Modern technology gives us many things.

Asgari Ücrette Bes Kesintisi Ne Kadar? 2022 Bes Kesintisi

Asgari ücrette 2022 BES kesintisi ne kadar? Beraber inceleyelim.

2022 Yılı Bes Kesintisi Ne Kadar?

Bes kesintisi her sene asgari ücret ile birlikte değişiklik gösteriyor. Özellikle bu sene brüt asgari ücret tutarının netleşmesi ile birlikte bes kesintisi oranının da netlik kazandığını söyleyebiliriz.

Bes kesintisi asgari ücretli çalışanlar için 2022 yılında 150.12 TL olarak belirlenmiştir.

Bu konuda tüm bilinmesi gereken detayları ise sizinle paylaşıyoruz:

Asgari Ücret Bes Kesintisi

Çalışanların akıllarında yer alan sorulardan bir tanesi de hiç şüphesiz asgari ücrette bes kesintisi ne kadar sorusunda oldu. Bu rakamın asgari ücret tutarı ile ayarlandığını belirtmek gerekiyor. Kabaca şu şekilde bir hesaplama yaparak kendi maaşınızla ilgili tutarları da aşağı yukarı belirlemeniz mümkündür.

2022 yılı içerisinde asgari ücretin %3’lük tutarı kadar bes kesintisi yapılır. Bu da aşağı yukarı olarak brüt tutar üzerinden değerlendirilir. Başka bir deyiş ile 5.004 TL olan brüt asgari ücrette bes kesintisi %3’lük tutar üzerinden hesaplanır ve 150 TL olarak belirlenir.

Memurlardan Bes Kesintisi Ne Kadar?

Sistem çalışanları maaşlarına göre kesintiye tabii tutar. Yani memurlarda 300 asgari ücretliden 140 TL gibi bir rakam telaffuz edilmez.

Örneğin brüt kazancı 10.000 TL olan bir devlet memurunun bes kesintisi yine %3’ü olan 300 TL olacaktır. Bu rakamların bilinmesi için de memurların maaşlarının brüt tutarlarına göz atmak gerekir. Memurlarda ise fark şudur: Memur maaşları asgari ücret gibi senede 1 sefer değil, 2 sefer yapıldığı için bes kesintisi de doğal olarak senede iki sefer yapılır.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku