3D Secure Nedir? 3D Secure Nasıl Açılır?

3d secure nedir? 3DS yani 3-D Secure Xml tabanlı olarak tasarlanmış bir güvenlik protokolüdür. İnternetten alışveriş yapmanın yaygınlaşmasının ardından alınan güvenlik önlemleri yatmaktadır. Bu şekilde güvenlik protokolleri tasarlanmamış olsaydı hiç kimse internetten alışveriş yapmaya güvenemezdi. Dolayısıyla günümüzün e – ticaret kavramı da asla bu kadar yaygın ve kolay şekilde kullanılabilir olmazdı.

3d Secure Nedir

Türkçeye üç boyutlu doğrulama olarak da çevrilebilen 3d secure yapılan bir alışveriş yada ödeme işleminin hem çevrimiçi hem de finansal olarak onaylanması temelinde tasarlanmıştır. 3 boyutlu doğrulama olarak adlandırılmasının en temel nedeni ise alışverişin üç tarafı tarafından doğrulanmış olmasında saklıdır. Şöyle ki:

  1. Alıcı onayı
  2. Kartı veren bankanın onayı
  3. Elektronik işlem onayı

Bu üç basamakta da hızlı bir şekilde onaylama işlemi tamamlanmadan ödeme işlemi gerçekleştirilememektedir. Hali hazırda mobil ödeme seçenekleri söz konusu olduğunda 3 boyutlu ödemenin en ayrıcalıklı ve en farklı ödeme yöntemi olarak ön plana çıktığını da belirtmek gerekmektedir.

Şurası unutulmamalıdır ki, üç boyutlu ödeme yöntemi hali hazırda gün içerisinde milyarlarca işlemde  büyük bir güven ile yapılmaktadır. Özellikle internet dolandırıcılığı ve sahtekarlıkla mücadele kapsamında yapılan işlemlerde en güvenilir yöntemler arasında yer alır.

3d Secure Aktifleştirme

3d secure aktifleştirme işlemi için çalıştığınız banka ile iletişime geçmeniz gerekir. Günümüzde pek çok banka bu işlemi standart prosedür olarak sunar. Bu sebeple pek çok kullanıcının bu işlemi ekstra olarak onaylamasına gerek kalmamaktadır.

Bazı durumlarda ise önceden bu işlemin ne kadar etkili olduğunun farkına varılmadan bu işlemin kapatılması gibi sorunlar ortaya çıkmaktaydı. Hal böyle olunca yeniden bankanız ile iletişime geçerek hızlı bir şekilde 3d secure açma işleminden yararlanmanız mümkün olmaktadır.

Bazı (günümüzde neredeyse tüm bankaların) internet şubelerinde de 3d secure aktifleştirme işlemi son derece hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sebeple pek çok kişi güvenlik özellikleri söz konusu olduğunda 3d secure seçeneğinin son derece ayrıcalıklı olduğunu belirtir. Hızlı bir şekilde ödeme yapma – ticaret işlemleri gibi seçenekler söz konusu olduğunda bu ayrıcalıklı ödeme yönteminden yararlanmanız tavsiye edilir.

3d Secure Nasıl Kapatılır

Dünyadaki her 7 kredi kartının 6 tanesi visa veya master card tarafından desteklenir. 3d secure ödeme yöntemi de Visa tarafından geliştirilmiş bir güvenli ödeme seçeneği olarak ön plana çıkar. Bu ödeme yöntemi kullanıp kullanmamak size bağlı olmakla birlikte internet üzerinden yapılan alışverişlerde bir zorunluluktur.

Bu sebeple internet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde 3d secure olmadan alışveriş yapmanız pek mümkün olmamaktadır.

Diğer Kart Sağlayıcıları Tarafından da Desteklenmektedir

Bu zamanda internet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde hem sizin kimlik bilgilerinizi hem de kartınızın bilgilerinin daha etkili bir şekilde korunduğu başka bir ödeme yöntemi bulunmamaktadır. Bu sebeple bir alışverişte 3d secure kullanmamak bütünüyle savunmasız kalmakla eş değerdir. Sizler de siparişlerde bu ödeme yöntemlerini kullanarak hızlı bir şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Özet olarak 3d secure hakkında şunları söyleyebiliriz: Online olarak yapılan ödemelerin daha güvenli olması için ödemeye taraf olan herkesin onayını sağlayan ve bu sayede daha hızlı ve daha güvenli alışveriş vaat eden bir ödeme yöntemidir. Zaman içerisinde pek çok farklı seçeneği piyasaya sürülmüş olmasına rağmen günümüzde en fazla tercih edilen ve en güvenli kabul edilen 3d secure olarak ön plana çıkar.

Kaliteli – hızlı ve güvenli ödeme yöntemi söz konusu olduğunda 3d secure kesinlikle tercih edilebilir.

 

 

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın