Modern technology gives us many things.

BES (Bireysel Emeklilik) İptal Etme Durumunda Ne Kadar Para Alabilirim?

0

Bes yani bireysel emeklilik sistemi iptal etme durumunda bugüne kadar yatırdığınız paranın ne kadarını alabileceğiniz sorusu akıllardaki yerini korumakta. Zira ilgili şartlar oluşmadığında sistemden erken çıkılması durumunda, bankalar belirli bir sistem ücreti sizlerden tahsil ederek kesintili bir şekilde yatırdığınız bes parasını sizlere sunar! İlgili bes sözleşmesini bu nedenle, bes yaptırmadan önce iyice okumanızda fayda var arkadaşlar!

Bes İptal Etme

Bireyler her ne kadar yatırım ve birikim gözü ile bireysel emeklilik sistemi (BES) ne baksa da, bazen istenmeyen maddi sıkıntıların oluşması sonrasında ödemelerini erteleyebiliyor hatta bugüne kadar yatırdığı parayı hızlıca çekmek isteyebilir. Bu durumda bes sözleşmeleri devreye girerek bankalar belirli oranlarda hesap işletim ücreti gibi ücretler kesmektedir.

Bu miktar aslında tamamen sizin belirlediğiniz bir bedel olmaktadır. Yani sizin ödemeleriniz doğrultusunda BES sisteminden ayrıldığınızda alacağınız ücret ortaya çıkacaktır. Kısacası ne kadar prim öderseniz sistemden ayrıldığınızda alacağınız ücret o kadar fazla olacaktır. BES başlangıcından itibaren 2 ay içinde cayma hakkınızı kullanırsanız herhangi bir kesinti ile karşı karşıya kalmazsınız. Ancak 2 ayın ardından ancak alacağınız toplam ücret üzerinden kesinti yapılması söz konusu olabilir. BES sisteminde 10 yıldan önce iptal talebinde bulunduğunuzda %15 oranında kesinti yapılır. 10 yıllık prim ödemesi yapılmış ancak emekliliğe hak kazanılmamışken iptal ettirildiğinde ise birikimlerin tamamı üzerinden %10 vergi kesintisi yapılır.

Bes İptal Kesinti Oranları

İptal ettirmek yerine maddi olarak zorlandığınızda primleri ödemeye ara verme ya da prim tutarını düşürme gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Böylece iptal ettirdiğinizde ortaya çıkacak olan kesintilerle karşılaşmamış olursunuz. BES sisteminde %25 devlet katkısı olması yatırımcıların dikkatini çeken bir avantaj. BES üzerinden devlet desteğini alabilmek için aralıksız olarak 3 yıl boyunca prim ödemesi yapılması zorunludur.

Prim ödemelerinin düzenli ve aksatılmadan yapılması BES’in temel unsurlarından birini oluşturur. 3 ay ard arda prim ödenmediği taktirde devlet desteği ortadan kalkar. Bunların yanı sıra en az 3 yıl süre ile prim ödemesi yapan kişilere devlet desteğinin %15 i verilir. 6 yıl boyunca katkı payı ödemesi yapıp sistemden ayrılanlar ise devlet desteğinin %35’ini alır. 10 yıl boyunca katkı payı ödemesi yapıp sistemden ayrılan kişilere ise devlet desteğinin %60 ı verilir. BES üzerinden emeklilik hakkı kazanan kişiler ise devlet desteğinin tamamını almaya hak kazanmıştır. Bu bağlamda BES uzun vadede kazandıran bir devlet destekli birikim aracıdır. Uzun vadeli yatırım planlamayan kişilerin bu sisteme dahil olması doğru bir tercih olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku