Banka Dışında Kredi Nereden Alınır?

Banka kredi onayı vermediğinde ister istemez insanlar üzülebilir. Ancak bireyler banka dışında kredi nereden alınır sorusuna cevap bulmak ister. Haklılar da; zira bankanın onay vermediği yani kredi yanıtı olumsuz olan vatandaşlar soluğu farklı yerlerde aramakta. Bu nedenle bankalardan kredi çekemeyenlere senetle kredi 2020 yılı dahilinde mevcut olup, kredi kartı limitine göre de düşük faizli kredi tahsisi verilebiliyor.

Banka Dışında Kredi

Günümüz çağında tüketicilerin para ihtiyaçlarını karşıladıkları en kolay yol bankalar olmuştur. Bankalar, müşterilerine belli faiz oranları karşılığında rahatlıkla kredi ürünleri kullandırmakta ve yapmış olduğu kredi reklamları, faiz oranlarında ki düşük oran vaatleri, kefilsiz kredi, anında kredi, internet ve mobil bankacılık uygulamaları sayesinde kolaylıkla kredi vermekte hatta şubeye gitmeden hesabına bile krediyi yatırmaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz bu banka hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için bankalar, müşterilerinin kredi notlarına bakarak değerlendirme yaparlar. Kredi notu denilen ve kişilerin bankalar olan geçmiş performanslarının oluşturduğu bir finans notudur. Bu notun düşük olması durumunda bankalardan kredi almak zorlaşmaktadır. Kredi notundan dolayı kredi kullanamayan kişiler ise nakit ihtiyaçlarını karşılamak için banka dışı alternatifler ararlar. Peki, banka dışında kredi nasıl bulunur?

Bankalar Harici Kredi (Para) Nereden Alınır?

Bir gerçeği unutmamak lazım; kredi verecek banka da olsa, kamu kurum yardım fonları da olsa, tefeci de olsa, vereceği paraya karşılık eğer ki bir teminat bir rehin alamıyorsa veya vereceği paranın geri dönüşümünü olmayacağını biliyorsa kesinlikle kredi vermez.

Bu soruya çok alternatifli bir cevap vermek isterdik açıkçası. Ama yasaların kredi kullandırma yetkisi verdiği kurumlar çok sınırlıdır ve bu kuruluşların başında da bankalar gelmektedir. Ayrıca bazı kamu kurumların çalışanlarının maaşlarından aylık olarak düzenli kesilen paralarla kurulmuş olan kuruluşlarda banka dışı kredi kullandıran yerler olsa da, bu tür kuruluşlar sadece kendi üyelerine kredi vermektedir. Mesela bir OYAK askeri personele, POLSAN emniyet birimlerine, İLKSAN öğretmen üyelerine kredi kullandırmaktadır. Bankalar dışında kredi kullanılabilecek diğer bir alternatif ise tefecilerdir. Gayri resmi (yasal olmayan) bir işlem olduğunu hatırlatmak istediğimiz Tefecilik sisteminde, tefeciler piyasa faiz oranının çok ama çok üstünde faiz oranları ile para vermektedirler.

Banka Harici Komisyonlu Kredi Verenler

Yine internet ortamında kredi çekilir, kefilsiz kredi, anında kredi gibi reklamlar veren ne olduğu belli olmayan kişi veya kuruluşlarda yine tefecilerin uyguladığı yüksek faiz oranları ve birçok ne olduğu belli olmayan komisyon kesintileri ile kredi verdiğini iddia etmektedirler. O tür kişi veya kuruluşlar, kredi konusunda yardımcı bile olsalar, yukarıda bahsettiğimiz gibi kredinin ödenmeme durumunda el konulabilecek rehin mallar veya sabit maaş olmadığı müddetçe kredi konusunda da yardımcı olmayacaklardır.

Son olarak eğer ki bankalardan kredi çekemiyorsanız, başla kredi çekebilecek kurum kalmamaktadır. Devlet memurları da üye oldukları sandıklar, derneklerden eğer ki kredi borçları devam ediyorsa onlar da kredi kullanamamaktadır. Bu aşamadan sonra yapılacak işlem, nasıl kredi kullanabilirim değil nasıl borç para bulabilirim olacaktır sanırım. Sitemizde Nasıl Borç Para Bulurum başlığı size o konuda yardımcı olmaya çalışacaktır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın