Bakıma Muhtaç Bireylere Bakanlara Devlet 1.000 TL Verecek

Bakıma muhtaç aile bireylerine net 1000 TL destek parası verilecek haberi gündemdeki yerini koruyor. Söz konusu emekliye bayram ikramiyesi süreklilik kazansa da, artık bu paradan bakıma muhtaç bireylere de verilmesi bekleniyor.

Bugünlerde medyada sıklıkla gördüğünüz 1.000 TL destek parasının, evde bakım maaşı tutarı olduğunu belirtelim. Daha önceki yazımızda bunu dile getirmiştik ancak bakım maaşı alanlar, devletin ekstra mı olarak bunu vereceğini merak etmekte idi. Konu hakkında yapılan incelemeler ve sorgulama sonrasında, bakım parası alanların 2020 maaşlarının tutarı olacağı anlaşılmıştır. Yani yeni yılda evde bakım maaşları önceki konumuzda belirtiğimiz gibi tutarın 1460 TL olduğunu belirtelim !

2021 Bakıcı Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 net tutarın 1460 TL olduğunu bildirelim. Devlet, engelli olan veya yaşlı olup kendine bakamayan bireylere, bunlara bakan akrabalarına evde bakım parası adı altında ödenekler yani maaş bağlamaktadır. Ek olarak bunların sigortası da devlet tarafından karşılanmaktadır. Bakım maaşı almak için yapmanız gerekenler belirli şartları sağlamanız gerekiyor.

Aynı çatı altında yaşamanız gerektiğini hatırlatalım. Söz konusu evde bakım maaşını, alacak olan kişi aynı zamanda kişinin akrabası olması da esas aranan şartlar arasındadır. Bu arada bakıma muhtaç bireye de devlet 2022 maaşı adı altında 3 aylık 2022 maaşları veriyor. 1000 TL destek parası 2020 yılında birçok aileye verildi. Esnaftan, berbere ve lokanta sahiplerine kadar verilen pandemi destek parası bu yılda verilmesi gündemde.

2021 bakım maaşlarına devlet tarafından %8 oranında zam yapıldı. Ülkemizde bu maaşı alanların sayısı toplamda 520 bin sınırına dayandı. Hali ile bakım parası alanların sayısının artması, bakıma muhtaç olan bireylere olan ilginin de artmasını sağlamıştır.

2021 Bakım Maaşı Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Neler?

Bakım parasını almanız için bakıma muhtaç olan bireyin bir hastaneden tam teşekküllü bir rapor alması gerekiyor. Bireyin en az %50 ve üzeri engelli olması gerekiyor. Sağlık raporunda bulunan ağır engelli kısmında ” EVET ” ibaresinin olması şart. Bakıma muhtaç olan bireye bakacak olan bireyin ise evde bulunan kişi sayısının toplam gelirinin 1705 TL den az olması gerekiyor. Bu maaşın sadece bakıma muhtaç olan bireye bakanlara verildiğini belirtelim.

Bakım maaşı alanların, bakıma muhtaç olan bireyin annesi, babası, çocukları, kişinin eşi, eşinin babası veya annesi de başvurabilir. Bu kişi en fazla 2 kişiye bakabilir yani 2 farklı evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Konu hakkındaki yorumlarınızı KONU ALTINDAN BİZLERE YAZARAK ulaştırınız.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın