Asker Ailesi Yardımı 2020

2020 asker ailesi maddi yardımı merak edenler, iki ayda bir defa olmak üzere verilen çok cuzi bir tutardaki ödenektir. Asker ailesi maaşı 2020 yılı olarak aylık 275 lira olmak üzere 2 ayda 1 defa olarak 550 lira şeklinde ödenir.

Asker Ailesi İçin Maaş Verilmesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından valiliklerde ve kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılan müracaatlar itibariyle bazı destekler yapılmaktadır. Bunlardan birisi de muhtaç durumda olan er ve erbaşların ailelerine yapılan ödemelerdir.

Asker ailesi yardım parası ikiye ayrılmaktadır. Birincisi, er ve erbaşın eğitim gören 18 yaşından küçük çocuğu için yapılan ödemedir. İkincisi de bakmakla yükümlü olduğu ebeveyni, eşi veya kardeşlerine yapılan ödemedir. İlki aylık olarak ödenirken ikincisi iki ayda bir ödenmektedir.

Askerlik Maaşı Başvuru Şartları 2020

2020 itibariyle çocuklar için (kaç çocuk olursa olsun) yapılan aylık ödeme 100 TL’dir. İki ayda bir yapılan ödemesi ise 550 TL’dir. Bu tutar aylık bazda düşünülürse 275 TL’ye tekabül etmektedir. Bu yardımdan yararlanabilmek için haneye giren net gelir hanede yaşayan kişi sayısına bölünmektedir. Sonuç, eğer asgari ücretin üçte biri veya daha azına denk geliyorsa yardım parası bağlanmaktadır. Kısacası kişi başına 609 TL üstünde bir gelir varsa, yardım parası bağlanmamaktadır.

Öncelik hakkı askerin medeni durumuna göre değişmektedir. Evliyse eşi, değilse annesi öncelikli olarak destek almaktadır. Asker evli değilse ve ebeveynleri boşanmışsa, askerin kiminle birlikte yaşadığı dikkate alınmaktadır.

Asker Ailesine Maaş İçin Başvuru Yolu

Bireyler asker ailesi olduklarında alacakları 2 ayda bir 550 lira için nereye başvurulur sorusuna yanıt arayabilir. 2020 yılı olarak askerlik maaşı için ailelerin bu yardımdan yararlanması için Aile çalışma ve sosyal hizmetlere şahsen başvurmaları gerekiyor. Başvuru için yakın kişinin TC kimlik numarası yeterli olmakla beraber askerde görevini yapan bireyinde tc kimlik fotokopisi ihtiyaç duyulabilir. PTT hesaplarına şahsın TC numarası üzerinden yatacak olan asker ailesi yardım parası, başvurudan 1 ay sonra yatacaktır.

Alo 144 üzerinden arama yaparak maaşın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Asker ailesi için maaş yatma ayları genelde çift aylar dediğimiz 2,4,6,8,10 ve 12. aylar olarak belirlenmiştir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın