Ayak Bileği Kırığından Sonra Yürüme (Doğru Bilgi)

Ziyaretçilerimizin sıklıkla sorduğu ve bilgi sahibi olmak istediği ayak bileği kırığından sonra yürüme, ayak kırığı sonrası yürüme, ayak bileği kırığı ne zaman iyileşir? ve benzeri konulara bu içeriğimizde yer verdik

Ayak bileğinizi kırmak çok korkutucu bir deneyim olabilir, ancak doğru tavsiye ve rehberlikle kısa sürede ayağa kalkabilirsiniz  Yakın zamanda ayak bileğinizde bir kırık meydana geldiyse, tekrar ne zaman yürümeye başlayabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Kırık bir ayak bileğinin iyileşmesi, yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak altı haftadan üç aya kadar sürebilir. Bununla birlikte, uygun bakım ve birkaç önlemle, çoğu insanın yaralanmalarından sonraki altı hafta içinde normal faaliyetlerine devam etmesi mümkündür.

Ayak bileği kırığından sonra yürüme
Ayak bileği kırığından sonra yürüme

Ayak Bileği Kırığı Sonrası Yürüme

Ayak bileği kırığından sonra yürümede ilk birkaç hafta çok önemlidir. Bacağınızı yüksekte tutmak ve tamamen iyileşene kadar bir alçı veya destek kullanarak hareketsiz kalmasını sağlamak önemlidir. Ayak bileğiniz iyileşirken ağırlığınızı desteklemek ve etkilenen bölge üzerindeki baskıyı azaltmak için koltuk değneği veya yürüteç kullanmanız da gerekebilir. Bu süre zarfında, daha fazla hasara veya daha uzun iyileşme sürelerine yol açabileceğinden, yaralı ayağınızın üzerine herhangi bir ağırlık koymaya çalışmamanız hayati önem taşımaktadır.

Ayak Kırığı Sonrası Yürüme

Doktorunuz size yeşil ışık yaktığında, fizik tedavi zamanı gelmiş demektir! Fizik tedavi ayak bileğinizin etrafındaki kasları güçlendirmenin yanı sıra hareket açıklığını ve esnekliği artırmaya yardımcı olacaktır. Fizik tedavi sırasında, eklemde stabilite oluşturmaya ve bölgedeki şişliği azaltmaya yardımcı olacak baldır germe ve topuk yükseltme gibi egzersizler yapmanız istenebilir. Ek olarak, yüzme veya bisiklete binme ve günlük düzenli yürüyüş de her iki bacakta güç oluşturmaya yardımcı olurken yaralı ayak bileği eklemi üzerindeki stresi azaltabilir.

Ayak Bileği Kırığı Ne Zaman İyileşir?

Ayak bileği kırığının iyileşmesi biraz sabır gerektirir ancak uygun bakım ve rehberlikle kısa süre içinde tekrar yürümeye başlayabilirsiniz! Yüzme veya bisiklete binme gibi fiziksel aktivitelerin, etkilenen bölgedeki stresi azaltırken her iki bacağı da güçlendirmeye yardımcı olduğu için iyileşme sırasında çok önemli olduğunu unutmayın. Biraz özveri ve ısrarla, kısa sürede normal aktivitelerinize dönebileceksiniz!

YouTube video
YouTube video
YouTube video

Ventolin Şurup Nedir? adlı içeriğimize mutlaka göz atınız.

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın