3600 Ek Gösterge Gelişmesi! Düzenleme Kimleri Kapsayacak?

3600 Ek Gösterge Gelişmesi! Düzenleme Kimleri Kapsayacak?

Son dönemlerde sıklıkla konuştuğumuz konuların başında 3600 ek gösterge geliyor. Peki ama bu düzenleme kimleri kapsıyor? Ne zamandır gündemde ve ne zaman nihayete erecek? Tüm bu soruların cevabını sizin için vereceğiz. Öncelikle 3600 ile ilgili diğer bilgilere yer vermeden önce tanımını yaparak başlayalım.

3600 Ek Gösterge Nedir?

Ek göstergenin başındaki rakam, unvan – hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteren bir derecedir. Bu ek göstergeye göre rakam büyüdükçe emekli aylığı başta olmak üzere – emekli ikramiyesinin belirlenmesi esastır.

İnternette dolaşan bazı haberlerde ek gösterge tanımı ile ilgili yanlış bilgilendirmeler de yapılmaktadır. Özellikle bazı haber siteleri ve forumlarda ek göstergenin şu an ki mevcut emeklileri kapsamadığını ve önceden emekli olmuş kişileri kapsadığı bilgileri sıklıkla yer almaktadır.

Öncelikle şu anki çalışma ile birlikte ek gösterge artışının geçmesi durumunda ilgili mesleklerde şu an için emekli olan kişileri de kapsayacağı biliniyor. Başka bir deyiş ile şunu söyleyebiliriz ki, ek gösterge şu anki memur emeklilerini de kapsamaktadır.

Bu konuda henüz netlik kazanmamış bir diğer soru daha bulunur. Bu konuda net bir açıklama yapılmadan sorunun cevabını vermek pek mümkün değildir. Ek göstergenin şu an ki memur emeklilerinin maaşını etkileyeceğini belirtmiştik. Peki ama daha öncesinde aldıkları ikramiyelerini de etkileyecek mi?

Bu konuda iki görüş bulunmakla birlikte yaygın olan görüşün ek göstergenin memur emeklilerinin aldığı ikramiyeleri kapsamayacağı yönünde olduğunu söyleyebiliriz. İnternette bu konuda olumlu yada olumsuz yorumların yer aldığı birkaç bilgi olmuş olsa da henüz net bir açıklama yapılmadan 3600 ek göstergede emeklilerin durumu hakkında doğru bir bilgiye ulaşmak mümkün olmayabilir.

Bir diğer konu başlığı ise ek göstergenin ne şartlar altında olacağı yönündeydi. Şu an için aşağı yukarı genel şart ve özellikleri belirlenmiş olan 3600 ek gösterge hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için bir süre daha beklememiz gerekebilir.

3600 Ek Gösterge Kimi Kapsıyor?

Son zamanlarda yapılan haberlere göre 3600 ek gösterge kapsamının artırılması gündemdeydi. Şu an için yapılan düzenlemeye göre bu ek göstergenin; polis – öğretmenler – hemşireler ve din görevlilerini kapsadığını söyleyebiliriz. Şu an için bu meslek grupları için ek göstergenin belirlendiği söyleniyor olsa da yeni mesleklerin listeye dahil olup olmayacağına biraz da düzenlemenin son dönemlerinde ulaşmak mümkün olacak gibi görünüyor.

3600 Ek Gösterge Ne Zaman Verilecek?

İşte bu soruya net bir cevap verebilmek en azından şuan ki şartlar altında pek mümkün görünmüyor. Hali hazırda bu konuda çok çeşitli yorumlar yapılıyor olsa da düzenlemenin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2023 olarak planlandığı belirtilmektedir. Bu sebeple tarih ve ne zaman uygulamaya koyulacağı konusunda net bir bilgiye ulaşmak şu an için mümkün değil. Yakın bir tarihte 3600’ün diğer özelliklerinin belirlenmesi ile daha net bilgilere ulaşma mümkün olacaktır.

3600 Ek Gösterge Şartları Nelerdir?

Bu ek göstergeye dahil olabilmek için sadece yukarıda altını çizdiğimiz meslek gruplarına dahil olmak yeterlidir. Örneğin polis yada öğretmen olmak 3600 ek gösterge için yeterli olmaktadır. Yalnız düzenleme ile birlikte yeni mesleklerde dahil edilirse bu sefer de o mesleğin personellerinin bu şekilde ek göstergeye dahil olacaklarının altını çizmek gereklidir.

İnternette sıklıkla dolaşan bir diğer bilgiye göre sanki 3600 ek göstergenin tüm memurlara verileceğine dair bir algı oluşturulmak istenmektedir. Şu an için memurlar arasından tamamına 3600 ek gösterge verilmesi gibi bir durum mümkün görünmemektedir.

 

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın