Banka Dışında Nasıl Kredi Bulabilirim? (KEFİLSİZ KREDİ VERENLER)

Banka harici kefilsiz kredi verenler olduğu gibi banka dışında nasıl kredi bulabilirim sorusuna net yanıtlarını bulabilirsiniz. Kredi başvurusu için bankalardan olumsuz yanıt alanlar soluğu farklı yerlerde arayış içine girebilirler. Bu nedenle bireyler banka dışında nasıl kredi bulabilirim sorusuna yanıt arayabilir. Zira kefilsiz kredi verenler olduğu gibi, banka harici kredi almak isteyenlerin de sayısı oldukça fazladır ülkemizde.

Kefilsiz Kredi Verenler

Yaşanan ekonomik krizler, bitmek bilmeyen ihtiyaçlar, bilinçsiz harcamalar, acil nakit ihtiyaçlar sonucunda, insanlar bankaların kapılarını çalmaktadır. Fakat bankalarla geçmişte yaşanmış sorunlar, borçların zamanında ödenmemesi, yasal takibe düşmesi gibi durumlarda Kara Liste diye tabir ettiğimiz finans sabıkadan dolayı, bankalar bazen müşterilerine kredi vermemekte. Böyle durumlarda insanlar, bankalar dışında kredi bulma arayışı içine girerler. Peki, banka dışında kredi bulmak mümkün mü?

Ülkemizde, yasal olarak kredi veren kuruluşlar, bankalar ve Finans Kurumlarıdır. Kredi veren diğer bir kuruluşlar ise Kamu Kurumları veya Özel sektörlere ait sendika kuruluşlarının, üyelerine vermiş oldukları kredilerdir. Yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemek amacıyla devlet kanalıyla kurulmuş, ilgili şartların yerine getirilmesi ve kurumun onayı alındıktan sonra kredi veren diğer bir kuruluş ise KOSGEB’dir. 30.000 TL’ye kadar hibe kredi ve 100.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullanmak mümkündür.

Sınıf öğretmenleri, Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan personeller, Okul öncesi öğretmenlerin ( Ana okul öğretmenliği ) faydalandığı İLKSAN, Emniyet Teşkilatı üyelerine ( Polisler ) kredi veren POLSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına kredi kullandıran OYAK gibi kuruluşlar, üyelerine banka faiz oranlarından daha avantajlı olarak kredi kullandırmaktadır.

Banka Dışında Nasıl Kredi Bulunur?

Diğer bir kredi veren kurumlar ise Faktoring şirketleri adı verilen finansman kuruluşlardır. Fakat bu kuruluşların vermiş oldukları kredi ürünleri, bankanın vermiş olduğu kredi ürünlerine nazaran daha dezavantajlı olmakta ve faiz oranları, komisyonlar, dosya masrafları adı altında kesilen ücret daha fazla olmaktadır. Bu tür finansman kuruluşlardan kredi kullanabilmek için o kuruluşlara teminat verme zorunluluğu veya sabit maaş olması gerekmektedir. Bir başka banka dışı kredi çekme yöntemi ise bir tanıdığının nakit para ihtiyacı olan kişiye, kendi namına kredi çekmesidir.

Tabi bu konuda ne kadar başarılı olur orası tartışılır. Diğer bir kredi veren fakat Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına aykırı ve yasak olan bir yol ise tefecilerdir. Tefeciler, anormal faiz oranları ve ne olduğu belli olmayan komisyon kesintileri ile mağdur olmuş ve kredi kullanamamış, nakit para arayan kişilere de kredi vermektedir. Fakat şu bilinmeli ki tefeciler de olsa vermiş olduğu paranın karşılığında bir garanti, teminat, ipotek almadıkça para vermezler.

Çok Acil Para Bulmam Gerekiyor

Toplumda büyük kesim sürekli olarak paraya ihtiyacı bulunmakta. Bu durum karşısında bireyler, çok acil para bulmam gerekiyor ile karşı karşıya kalarak arayış içine girmekte. Bu arayışta tefeciler olmakta ancak nasıl bir yol çizeceklerini tam olarak bilmemekte.

Fakat tefeciye zamanında ödemeyen krediler sonrası, kişiler çok ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirler. Tefeciye olan borcundan dolayı, anapara ve faizin toplam tutarının kat kat fazlasını ödemiş, göstermiş olduğu teminatları kaybetmiş bir çok mağdur insan bulunmaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın