Modern technology gives us many things.

2022 Paramedik Maaşı Ne Kadar? Zamlı Paramedik Maaşları Ne Kadar Oldu?

2022 paramedik maaşı tutarları belli oldu. Zamlı paramedik maaşları artık daha da fazla olacak!

2022 paramedik maaşı, asgari ücrete gelen zamdan sonra tüm maaşlı çalışan kesimleri etkileyeceğe benziyor. Zira %50 lik artış, toplumda faal çalışan sigortalı ve memurların da alacakları maaşların 2022 yılında ne kadar olması yönünde düşünmelerine neden oluyor. Bunlardan biri de 2022 paramedik maaşı olup, bu görevde çalışan bireyler 2022 ocak ayında ne kadar zam alacaklarını sorgulamakta. Bu işe girecek olan kişiler, paramedik ne iş yapıyor, paramedik ne kadar maaş alıyor diye soru sorabilir.

Paramedik Nedir? Paramedik Neye Bakar? Paramedik Anlamı?

Bireyler paramedik görevinde olanların ne iş yaptığını öğrenmek isteyebilir. Zira paramedik nedir, paramedik ne anlama gelir en fazla gelen sorular arasında olup, paramedik neye bakar şeklinde amacına uygun olarak soruların yanıtlanmasını düşünebilirsiniz. Zira paramedik ve ATT aynı şey mi, diye düşünebilirsiniz. Burada paramedik dediğimiz kişiler AABT yani Ambulan ve acil bakım teknikeri sıfatıyla iş yaparken, ATT yani acil tıp teknisyeni olarak görev yapar. Aradaki farklardan en önemlisi ATT’nin hastaya ilaç verme yetkisinin olmamasıdır.

Her şeyden önce bu işe sahip olmak isteyen bireylerin konu hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekiyor. Zira bu kapsamda birey yeteneklerinin işle uygun olup olmadığını öğrenebilir, tercihini kolayca gerçekleştirebilir. Paramedik nedir, Paramedik neye bakar diye sorulacak sorulara ilk olarak Paramediğin kolay tanımı ile cevap verebiliriz. Bu tanım:

  • Paramedik Anlamı; Hastane öncesi acil bakım görevi ile sorumlu genel olarak hastaya ilk anda müdahale eden sağlık personelidir.

Paramedik neye bakar, düşüncesinde olanlar ambulansın olay yerine gittiği andan hastaneye ulaştırdığı ana kadar hastaya olan müdahalelerini yapan görevlidir. Hayat kurtarıcı rolüne sahiptir diyebiliriz. Paramedikler bu işe 2 yolla başlayabilir. Genel olarak çoğu kısım KPSS sınavı vasıtasıyla bu işe başlarken, çoğu kısımda özel hastanelerde sınavsız başvuru yapabilmektedir. Fakat burada dikkate alınması gereken bazı etkenler mevcut. Zira Paramedik işine nasıl başlanıldığına göre maaşlar değişiklik gösterebiliyor.

2022 Paramedik Maaşı Ne Kadar?

Paramedik Maaşları 2022 yılında geçen seneye göre %15 zam almıştır. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi bu sektördeki bireyler maaşları çalışma niteliğine göre alıyor. Genel olarak henüz net açıklanan bir tutar olmasa da belirtilen zam baz alınarak 2022 yılı maaşları hesaplanabilir. Paramedik Maaşları 2021 yılındaki tutarlara %15 – 30 zam yapıldığı taktirde ortaya çıkan tutarlar bu şekilde:

  • Ataması yeni gerçekleştirilen Paramedik personelleri: 4250 TL – 4400 TL
  • 5 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 4400 TL- 4600 TL
  • 10 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 4600 TL- 4750 TL
  • 15 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 4750 TL- 4900 TL
  • 20 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 4900 TL – 5100 TL
  • 25 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 5100 TL – 5200 TL
  • 30 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 5300 TL- 5500 TL arası değişkenlik gösterecektir.

Yukarıda belirtilen maaş tutarları devlet hastanelerinde faaliyet gösteren Paramedikleri kapsamaktadır. Çalışanlar paramedik maaşları 2021 yılında yukarıdaki ücrete göre daha az aldıkları belli olmakta.

Zamlı Paramedik Maaşları Ne Kadar Oldu?

Paramedik Maaşları bu sektörde olmak isteyen bireylerin ilk merak ettiği konudur. Diğer sektörlerden farklı olarak Paramedik Maaşları hizmet gösterilen yıl sayısı ve yer değişkenleri kapsamında belirleniyor. Zira devlet hastanesinde görev yapan bir Paramedik, Özel hastanede görev yapan Paramedikden daha fazla maaş alabiliyor. Fakat bazı durumlarda ise belirtilen durumun tamamen tersi ile karşılaşabiliyoruz.

Her sektörde olduğu gibi artan enflasyona bağlı olarak artan gıda fiyatları, çalışan kesimin belini kırmış durumda. Bu nedenle 2022 yılı dahilinde maaşlara en az %30 olmak üzere zam yapılacaktır. Bunlardan biri de zamlı paramedik maaşları 2022 olup en az tutarın 4250 TL olacağı belirtiliyor.

Paramediklerin tarihine bakacak olursak oldukça ilginç nitelikte sonuçlar elde ediyoruz. 2-inci dünya savaşında ABD askerlerinin yaralı anlarındaki ilk yardımın hayat kurtarıcı nitelikte olduğunun farkındalığı Paramediklerin başlangıcı oldu. Daha sonra ileriki yıllarda ABD bu hizmeti resmileştirip, özel eğitim vererek Ambulanslarda kullanmaya başladı. Türkiye’deyse Paramedikler Ambulans servisinde ilk olarak 2004 yılında görev almaya başladılar.

Paramedik Özel Hastane Maaşları 2022

Paramedik Özel Hastane Maaşları bireylerin bu konuma herhangi bir sınav sonucu atanmadıkları için asgari ücretle ödenmektedir. Belirtilen asgari ücret zamlarıyla birlikte özel hastanede çalışacak olan Paramedikler 2022 yılında 4000-4253,40 arası maaş alacaktır. Belirtilen bilgiler kapsamında siz de iş tercihinizi yapabilir geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Evli ve çocuklu olan paramedik bireylerinin alacağı maaşlar daha yüksektir. Ayrıca çalıştığınız özel hastanenin sözleşme şartları değişkenlik gösterebilir. Eğer ki, tanınmış ve marka olmuş bir özel hastanede çalışacaksanız, paramedik özel hastane maaşı katlanabiliyor. Özel hastanelerdeki bu ücret başta İstanbul ve Tekirdağ olmak üzere 6500 TL den başlamaktadır.

Bu işe başlamak isteyen bireylerin en çok sorduğu Paramedik nedir, Paramedik Maaşı gibi soruları artık sormanıza gerek kalmayacak. Belirtilen bilgiler eşliğinde ihtiyacınızı hemen giderecek, yetenekleriniz çerçevesinde tercihte bulunabileceksiniz.

2022 özel hastane paramedik nedir maaşı şeklinde arayışta olanlar gerek sözleşme gerekse de çalıştığı kuruma göre değişkenlik gösterse de, ortalama olarak 2022 yılında en az 4500 TL olacaktır. Belirttiğimiz bu tutarın asgari ücret ile paramedikleri çalıştıran kurumlar için geçerli olduğunu, özel hastanelerde bu tutarın belirtilen konuma göre artacağını belirtelim.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku