Almanya İşsizlik Maaşı 2024

İşçi hakları söz konusu olduğunda dünya üzerinde ki en gelişmiş ülkelerden bir tanesi de Almanya’dır. Özellikle Almanya’nın işçilere verdiği değerin ikinci dünya savaşından bu yana değişmediği gözlerden kaçmıyor. Buna göre ülkenin para biriminin en değersiz olduğu günlerde bile işçilere verilen değerin bir hayli fazla olduğunu gözlemlemek mümkün oluyordu. Bu sebeple sizin için Almanya’da işsizlik parası ne kadar onu hesaplayalım istedik…

Almanya İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Öncelikle bizdeki gibi sabit bir işsizlik parası verilmediğinin altını çizmek istiyoruz. Almanya’da işsizlik parası işsiz kişinin işsiz kalmadan önce ki aldığı son bir senelik maaşına göre hesaplanır. Son bir senelik süre içerisinde işçinin aldığı maaşın 12’ye  bölünmesi sonrasında %60 – %70 arasındaki miktar işsizlik parası olarak ön plana çıkar.

Almanya İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Bu işsizlik maaşı çalıştığınız süreye bağlı olarak değişir. Herhangi bir şart aranmamaktadır. Buna göre evli bir çalışan, işsiz kalması durumunda işsizlik maaşı 12 aylık maaşının toplamının 12 ye bölünmesine göre hesaplanır. Buna göre sigortalı olarak çalışılan sürenin de esas alındığını belirtmek istiyoruz. İşsizlik maaşı alma şartları şu şekilde belirlenmektedir.

Eğer sigortalı çalışan evli ise %70’i kadar ücret ödenir. Eğer sigortalı çalışan bekarsa bu sefer de %60’ı kadar ücret ödenir. Şöyle ki, genel anlamda sigortalı süre hakkında şunları söylemek yanlış olmayacaktır.

Sigortalı olan kişi 1 sene boyunca sigortalı olarak çalıştıysa 6 ay boyunca işsizlik parası alır. 16 ay boyunca sigortalı olarak çalıştıysa 8 ay, 20 ay boyunca sigortalı olarak çalıştıysa da 12 ay olarak alır.

Eğer kişinin yaşı 50’den büyükse ve 3 senedir sigortalı çalıştıysa bu sefer 15 ay boyunca ücret almaktadır.

Almanya’da 55 ve 58 yaş sınırları da bulunur. Bu sınırlara göre ortalama olarak iki seneye kadar işsizlik parası alma süresi olduğun da unutmamak gerekir.

Tabii ki bazı durumlarda değişkenlik de gösterebilir. Çalışanın ne zaman iş akdinin feshedildiği yada hangi şartlarda işten ayrıldığı gibi değişkenlere bağlı olarak daha uzun yada daha kısa süreli olarak işsizlik maaşı alması da söz konusu olabilir.

 

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın