Adıma Kredi Çekildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Adıma kredi çekilmiş, son yıllarda dert yakılan sıkıntılardan biri olup, vatandaşlar adıma kredi çekildiğini nasıl öğrenebilirim sorusuna yanıt arayışına girebilir. Zira önem verilmediğinde krediyi siz almamış olsanız dahi tüm borç tarafınıza yansıtılır. Bu nedenle BBDK dahil birçok kurum, vatandaşın mevcut kredi durumunu gösteren resmi belgeyi anlık olarak sizlere sunabiliyor.

Adıma Kredi Çekilip Çekilmediğini Nasıl Öğrenebilirim?

Adınıza habersiz kredi çekilmesi olmaz demeyin zira oluyor. Teknolojik çağı aldı başını gidiyor hali ile bankaların güvenlik sistemleri her ne kadar önlem alsalar da, karşılarında üstün zekalı insan aklı var olduğu sürece yenilmeye mecbur bırakılıyor. Bu durum karşısında bankadan kredi kartı veya kredi başvurusu yapmadığınız halde bir anda başvurunuz olumlu olabildiği gibi başkaları da sizlerin kişisel bilgilerini ele geçirip, doğrudan nakit para veya kredi kartınıza sahip olabiliyor.

Çok değil bundan bir kaç ay önce pandemi döneminde devlet bankaları, 10 bin TL ye kadar kredi başvurularını anlık hızlarda onaylıyordu. Bir vatandaşın TC numarası üzerinden başvuru yapılıp, banka şubesine gitmeden 5000-7500 veya 10000 TL kredi başvurusu onaylanarak, direk şube ATM üzerinden çekileceği belirtilmişti. Yani sizin TC numarasını alarak kendi cep numarasını yazan her hangi biri kolaylıkla pandemi döneminde krediyi çekip kendisi kullanıyor ve sonrasında mevcut borç tarafınıza yansıtılıyor.

Vatandaşların aklında ise adıma kredi çekilip çekilmediğini nasıl öğrenebilirim edevlet üzerinden böyle bir şey var mı, nereden bakılıyor gibi sorular gelebiliyor!

Adıma Kredi Çekilmiş Mi Sorgulama E Devlet

Bireylerin öncelikle banka kredisi kullanım bilgisi öğrenme işlemlerine odaklanması gerekiyor ki, bu işlemler de KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından sunuluyor. Gerek buradan gerekse de edevlet üzerinden adıma kredi çekilmiş mi sorgulama nasıl yapılıyor şeklindeki sorusunun net yanıtı olarak geçer. Bildiğiniz gibi genelde bankalar bu bilgilere ulaşıyordu ancak son yıllarda yapılan düzenlemeler ve tepkimeler neticesinde artık bankalarda bulunan kredi tutarı ve bilgileri kişinin edevlet linki üzerinden de ulaşılabilir.

Genelde kredi bilgilerini findeks üzerinden alınabiliyor. Ancak findeks.com genelde ücretli bir şekilde hizmet sunuyor. Ziraat bankası hesabınız var ise kredi notuna ücretsiz bir şekilde sahip olmak mümkün. Gerekli adımları izleyerek kısa sürede email adresinize güncel findeks kredi notu puanı gelebildiği gibi kredi risk durumunu gösteren evrakta eş zamanlı olarak gelmektedir. Burada son 5 yıl içinde çektiğiniz pasif veya aktif olan kredi bilgilerine ulaşmak mümkün. Hangi bankadan ne kadar kredi çekilmiş şeklindeki taksit sayısına kadar tüm bilgiler resmi olarak email aracılığı ile size ulaşıyor.

Adıma Kredi Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Bu gibi olumsuz bir durum ile karşılaştığınızda önceliğiniz suç duyurusunda bulunmak olacaktır. Kredi çekilen bankayı dava ederek, süreci başlatıyorsunuz. Genelde bankalar bu durumda kredinin nereden çekildiğini ve hangi numaradan başlatıldığını mahkemeye sunar. Paranın çekildiği banka şubesi veya atm üzerinden görüntüler mahkeme ile paylaştırılır süreç hakkında ilgili görüntülerde siz yoksanız kesinlikle banka üzerindeki davayı siz kazanıyorsunuz.

Ancak bu gibi kredi çekilmiş davalarında ilgili tutarın az yani 10 bin TL gibi düşük miktarlardaki kredilerde atm üzerinden çekilenler için geçerli olmakta.

Kredi notunu sorgula! TIKLA

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!)
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın