Alan Bazlı Destekleme Ödemeleri 2021

Üreticiler ve çiftçiler için destekleme ödemeleri 2021 yılı dahilinde alan bazlı olarak ödemelerin ne zaman ve hangi tutarlarda olduğu merak konusu. Zira fındık destekleme en önemli ürünlerden biri olup, üreticilerin gelecek olan nakit para ile hamle yapması ve buna göre yol haritası çizdiği bilinmekte. Bu desteklere bakıldığında bir çok ürüne devletin tam desteği verdiği görülmektedir. Yine aynı şekilde mazot ve gübre desteğinden de yararlanmak isteyenlerin ÇKS kaydı yaptırarak, buraya da başvurmaları durumunda bu ödenekleri banka hesaplarına çekebilir.

Alan Bazlı Destekleme

Her yıl devlet tarafından üreticilerin ürettikleri ürünlere belli oranlarda ödemeler yapılmaktadır. Ödeme dönemlerinden önce Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İlçe müdürlüklerinin mevzuatına uyan üreticiler destekleme başvurularında bulunabilir ve alan bazlı destekleme ödemelerini alabilirler.

Alan bazlı destekleme ödemeleri kapsamında verilen fındık destekleri 2021 yılında olduğu gibi bu yıl da verilmeye devam edilecek. Bakan Pakdemirli, fındık destekleme ödemelerini biraz daha öne çektiklerini aktararak mart ayı içinde desteklerin büyük kısmının ödeneceğini aktardı.

Alan Bazlı Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Olacak?

Fındık destekleme ödemeleri geçen yıl 1 Nisan tarihinde ödenmeye başlanmıştı. Bu yıl alan bazlı desteklere ilişkin henüz bir açıklama yapılmazken, ödemelerin yine geçen yıl olduğu gibi 1 nisan tarihinde başlayacağı tahmin ediliyor. Bildiğiniz gibi belediye seçimleri mart ayının sonunda yapılmakta. Hali ile seçim kampanyası açısından bunun gibi bir çok destekleme ödemeleri seçimlerden önce halka yapılmaktadır. Torba yasa gibi önemli konularda TBMM’de geçerek hızlıca yürürlüğe girer. Bu ay içinde akla gelmeyecek türdeki seçim planlamaları görmek mümkün olup, destekleme ödemelerinin de tüm ürünleri kapsaması muhtemel olarak karşınıza çıkabilir.

Pek ürün için verilen destekler üreticilerin hesaplarına belirli tarihlerde yatıyor. Destekleme ödemelerini almadan önce yerine getirilmesi gereken hükümleri yerine getiren ve gerekli şartları taşıyan tüm üreticiler verilen destelerden kapsamlı şekilde faydalanabilir.

Alan Bazlı Desteleme Ödemeleri Ne Kadar?

Fındık üreticilerine alan bazlı destekleme bağlamında verilen destekler geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dekar başına 210 Türk Lirası olarak belirlendi. Toplamda 835 milyon Türk lirası tutarında bir ödemenin devlet tarafından gerekli şartları taşıyan fındık üreticilerine mayıs ayı içinde yapılacak.

Alan bazlı destekler kapsamında yine 2021 yılı içinde 169 milyon Türk lirası çay desteği, 1 milyar 492 milyon Türk lirası yağlı tohumlu bitkiler desteği, 360 milyon Türk lirası hububat desteği, 88 milyon Türk lirası yem bitkileri desteği, 10 milyon Türk lirası da sertifikalı fidan kullanımı desteği verilecektir.

Üreticiler için verilen tüm destekler TC kimlik numarasına göre yatırılma tarihlerinin ardından Ziraat Bankası’nın şubelerinden ya da banka kartı sayesinde ATM’lerden çekilebilir. Tüm destekleme ödemeleri alan bazlı olarak ziraat bankası hesaplarına yatırılıyor. Eğer ziraat bankası hesabınız yok ise ödemeleri bekleyen vatandaşların bir an önce banka hesabı açtırmaları önerilir. İnternet bankacılığı kullanarak, alan bazlı destekleme ödemelerinin yatıp yatmadığı bu şekilde kontrol edilebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın