Bes Devlet Katkısı Nasıl Hak Edilir? 2020

Bes devlet katkısı almak için gereken şartları sağlamanız sonrasında %25 katkı payı alabilirsiniz. Ancak bir çok bes yatırımcısı sistemde en az kaç yıl kaldığında bu katkı payını alabileceğini sorgulamakta. Öncelikle şunu bilmenizde fayda vardır; BES bir nevi yatırım aracı olarak görülse de, esas önemli görevi para biriktirmeyi amaç edinenlere sunulan eşsiz bir yatırım aracıdır aynı zamanda.

BES Devlet Katkısı Nedir?

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; vatandaşın biri her ay arkasına düzenli olarak belirli tutarda para atmak istiyor ancak zamanı gelmeden de bunu çekmek istemiyor zira çekerse o biriktirmiş olduğu para bir anda harcayabiliyor. Bu nedenle güvenilir bir sistem arayışına giren vatandaş soluğu BES yani bireysel emeklilik sisteminde buluyor. Buraya her ay düzenli olarak anlaşmış olduğu tutar banka hesabından atıyor. Buna karşın devlette diyor ki madem sen benim fonlarımı alıyorsun bana yatırım yapıyorsun ben de senin biriktirmiş olduğu tutarın %25 ine kadar ben de sana hibe para veriyorum. Sistemde 100 bin TL yatıran biri devlet katkısı olarak 25 bin TL hak eder. Tabi devlet katkısını almak içinde belirli şartların ve sürenin yerine getirilmesi şarttır.

Sosyal devlet olarak vatandaşını düşünerek 18 yaşında olan her bireyin bes yaptırabileceği belirtilmiştir. Ayda cebinizden en az 150 – 200 TL şeklinde bir parayı buraya yatırabilir ve gelecek zamanlarda elinize toplu para geçmesini sağlayabilirsiniz.

%25 Devlet Katkısını Nasıl Hak Edebilirim?

Öncelikle devlet katkısından faydalanmak yani hesabınıza resmi olarak geçmesi için sistemde en az 3 yıl kalmanız zorunludur. 3 yıl sonra %25 almıyorsunuz! Burasına dikkat etmeniz de fayda var zira çoğu bes yatırımcısı 3 yılın ardından %25 lik pay alacağını düşünür. Oysa ki, sistemdeki sözleşmeyi incelediğiniz de tüm detayları bulmak mümkün.

  • Eğer ki, bes yatırımcısı sistemden 3 yıl önce ayrılırsa hiçbir şart altında devlet katkısını alamaz.
  • 3 yılı tamamlayanlar devlet katkısının %15 ini
  • 6 yılı tamamlayanlar %35 ini
  • 10 yılı doldurup ancak 56 yaş olmayanlar çıkmak isterse %60 ını
  • 10 yılı doldurup 56 yaş olanlar %100 ünü hak eder. Yani devlet katkısının tamamı olan %25 lik pay hak edilmiş olur.

Bes vefat durumunda yine aynı şartlar geçerli olup, kişi eğer 56 yaşında değil ise ve sistemde kaç yıl kalmış ise ilgili yatırdığı tutarın tamamını ve yukarıdaki şartlardan birini almış olacaktır.

BES yaptıranlar öncelikle şunu bilmelerinde fayda var. Kısa sürede sistemden çıkarsanız bes sözleşmesini yaptırdığınız kurum veya banka belirli hizmet ücreti adı altında devreye alıyor ve kesinti yapıyor. Bu kesintileri ilgili bes uygulamanızda görebilirsiniz. BES yatırımcıları olarak tavsiyemiz kesinlikle uzun vadeli olarak görmenizdir. Yatırdığınız paraya ek %25 lik getiren bir gelir modeli olarak düşünebilirsiniz. Şartları sağladığınızda devlet katkısının tamamını ve yatırdığınız tutarı topluca çekmeniz önerilir.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın