Bakıcısı Olduğunuz Şahıs Ölürse Ne Yapılmalı?

Bakıcısı olduğunuz yakın akrabanın vefatı durumunda ölümün sosyal hizmetlere ulaşmasının ardından bakım parası kesilmektedir. Bu nedenle kesilen evde bakım maaşı için nereye ve ne şekilde başvuracağınızı bilmenizde yarar vardır. İlgili mevzuata bakıldığında bakımını üstlendiğiniz bireyin vefat etmesi durumunda normal şartlarda bakım parası kesilmektedir. Ancak bireyler, bu bilgiyi yani ölüm haberini kuruma vermediğinde (nüfus müdürlüğü) sosyal hizmetlerden bakım parası almaya devam eder. Ancak her ay yerinde incelenen bakıma muhtaç kişinin mevcut durumunu kontrol edecek olan personellerin bu fark etmesi esasında maddi ceza uygulanır. Esaslara bakıldığında ise yasal suç duyurusuna kadar gidebilir.

Kesilen Evde Bakım Parası

Evde bakım parası alanlar bazı durumlarda bakım parasının kesildiğini fark edebilir. Bu durumun bir çok nedeni olabilir. En basit nedenlere baktığımızda raporun tarihinin geçmesi, bakımını üstlenilen şahsın vefatı, gelir durumunun azami tutarın olan miktarı aşması, hane içine giren gelirin artması, ikametgah adresinin değiştirilmesi ve buna bağlı olarak denetime gelen görevlilerin sizleri yerinde görememesi  vb. mevcut durumlara bakıldığında bakım parası alma aşamasında 3 ana kriterin yerine getirilmesi gerekiyordu. Bunlara baktığımızda

  • Engellilik Oranı: Tam teşekküllü devlet hastanelerinde görev yapan sağlık kurulundan engelli olunduğuna dair rapor alınmalıdır. Bu raporda en az yüzde 40 engelli ibaresi yer almalıdır. Ayrıca rapordaki ağır engelli ibaresinin karşısına ‘’ evet ‘’ notu düşülmelidir. Aksi takdirde engelli maaşı alınamaz.
  • Bakıma Muhtaçlık Hali: Kişinin temel ihtiyaçları olan yemek yeme, kişisel temizlik, banyo ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşılayamadığının görülmesi gerekiyor. Bu kişilere ağır engelli denir.
  • Kişi Başı Gelir: Ağır engelli kişiye bakılacak olan hanedeki kişiler için kişi başı gelir sınırı konulmaktadır. Bu sınır asgari ücrete göre değişmekle beraber, asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.

Şeklinde sıralamıştık. İşte bu nedenlerin sonuçları değiştirilirse evde bakım parası kesilir.

Kesilen Evde Bakım Parasının Yeniden Bağlanması

Yukarıda ne şartlarda evde bakım maaşının kesildiğini detaylıca belirtmiştik. Ancak sizler bu durumu tekrar lehinize çevirdiğinizde acaba yeniden evde bakım parasını nasıl bağlayabilirim sorusuna yanıt arayışına girebilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken, Aile ve Sosyal Politikalar İl/İlçe Müdürlüğüne şahsen gitmeniz gerekiyor. Eskiden yaptığınız gibi başvuru evraklarını doldurup teslim etmeniz gerekmektedir.

Tekrar bakım parasının bağlanma süreci ortalama 45 günü bulabilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın