Bankalar Fiziki Altın Bozar Mı? Hangi Bankalar Çeyrek Altın Bozar?

Fiziki altın bozan bankalar arasında bazı bankalar olup, vatandaşlar hangi bankalar çeyrek altın bozar sorusuna yanıt arayışına girebilir. Zira fiziki altın alım satımı yapan bankaların sayısı oldukça yetersizdir.

Bankalar Fiziki Altın Bozar Mı?

Bildiğiniz gibi gerek ülkemiz gerekse de dünya ülkelerinde yaşayan her vatandaşın yatırım aracı olarak kullandığı ilk ürün altın olarak karşımıza çıkıyor. Altın diğer yatırım ürünlerine göre getiri ve güvenli liman olma yolunda her yıl katlanarak değerine değer katmakta. Bu da vatandaşın yatırım yapma aşamasındaki ilk tercihi altın alım satımı olarak ilerlemesini sağlıyor. Global krizlerde bile ilk başvurdukları yatırım ürünü olan altın, ülkemizdeki değerini her yıl katlayarak gramını 480 TL ye kadar çıkardı. Bu durum karşısında ülke ekonomisi politikalarına yeni hamlelerin gelmesine de vesile oldu. Bankalarda saklanan altın gibi önemli yatırım ürünlerinden kombiyo vergisi gibi bir kaç kesinti devreye girdi. Bu durum karşısında ise bankalarda altın, dolar, euro gibi yatırım ürünleri saklanmak yerine bunları doğrudan kuyumculardan alarak, daha fazla değer veren bankalar üzerinden satış yapıldığını görmemizi sağladı.

Çeyrek altın, Ata altın, Bilezik, yarım altın gibi önemli altın ürünlerini bankalar üzerinden bozmak mümkün!

Banka altın alım satımında makas aralığı biraz fazla olsa da, kuyumculara altınını bozan vatandaş, daha düşük tutarı gördüğünde soluğu bankalar üzerinden altın satımına çeviriyor. Ancak her banka fiziki altın bozmuyor! Bunun sonucunda yatırımcılar, bir arayış içine girmekte. Acaba hangi bankalar fiziki altın bozuyor?

Hangi Bankalar Çeyrek Altın Bozar?

Hangi bankaların fiziki altın bozacağına baktığımızda başta çeyrek altın bozum konusunda ileri düzey bankalardan biri olan kuveyt türk bankası geliyor! Bu gibi bankalar bozma aşamasında fiziki altını alıyor diyelim ki, bilezik bozduracak iseniz onun gram değeri 22 ayar olarak geçmekte. Burada 2 farklı senaryo devreye giriyor. Eğer, bozma işlemini gram bazında yapıp bankada saklamak istiyorsanız o bileziğin karşılığı kaç gram ise saf altın dediğimiz ana tutar üzerinden hesaplanarak, banka hesabınıza yansıtılır. İkinci senaryo da ise doğrudan bozum işlemi yapılarak anında nakit para tarafınıza verilir. Bu bankalara bakarsak,

  • Garanti bankası
  • TEB
  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Bankası
  • Halkbankası
  • Vakıfbank

Kuyumcu mu daha karlı yoksa bankadan mı altın alım satımı daha karlı derseniz, kesinlikle bankalar olacaktır. Kuyumcudan fiziki altın aldığınızda ana tutar ne yazık ki, aynı değildir yani bankalarda 22 ayar 430 TL ise kuyumcularda en fazla 420 TL olacaktır bu durum alım satımında makasın daha fazla olmasına neden oluyor. Ayrıca bankalarda saklanan altın daha güvenli olmakta zira ev ortamında hırsızın girmesi demek tüm birikimlerin bir anda gitmesi yok olması demektir. Bu durum bankalarda imkansıza yakındır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın