Bakıma Muhtaç Engelli Ölürse Ne Olur?

Evde bakım parası alan bireyler, bakmış oldukları akrabaların ölmeleri durumunda maaşlarının kesilip kesilmeyeceğini merak edebilir. Zira bakıma muhtaç engelli ölürse ne olur, sorusuna yanıtı buradan öğrenmek mümkün. Bildiğiniz gibi bakım parası almak için engelli yakını olmanız ve bu engelliye bakmak karşılığında devletin size maaş verdiğini belirtelim. Zira bu engelli bakıma muhtaç olan bireyin vefatı sonrasında durum karışıklığa neden olabiliyor.

Bakıma Muhtaç Engellinin Vefat Etmesi

Bu gibi kötü durumlarda ilgili yasaya göre engelli kişinin vefatından sonraki 15 gün içinde bildirmek gerekiyor. Bu bildirim zorunlu olmakla beraber, vefatı bildirmeyenler hakkında yasal işlemler başlatılıyor. Devletin bunu yapmasının amacı; engelli yakınlarının maaşı almaya devam etmek istemeleridir. Zira engellinin maaş kartları, bakıcılarda kalıyor ve haksız yere vefat olsa dahi bildirmemeleri nedeni ile maaşlardan yararlanıyor.

Sanki bakıma muhtaç engelli yaşıyor gibi yıllarca maaş alanları, gerek medyada gerekse de komşulardan görmekteyiz duymaktayız. Ancak şunun bilincinde olmanız gerekiyor. Zira vefat süresi baz alındığında kişi ne zaman vefat ettiği ortaya çıkarılırsa; maaşı aldığınız her ay geriye dönük olarak sizlerden tahsil ediliyor ve hakkınızda devlet bütçesini kötüye kullanma suçundan hapis cezası dahi alabileceğinizi belirtelim.

Evde Bakım Maaşı Alan Engellinin Ölmesi

Devletin buradaki amacı; engellinin bakımını üstlendiği kişiye hakkı olduğu hizmeti para ile ödemesidir. Zira engellilere her konuda desteği son yıllarda devlet fazlası ile yapmaktadır. Bunlardan biri de bakıma muhtaç olan bireylerin, bakımını üstelenecek olan yakınlarından birine maaş bağlamasıdır.

Eğer ki engelli kişi ölüp, vefatını 15 günde bildirmeyenlere hem para cezası hem de yasal süreç de bir çok yaptırım uygulanacaktır. Vefat sonrasında evde bakım maaşı da kesileceğini belirtelim. Farz edelim ki, engelli kişi aralık ayında vefat etti ve ölüm haberini sosyal hizmetlere bildirdiniz. Ancak ocak ayında vefat eden kişinin maaşı yatmış ise bunu çekebilirsiniz. Zira yatan maaş bir önceki ayın maaşı olduğunu belirtelim. Bu maaş sizin hakkınız olup, çekebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın