65 Yaş Maaşı Muhtaç Aylığı Sorgulama

65 yaş maaşı sorgulama işlemlerinde bilinmesi gerekenler ve muhtaç aylığı sorgulamasının nasıl ve de nereden yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz. Sgk/Ssk maaş durumları ile hemen herkesin aklında olan maaşım ne kadar, bu ay ki 3 aylık maaşım ne kadar olacak şeklindeki tüm suallerinde yanıtlarını bu sistem sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz.

65 Yaş Maaşı Sorgulama

Maaş sorgulamalarınızı muhtaç aylığı ekranından hızlıca yapabilirsiniz. Bunun için kişinin TC kimlik numarası ile girmesi gerekiyor sisteme. Sisteme giriş linki burada

http://www.vgm.gov.tr/muhtacayligiarama.aspx

Yukarıdaki bağlantı üzerinden 65 yaş maaşı sorgulamaları yapılıyor. Bu link sayesinde bankaya yatacak olan veya yatmış olan tüm dokümanlara ulaşmak mümkün. Genelde sosyal güvencesi olmayan veya her hangi bir kurumdan ödenek almayanlar için devlet tarafından sağlanan 65 yaş maaşı diğer adı ile 3 aylık 2022 maaşları, kişiler veya aileler için önem derecesi yüksek bir gelir kaynağı olarak görülebilir. Ülkemizde 3 aylık maaşı alanların sayısı 400 binin üzerinde olup bu gelir durumu onlar için büyük bir umuttur.

Muhtaç Aylığı Sorgulama

65 yaş aylığını almak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bunlara baktığımızda muhtaç aylığı olarak her 3 ayda bir ödenmek şartı ile yılda 4 kez verildiğinin altını çizelim. Peki kimler 65 yaş maaşı alabilir ilgili mevzuata göre Güncellemeye baktığımızda artık 65 yaş aylığı, her ay düzenli olarak verilmektedir.

1.      65 yaşını doldurmuş olan,

2.      Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,

3.      Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,

4.      2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığına başvuru yapabilir.

Yani burada asıl amacın 2022 yasaya uyulmasını sağlamak. Bu yüzden adını da aldığı 2022 maaşı deniliyor 3 aylık maaşlarına. Maaşların ilki genelde Ziraat bankası tarafından yapılsa da sonraları için PTT kurumu devreye giriyor. Yukarıda yazdığımız gibi yılın 4 döneminde veriliyor yani bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir. Ödeme günleri ise kişinin doğum yılının son rakamına göre yapılıyor. Yani

2021 Ocak ayında henüz maaş zamları belli olmadığı için zamsız yatmıştı şubat ayındaki farklarla beraber ödenecek tutarlar.

65 Yaş üstü yaşlılık aylığı = 815 TL
18 Yaş altı engelli yakını aylığı = 651 TL
%40-69 arası engelli aylığı = 651 TL
%70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı: 976 TL

Ödeme Günleri :

Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
• Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın7 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.
Ödeme yapılmaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın