğrencinin sınıf numarası ve ekrana çıkan güvenlik kodunu girerek, giriş yapılabilir.

Öğrenciler için tercih edilecek olan okullar eskiden yürütülen sistemler ile değil, elektronik bir uygulama sayesinde sonuçlanmakta ve internet üzerinden öğrenciler ve aileler bu bilgileri öğrenmektedir. 2020 yılında bu sistem ile Türkiye’de tüm okullara giriş için e-okul kayıt işlemleri yapılmaktadır. Aileler ve öğrenciler için aslında uygulama oldukça fayda da sağlamıştır. Adres bilgilerinize göre elektronik sistem çocuklarınızın hangi okulda öğrenim alacakları konusunda sizlere TC kimlik numaranız ile giriş yapmanız sonucunda detayları göstermektedir. Öğrencinin hangi okula kayıt yaptıracağı dışında, ek yerleştirme bilgileri de sistemde yer almaktadır. Kayıt güncellemesi gereken durumlarda da e-okul sistemi kullanılmaktadır.

E-Okul kayıt sonuçları Haziran ayı sonlarında açıklanarak ailelere ve öğrencilere duyurulmaktadır. Bu işlemlerin internet üzerinden yapılması oldukça beğeni toplamış ve tek sistem ile istenilen içeriklerinin sizlere sunulması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Milli Eğitim Bakanlığı 2012 yılında başlayan bu sistem hakkında gerekli bilgilendirmeleri sunmakla beraber kullanımı açısından ya da öğrenmek istediğiniz detaylar hakkında yardımcı olarak akıllarda kalan soruları da cevaplayarak paylaşmıştır.

E-Okul Kayıt Sorgulama 2021-2022

Öğrencilerinin yaşlarına göre otomatik olarak tanımlamaları yapılmakta ve e-okul kayıt sistemine girişleri sağlanmaktadır. Önemli konulardan biride öğrencilerin yerleşim yeri adresleri olarak ele alınmakta ve kayıtlar bu doğrultuda gerçekleştirilmektedir. Ay bazında çocuğunuzun yaşı tutmuyorsa ve aile bu konuda talepte bulunması durumunda kayıt işlemleri sistemde yapılmaktadır. Çocuğunuz kayıt olması gerekirken hiçbir okulda bilgilerinin çıkmaması durumunda ise izlenmesi gereken süreç, nüfus müdürlüğünden adres bilgileri kontrolleri yapılarak hata varsa düzeltilmesi, Milli eğitim müdürlüğünde bu durumun yetkili kişilere bilgilendirilmesi ve adres detaylarının tekrar girilmesi ile sonuçlanmaktadır.

Özel okullarda, imam hatip ortaokullarında ve konservatuarlara kayıt yaptırmak ya da nakil yaptırmak isteyenler için herhangi bir adres kontrolüne gerek kalmadan işlemler yapılabilecektir. Bazı aileler öğrencilerinin ana okuluna gittikleri yerlerde ilkokul ve ortaokul eğitimlerini sürdürmek istemektedirler. Bu durumda adres bilgileri yönetmenliğe göre uygun şekilde olmasının dışında farklı bir ayrıcalık tanınmayacaktır. Öğrencinin bir yıl erteleme ile kayıt yapılması gereken durumlarda ise sağlık kurumlarından verilecek olan belgeler önemli olmaktadır. Bedenen ve zihnen gelişmemiş kişiler için ancak bu uygulama söz konusu olabilir ve resmi evrak ile bir yıl kayıt erteleme sağlanabilmektedir.

Tüm maddeler öğrencilerinin ve ailelerin kısa süre içerisinde bilgilendirmelere ulaşabilmesi ve hatalı olan durumları en kısa zamanda düzelterek çocuklarının kayıt işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamadan okul hayatlarına başlamaları açısından önemli bir durumdur.

E-Okul Kayıt İçin Tıklayınız…

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın