Modern technology gives us many things.

2021 İcra Dairesinde Borç Taksitlendirme

Bireyler 2021 icra borcu taksit olurmu veya taksitle ödenir mi soruları gelmekte. Bildiğiniz gibi icra dairesinde borç taksitlendirme imkanı söz konusu olup, sözleşme yapıldığı takdirde bu borçların vaktinde kesinlikle ödenmesi zorunludur. Aksi takdirde icra borcu hapis cezasına çevrilebilir. Borç taksitlendirme her bireyin hakkı olup, toplu nakit para yatırmayı düşünmeyenler, taksitli bir şekilde borçlarını ödeyebilir.

İcra Borcunu Taksitle Ödeme

Siz de “icra borcuna taksitlendirme olur mu?” diye düşünenlerdenseniz doğru adrestesiniz. Bazen vergi borçlarından, bazen mahkeme masraflarından, bazen kredi borçlarından ya da diğer verecek durumlarından ötürü borçların icraya düşmesi son birkaç yıldır sıkça karşılaşılan bir durumdur. E-Devlet üstünden Adalet Bakanlığı tarafından sunulan hizmetler içerisinde İcra Dosyası Sorgulama komutuna takiben size dair durumu sorgulayabilirsiniz. Kuvvetle muhtemeldir ki zaten durum oraya gelene kadar ya telefonla aranmış ya da elinize tebligat geçmiş olacaktır.

Eğer şu an bordrolu olarak çalışıyorsanız ve söz konusu borcu ödeme şansınız da bulunmuyorsa, aylık olarak aldığınız maaşa haciz gelebilecektir. İsterseniz bu şekilde borcunuzu ödemeye devam edebilirsiniz. Ayrıca elinize nakit geçtikçe borcu ödemeye devam edebilir ve en azından faiz giderlerini düşürebilirsiniz. Diğer yandan borç taksitlendirme işlemini değerlendirmek istiyorsanız, İcra ve İflas Kanununda belirtildiği şekliyle borcunuzu taksitler hâlinde ödeyebilirsiniz. Şayet borçlu olduğunuz gerçek veya tüzel kişi talepte bulunmadan evvel taksitli olarak ödeyeceğinizi tebliğ edip çıkan ilk taksit tutarını öderseniz icra sorunundan kurtulmuş olursunuz.

İcra Dairesinde Borç Taksitlendirme

Bu işlemi gerçekleştirmek için ilgili icra müdürlüğüne hitaben bir dilekçe hazırlanması ve çıkan ilk taksitin icra dairesindeki vezneye ödendiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca taksitlendirme aylık, iki aylık veya üç aylık olarak düzenlenebilmektedir. Örneğin altı ayda bir ödeme yapılmak istenirse, bu durum ilgili kanunda olanaksızdır.

Aslında icra borcunun taksitle ödenmesi oldukça kolay bir dizi prosedüre bağlıdır. Buna rağmen mahkemelerdeki memurların nasıl davranacağı öngörülemediği için, bir avukatla çalışmak veya en azından danışmanlığından faydalanmak gerekebilir. İlk etapta kendi başınıza ilgili şartları sağlamanız durumunda dilekçe verebilir; ancak bir aksilik çıkması durumunda hukuki anlamda danışmanlık veren avukatlardan yardım isteyebilirsiniz.

Sonuç olarak bakmak istersek; Borcunu ödeyeceğine dair sözleşmeye imza atan borçlu, ilk taksiti o an verdiğinde icra işlemleri durmakta. Yani icralık geçici olarak kalkar bir nevi. Ancak borçlunun ciddi bir miktar icrada yer alan malı haczedilmiş olması halinde ve her taksitin borcun dörtte birinden az olmaması halinde aydan aya vermesi ve 3 aydan fazla bir müddet geçmemesi gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku