Bakkal ve Market Açma Maliyeti, 2024 Masrafları Ne Kadar?

2024 yılına girmekle beraber bakkal veya market açmak isteyen girişimciler, esnaf olarak hayatlarına devam etmek istediklerinde masraf tutarını özellikle bakkal açma maliyeti ne kadar sorusuna yanıt arayabilirler. Her işletme açıldığında vergisel olarak belirli tutarlarda ödeseler de, bağlı bulunduğu il, ilçe ve iş yerinin metre kare yönünden büyüklüğüne göre bu tutarlar değişebilir. Ancak bu vergisel tutarların sizleri çok yıpratmayacağını belirtelim zira dükkan, bakkal ve market işletmelerini açmak isteyenlerin öncelikle mal alımına geçtiğinde büyük bir paranın oraya gideceğinin altını çizelim.

Market Açmak Mantıklı mı? Market Açma Maliyeti Ne Kadar?

Market, bakkala oranla daha büyük işletmeleri kapsamaktadır. Bakkal genelde 15 metre kare ve alt şeklinde bir alan kaplarken, marketler ise en az 25 metre kare üzerinde faal işletmelere deniliyor. Tabi maliyet açısından marketi dolduracak eşya sayısının fazla olması ve vergisel tutarın da bakkala oranla arttığını belirtelim. Ancak gelir bazında bakıldığında market daha fazla iş yaptığı gözükse de, yer yani mekan durumu çok önemlidir. Yoğun bir insan topluluğunda ve faal durumda olmayan market sokağına bir market veya bakka açtığınızda ciro çok yüksek olacaktır. Tabi şu da var; bazı semtlerde bakkalın kazandığı para marketin kazandığından kat ve kat fazladır.

Mantık yönünden bakıldığında market açmaktansa bakkal açmak size daha az masraflı olacaktır ve ciro hızla artarsa bakkalı değiştirip, markete çevirmek daha da mantıklı olacaktır size. Market açma maliyeti hesaplandığında en büyük kalem, marketin içine girecek olan ürün fiyatları ve miktarıdır. Basit bir hesap yaparsak;

  • 6 kutu paşabahçe çay bardağının gelişi size 12×6 = 72 TL
  • 500 gram çaykur tiryaki çayın gelişi 18-20 TL arası
  • 2.5 lt coca colanın gelişi adet bazında 8.75 TL
  • 5 kg toz şekerin gelişi 38 TL
  • 700 gram küp şeker paketin gelişi 6 TL

Bu fiyatlar 16.11.2024 tarihi itibari ile geçerlidir.

Market açma maliyeti hesaplandığında büyük kalemlerden biri de sigaradır. Zira en ucuz sigaranın satışı 15.5 TL olup, bir karton sigaranın size gelişi 150 TL şeklinde. Philips Morris, JTİ, Tobacco firmalarından her birinden en az 15-20 çeşit sigara düşünüldüğünde sadece sigara rafını doldurmak en az 25 bin tutmaktadır. Burada rafın ebatı, büyüklüğü ve doldurmak istediğiniz miktar bu tutarın artıp azalmasını belirler.

Market, Bakkal Açma Şartları Var Mı? Vergisi Ne Kadar?

Her işletme açılırken belirli bir şart belediyeler tarafından talep ediliyor. Şunu öncelikle kafanızda bitirmeniz gerekiyor. Vergi levhası ve işyeri açma ruhsatı olmadan her hangi bir işletme açamazsınız. Vergi levhası olsa bile ruhsat alınmadığında her hangi bir denetimde cezai işlemler ile karşılaşmak mümkün.

Market açmak istiyorum, diyorsanız kafanızda dükkana, bakkala ve markete hangi ürünleri alacağınızı önceden belirleyin. En fazla gidecek olan ürünlerin neler olduğunu öğrenin. Bir market işletmecisi olarak bana sorulduğunda sigara başta olmak üzere, çikolata ve bisküvi grubu en fazla gidenler arasındadır. Coca cola firmasının tüm ürünleri daha fazla satılırken, sigara markaları arasında JTİ ürünleri ön sırada diyebiliriz.

Market bakkal büfe dükkan açma şartları arasında öncelikle esnaf ve sanatkarlara gidip üyelik açtıracaksınız. İl ve ilçeye göre bu ücret değişmekle beraber azami oranda buraya 1200 TL bir tutar gidecektir. Sonrasında vergi dairesine gidip işletmenizi açacak oradan da belediyeye gidip faal durumunuzu belirtip, gerekli olan kontrölleri belediye ekibi yapıyor ve ortalama 3 gün içinde iş yeriniz faal olmuş olacaktır. İlk etapta 1200-1500 TL arasında bir tutar belge ve ruhsata gideceğini belirtelim. Sonraki işlemler muhasebe ücreti olup, esnaf sanatkarlarda açmış iseniz çok cuzi tutarlar ödersiniz 3 ayda bir.

Market Açmak İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar?

Market açmak için sermaye arayışında olanlar doğrudan bir ihtiyaç kredisi çekebilir veya eş dost aracılığı ile bunu gerçekleştirebilir. Zira o kadar da çok para gitmiyor tabi bu işlemler bakkal büfe için geçerlidir. İnanırsanız başaramayacağınız hiçbir iş yoktur. Bu nedenle öncelikle kendinize inanmalısınız ve ben bu işi yapacağım, başaracağım demelisiniz. Büyük market açma sermayesi yüksek olup, tavsiyemiz küçük işletme açıp sektörü öğrenmeniz sonrasında işletmenizi büyütmeniz olmalıdır.

Market açma maliyeti bütçesine bakıldığında alan size ait ise sıkıntı daha az olacaktır. Eğer değil ise herhangi bir iş yerini kiralamak demek 1-0 geride kalmanız anlamına geliyor. Zira 25-40 metre karelik bir market alanının kirası günümüzde bölgeye göre değişkenlik gösterse de, azami oranda yıllık 100 bin TL den başlıyor. Marketin alanının büyük olacak olması demek, içeriye girecek olan ürün miktarının fazla olması bu da sermayenin artması demektir. Bakkal için 50 bin TL gerekirken, market için sadece içeriğine dizilecek mallara bakarsak en az 400-450 bin TL lik ürün getirilmesi demektir.

Market Açma Ruhsatı Nasıl Alınır? 2024 Market Vergisi Ne Kadar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi işletme açılırken, ruhsat alınması zorunludur. Bakkala oranla market açma ruhsat tutarı daha da fazladır. Ayrıca marketlerin ödeyecekleri vergi, bakkal, büfe gibi basit usule tabi olmadığından her ay belirli tutarlarda vergi ödemeniz zorunludur. Gerçek usule tabi tutulan market işletmeleri, yıllık gelirin %15 ine kadar vergisel tutarları ödemekle mükelleftir. Öte yandan basit usul ile çalışan bakkal, büfe işletmeleri her ne kadar karlı görünse de, marketin yapacağı ciroya yetişemez. Tabi burada önem arz eden market açma aşamasında işletmenin cirosunun yüksek olmasıdır aksi takdirde vergisel anlamda zarar etme olasılığı yüksektir.

Market açma ruhsatı almak isteyenler öncelikle vergi levhası çıkarmalı. Sonrasında muhasebeciden aldıkları evrakları ile market ruhsatına başvurmalıdır. 2020 market vergisine bakıldığında 2024 yılına oranla daha fazla olacağının altını çizelim. Kesilen faturalara göre bu tutar değişmekle beraber net bir rakam verilmez.

Market açmak ne kazandırır, en fazla merak edilenler arasında olup ürün geliş ve satışı arasındaki miktar sizlerin kar tutarını verir. Ancak şunu asla unutmamalısınız yanı başınızda 3 büyük market zinciri var ise sizin satış yapmanız imkansızdır. A101, BİM ve ŞOK marketlerin yanı başında market açmayı kesinlikle düşünmeyin!!! Zira çoğu müşteri buraları tercih eder aynı ürünün orada daha ucuz olduğu kesindir. Ayrıca size gelen bir ürünün fiyatı 10 TL ise orada satışı 11 TL olacaktır. Hali ile siz market işletmeleri 1 TL ile iş yaparım diyecekseniz hata yapmış olacaksınız bunun vergisi, eleman gideri, elektrik vb kalemleri eklediğimizde zarar etme olasılığınız yüksektir.

Market Açmaya Devlet Desteği Var Mı? Kredi Faizleri Ne Kadar?

28 yaş altında iseniz ve daha önce bir işletmeniz yok ise kosgeb üzerinden faizsiz devlet destekli işletme kredisi alabilirsiniz. Üstelik 1 yıl boyunca bağkur primi ödemeyeceğiniz gibi bu primleri devlet karşılıyor. Üstelik çalıştıracağınız 1 kişinin de sigorta primini yine devlet karşılar.

Market açmak istiyorum devlet desteği olmakla beraber bu tür bilgileri öğrenebileceğiniz tek yer, kosgeb il müdürlüğüdür. İnternet üzerinden arama yaparak, bağlı bulunduğunuz kosgeb müdürlüğünü arayarak, bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Ancak şunun da altını çizelim; devlet desteği belirli oranlar da olup, işletmenin mal ürünlerini karşılamaz. Ekipman giderinin bir kısmını karşıladığı gibi ön ödemeli olarak sunar. Yani sizler dolabı, kamera sistemini alıp fatura ibraz ediyorsunuz ve 6 ay sonra paranın bir kısmını alacaksınız.

ÖNERİ! Arkadaşlar market açmamanızı öneriyorum bunun yerine bakkal büfe açabilirsiniz. 15 yıllık esnafım büfe işinde en azından geliş fiyatlarını insanları müşterileri işin püf noktasını kısa sürede öğrenirsiniz. Borç asla vermemelisiniz. Komisyonu en ucuz pos cihazı kampanyasında ziraat bankası önde olsa da ara sıra diğer bankalar 6 ay masrafsız pos verebilir. İşlek caddede kesinlikle bakkal açılmalıdır market açılmamalı. Ayak üstü gidebilecek ürünler satın sigara, su, kola, çerez, çikolata ve bisküvi bunlara odaklanın. Gidip bebek bezi, tursil alıp aylarca raflarda kalan ürünlere girmeyin.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın