Modern technology gives us many things.

Bakım Parası İçin Gerekli Evraklar Neler 2020

Evde bakım parası almak için gerekli evrakların talep edildiğini belirtelim. Bu belge ve evrakları hazırlamadan, sosyal hizmetlere gittiğinizde zaman kaybı yaşamak kaçınılmaz. 2020 evde bakım parası başvuru şartlarını iyice okumanızda fayda olacaktır. Bu nedenle zamandan tasarruf etmek isteyenler, aşağıdaki evrakları hazırlamaları önerilir. Peki bakım parası için gerekli evraklar neler?

Bakım Parası Alma Şartları

Bakım parası almak isteyenlerin öncelikle bir engelli yakını olması gerekiyor. Bu engellinin durumu baz alınarak maaş bağlandığını belirtelim. Kısaca engelli yok ise evde bakım parası da olmuyor. Bu nedenle şahısların, engelli veya hasta olan bireylere çok iyi bakmaları gerekiyor. Devlet bunun için hem engelliye hem de yakın akrabasına (bakıcıya) ilgili tutarlarda maaş bağlamaktadır. Bu maaş miktarlarını aşağıdaki ekrandan öğrenebilirsiniz.

Evde bakım parası hastaya verilmiyor, hastaya bakan şahsa ve banka hesabına yatırılmaktadır. Her ayın ilk haftasında ödemeler bakanlıkça yapılıyor ancak çoğu illerde bu para ayın 2. haftasında hesaplara geçiyor. Hasta olan kişinin engel olma durumuna hastanelerdeki heyet kurulu karar vererek, rapor oluşturuyor. Evde bakım parası almak için başvuru yapmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya ilçelerde bulunan sosyal hizmetlere şahsen gitmeleri gerekmektedir. Bu şartları biraz açarsak;

  • Hasta olan kişinin %50 ve üzeri engelli olması gerekmekte; Bakacağınız kişinin ağır engelli olması zorunlu eğer ki engel oranı %50 ise kesinlikle bu parayı alırım gözü ile bakmayınız. Zira sağlık kurulundan alacağınız raporda ”ağır engellidir” ibaresi geçmesi gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda olacaktır.
  • Engelli, hasta, özürlü, akli dengesi bozuk vs. sorunlardan dolayı ağır engelli olanların kendine bakacak güce sahip olmamaları gerekiyor. Bakıma muhtaçlığı heyet tarafından onaylanmış kişiler.
  • Muhtaçlık sınırı üzerinde bir gelirin hane içine girmemesi gerekmekte. 2018 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 1402 TL

Bakım Parası Ne Kadar 2020

Evde bakım maaşı 2020 yılında 1460 liraya yükseldi. Buna göre bir bakıcının tek bir engelliye bakarak alacağı bakım parası 1460 lira olup, iki engelli kişiye bakarsak çift maaş alacaktır. Ancak diğer engellinin de şartları sağlaması gerekmektedir. Yaşlı hasta bakım parası da yani 3 aylık 2022 maaşı veya yaşlılık, özürlü maaşları da aşağıdaki gibidir.

2020 yılında asgari ücrete yapılan zammın ardından 2022 engelli maaşlarına da zam geldi. 2020 yılında yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 509 liradan 536, yüzde 70 üstü engeli olanların da 763 liradan 804 liraya çıktı.

Bu tutarların 2018 yılına ait geçerli olacağını belirtelim. Eğer ki ilerleyen dönemlerde maaşlarda artış olursa yeni bir konu ile sizleri bilgilendireceğiz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku