Modern technology gives us many things.

Ağır Engelli Olmayan Bakım Maaşı Alabilir Mi?

Vatandaşlar, ağır engelli olmayan birinin bakım maaşı alabilir mi sorusuna yanıt arayışına girebilir. Zira sağlık raporunda ağır engellidir ibaresi geçmediğinde ne yazık ki, evde bakım parası alamaz. İlgili mevzuata baktığımızda bu ibarenin zorunlu olduğunu söyleyebiliriz.

Evde bakım maaşı alanların sayısı ülkemizde 620 bin kişiyi geçmiş ve halen de bu sayı giderek artmaktadır. Bireyler ise evde bakım parası alma şartları dahilinde acaba ağır engelli olmayan birinin bakım maaşı alabilir mi sorusuna yanıt aramakta.

İçindekiler

Evde Bakım Parası Alma Şartları 2020

Bakım parası alma şartları için şahıslarda 3 kriter talep edilmektedir. Bunlara bakmak istersek;

1- En az %50 rapor olması, raporda “ağır özürlüdür” ibaresinin bulunması
2- Kişinin bakıma muhtaç düzeyde engelli olması (öz bakım ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaması)
3- Kişi başı gelir sınırını aşmıyor olması

Şeklinde sıralanmıştır. Buradaki kriterlerden her hangi bir tanesi eksik veya fazla gelirse ne yazık ki maaş bağlanmaz. Hali ile evde bakım parası ödeneğinden yararlanamazsınız. Bu nedenle devletin desteklediği bu şartları iyice araştırmalı ve rapora fazlası ile önem vermeniz gerekiyor.

Sorumuza gelecek olursa rapor oranınız kaç olursa olsun, ilk şartlardan biri ağır engellidir ibaresinin raporda belirtilmesidir. Bu yüzden kurul, raporda bu kısma fazlası ile dikkat ederek onay vermektedir. Onaydan geçemeyenlerin evde bakım parası alma ihtimali %0 olmakla beraber maaş bağlanmaz. Burada yapılması gereken rapor içinde ağır engellidir ibaresi için, yeniden doktor ile görüşerek varsa heyet tarafından ispat edilmesini sağlamak olacaktır.

Bakım Parası Alabilen Hastalık Türleri

Sorumuzda kanser hastalarının acaba bakım maaşı alabilecekleri sorulmuş. Kanser hastaları (Allah acil şifalar versin) aynı zamanda kemoterapi anında ağır engelli olduklarını söyleyebiliriz. Burada kişinin hasta olan bireyi ağır engelli olduğunu hastane tarafından rapor edilmesini sağlamak olacaktır. Yani raporu kolayca alabilirsiniz. Sonrasında yukarıdaki şartlar dahilinde başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bakım parası alabilecek hastalık türleri parkinson, demans, böbrek yetmezliği, olanların da sağlık raporunda ağır engelli ibaresi var ise bunlarda bakım maaşı alabilirler.Başvurular dediğimiz gibi aile ve sosyal politikalar bakanlığı il ve ilçelerdeki bürolarıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku