AA YY Ne Demek? AA/YY Kartın Neresinde Yazar? MM/YY Ne Demek?

AA YY ne demek, AA/YY kartın neresinde yazar, bulunur diyorsanız, doğru yerdesiniz. Zira aa yy nerede diyenler aynı şekilde MM/YY ne demek şeklinde valid thru ne demek sorusuna da bakmak isteyebilir. Zira internet alışverişi yaparken, ödeme ekranında karşınıza bunlar çıkar.

AA YY Ne Demek? Ne Anlama Gelir? AA YY Nerede Yazar?

Kredi Kartı veya banka kartı kullanan bireyler zaman zaman Kredi Kartı AA/YY nedir tarzında sorular ile karşılaşabiliyor. Genel olarak bu soru internetten ya bir ürün aldıkları ya da kartın işlevini yitirdiği zaman ortaya çıkıyor. Fakat belirtilen bilgilerin aksine çok az kişinin kartta yazılı AA/YY hakkındaki bilgilerden haberi var.

Banka ve kredi kartının üzerinde bulunan AA YY harfleri, kartın son kullanma tarihini göstermektedir. A = Ay olup Y = Yıl şeklinde anlatılmak istenir. Online alışveriş yaparken sizlerden genelde AA / YY şeklinde ikişerli olarak girilmesi istenir. YY doldurulurken, kartın son kullanma yılının son 2 rakamı bırakılır. Yani 2024 ise YY yerine 24 rakamı bırakılması gerekiyor!

Zira bazı bireyler bu bilginin sadece rakamlar olduğunu ve herhangi bir işe yaramadığını zannediyor. Bu makale kapsamında bu bilginin içerdiği anlam öğrenebilecek, sorularınıza cevap bulabileceksiniz. Ayrıca bireyler için bir diğer muamma olan Valid Thru ve MM/YY-nin de anlamları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız makaleye göz atmanız yeterli olacaktır.

AA YY ne demek, nerede yazar bulunur ne anlama gelir diyenler kartların ön yüzeyinde bulunan son kullanma tarihini sizlere verir. Ay ve yıl olacak şekilde belirtilen kartın son kullanma tarihini gösteriyor.

MM/YY Ne Demek? Ne Anlama Gelir?

Tıpkı AA YY harflerinde olduğu gibi bazı internet alışveriş siteleri, bu harfler yerine MM YY bırakabiliyor. Yine bu harflerin aynı amaca hizmet ettiğini belirtelim.

Kart üzerindeki yazılar kartın üretildiği yer kapsamında değişik dillerde olabilir. Genel olarak Türkiye civarında üretilen kartların üzerindeki son kullanma tarihleri AA/YY (ay ve yıl) şeklinde belirtiliyor. Fakat bazı durumlarda kartın üzerindeki yazılar kullanıcılar tarafından anlaşılmayabiliyor. Zira bu durum sonucu ortaya çıkan genel sorulardan biri de MM/YY ne demek sorusudur.

Bu soruya cevap niteliğinde AA/YY-nin İngilizce anlamı olan MM/YY (month and year- ay ve yıl) şeklinde belirtebiliriz. Belirtilen bilgiler kapsamında artık Kredi Kartı AA/YY nedir gibi sorular sormanıza gerek kalmayacak. Kart üzerinde bulunan tüm yazı ve rakamların anlamını öğrenebileceksiniz.

Banka Kartı Son Kullanma Tarihi Nerede?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi banka kartı son kullanma tarihi olarak kartın ön yüzünde bulunan AA YY veya MM YY kodlarını bulmak mümkün. Genelde kredi kartları veya banka kartı gibi bankacılık ürünlerinin hemen ön yüzünde kartın son kullanma tarihi yazar.

Banka kartı kredi kartlarından farklı olarak daha uzun kullanım süresine sahiptir. Genel olarak bu süreler:

  • 3 Yıl
  • 5 yıl
  • 7 yıl
  • 10 yıl şeklinde belirtilebilir.

Banka Kartı Son Kullanma Tarihi nerede sorusuna ise kredi kartıyla aynı şekilde kartın ön kısmında bulunduğu cevabını verebiliriz.

Banka Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

Verilen başlıktan da anlaşılacağı üzere ister banka kartı isterseniz de kredi kartı kullananlar kartın son kullanma tarihi geçince ne yazık ki, bankanın vereceği hizmetlerden yararlanamazlar. O kartı çöpe atabilir veya kırabilirsiniz zira, son kullanma tarihi geçen banka kartlarının geçerliliği yoktur. Genelde bankalar son kullanma tarihi geçen kredi kartları, doğrudan müşterilerin adresine postalamaktadır.

Banka Kredi Kartı Para Puan Chip Para Sorgula

Bankaların çoğunluğu, bankacılık hizmetlerinde süresi dolan hizmetleri ya otomatik yeniler ya da doğrudan müşteriyi arayarak, konu hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra müşterinin güncel adresine postalar ürünleri.

Valid Thru Ne Demek Kredi Kartı

Banka müşterileri valid thru ne demek, valid thru ne anlama gelir, şeklinde sorunun yanıtını öğrenmek isteyebilir. Çoğu zaman bireyler kullandıkları kredi kartlarında yazılı olan rakamlardan habersiz olabiliyor. Bu durum sonucu doğal olarak Valid Thru ne Demek Kredi Kartı tarzında sorular ortaya çıkabiliyor. Genel olarak kartlarda AA/YY hariç birçok rakam bulunuyor. Bu rakamların aşağıda belirtildiği şekilde anlamları mevcut:

YouTube video

  • Kartın arka tarafında bulunan 3 haneli kod genel olarak paranızın çalınmasına karşın banka tarafından alınan bir önlemdir. Dolandırıcılar kartın ön tarafındaki numaraları herhangi bir yolla buldukları taktirde 3 haneli kod olmadan alışveriş yapamazlar. Bu 3 haneli kod dünyanı her yerinde CVC olarak adlandırılır. Bazı kartlarda bu kod 4 haneli de olabilir.
  • Kartın ön tarafında bulunan 16 haneli kod kartın kimlik numarasını oluşturur. Yapacağınız herhangi bir internet alışverişinde her kurum sizden bu bilgiyi isteyecektir.
  • Kartın ön tarafında bulunan bir diğer rakamsa kartın kullanılabileceği yıl kapasitesi olarak nitelendirilebilen AA/YY rakamıdır. Kısaca belirtmek gerekirse AA/YY nedir sorusuna kartın son kullanım tarihi olarak cevap verebiliriz.
  • Ayrıca Kredi kartının sağladığı kampanyalar ve hizmetler niteliğinde banka, kartın kullanım tarihini kısa tutabiliyor.
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın