Banka Müdürleri Kredi Verebilir Mi? (RESMİ AÇIKLAMA)

Kredi onayı alamayan veya yetersiz findeks kredi notuna sahip olan, kara listede olanlara banka müdürleri tarafından kredi verilebilir. Resmi açıklamalara göre banka müdürü yardımı ile kredi onayı alabilirsiniz. Banka müşterileri kredi onayı almadıklarında acaba banka çalışanları üzerinden kredi alabileceğini sorgulamakta. Bu yüzden banka müdürü kendi insiyatifi ile kredi verebilir mi, şube yetkisinde kredi başvuru ve onay süreci de olup bu bilgileri öğrenerek buna göre hamle yapabilirsiniz. Zaten tüm bankalarda kredi faiz oranları 2020 nisan ayı içinde düşürüldü. Başta konut kredisi olmakla beraber kredi başvuru sayısında ciddi bir artış yaşanmakta bu durum da bankalar arasında bir rekabetin doğmasına neden oldu!

Banka Müdürleri Kredi Verebilir Mi?

Bankacılık sektöründe ülkemizde onlarca rakip banka yarışıyor. Her bankanın çeşitli il ve ilçelerde, kimi yerlerde bir ilçede birden çok şubesi yer alıyor. Şubelerin başında bulunan ve söz konusu şubedeki her iş ve işlemden sorumlu olan kişiler ise banka şube müdürleridir. Banka şube müdürleri genellikle halk ağzında banka müdürü olarak anılmakta olup iş yükü de fazla olan kişilerdir.

Bireyler şube yetkisinde kredi olarak adlandırdığı bu yöntem ile kredi notu ortalamasına yaklaşan kişilere kredi verebiliyor. Ancak çoğu banka bu riski almaktansa, müşterisinden bir takım şartları yerine getirmesi karşılığında onay verebilir. Kredi başvurunuzu telefon, mobil, SMS veya internet bankacılığı üstünden gerçekleştirdiğinizde talebiniz doğrudan ilgili bankanın genel merkezine iletilir. Burada değerlendirilip olumlu veya olumsuz bir dönüş yapılır. Şubeye gidip başvuru yaptığınızda da süreç aynı şekilde işler. Siz bilgilerinizi, ne kadar istediğinizi ve ne için (konut, araç, iş, ihtiyaç vb.) istediğinizi belirtirsiniz ve bu bilgiler genel merkeze gönderilir. Ardından şubeye, size sunulması için olumlu veya olumsuz yanıt gönderilir.

Şube Yetkisinde Kredi Veren Bankalar

Banka müdürlerinin inisiyatifi olarak bilinen bir diğer kredi süreci ise oldukça kısadır. Bunun adı bankacılıkta “şube yetkisinde kredi” olarak geçmektedir. Gerek müşteri memnuniyeti gerek iş yükünün hafifletilebilmesi amacıyla hemen her banka tarafından şube yetkisinde kredi kullandırılmaktadır. Talep eden kişiye olumlu veya olumsuz yanıt verme hakkı şubenin amirine, yani şube müdürüne bırakılmıştır. Elbette şube müdürünün de hakları sınırsız değildir. Bir kişiye verilebilecek en yüksek kredi oranı, aylık veya yıllık bazda toplam dağıtılabilecek kredi tutarı gibi bazı sınırlılıkları önceden belirlenmiştir.

Şubeler aracılığı ile kredi alabileceğiniz gibi bankanın resmi sitesinden de kredi başvurusu yapılmakta. Ayrıca aracı siteler aracılığı ile de kampanyalı kredi faiz oranlarından yararlanarak, talep ettiğiniz krediye kavuşmuş olabilirsiniz. Şube içinde banka müdürü ve kredi işlerine bakan çalışan bu onayı verebilir.

Şube yetkisinde kredi kullandırılmasına ilişkin bazı eleştiriler de bulunmaktadır. Bu eleştiriler genellikle kredi alması olanaksız görünen kişilere belli şartlar altında bazı şube müdürlerinin kredi verebileceğidir. Normalde şube yetkisiyle verilebilen krediler talep başına ihtiyaç kredisi kadar düşünülmektedir. Bir başka deyişle 20,000 TL’yi kolay kolay geçmemesi beklenmektedir. Buna karşın bu rakamları bile kredi olarak alamayacak kişilerin, belli bir kısmını şube müdürüne ödemesi karşılığı söz konusu krediyi alabileceğine dönük kuşkucu eleştiriler yapılmaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın