Modern technology gives us many things.

BES Devlet Katkısı Nedir? Kimlere verilir?

0

Devlet katkısı hesaplama konusunda yatırdığınız tutarın %25 ini almayı tahattüt eden BES ile yatırım yapanlar şartları sağladıklarında yatırdığı tutarın üzerine ek getiri alıyor üstelik bu getiriler yine fonlarda değerlenerek daha fazla para almanızı sağlıyor! Bildiğiniz gibi fonlarda değerlenen bes katkı payları aynı şekilde devlet katkısı tutarının da işletilmesini sağlar. BES’i hangi şirket veya bankadan yaptırmış iseniz devlet katkısı da yine fonlarda değerleniyor!

Devlet Katkısı Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminde bireyleri cezbeden şeylerin başında devlet katkıları gelmektedir. %25 oranında olan devlet destekleri yatırım yapmak isteyen ve uzun vadeli plan çerçevesinde bunu düşünen kişiler için önemli bir yatırım aracı haline gelmiştir. Ancak yine de pek çok kişinin kafasında soru işaretleri vardır. BES’de düzenli olarak prim ödeyerek yatırım yapmak isteyen kişiler için devlet destekleri oldukça yüksektir. 800 lira prim ödeyen bir kişi aylık devlet tarafından 200 lira destek alması söz konusudur. Böylece uzun vadeli yatırım için bireysel emeklilik sistemi oldukça iyi bir yatırım aracı olabilmektedir.

Yatırımcıların aklındaki bir diğer soru ise devlet katkısının kimlere verileceği konusudur. Sistemde mevcut olarak kaydı o ve düzenli şekilde prim ödemesi yapan 18 yaşından büyük olan herkes devlet desteğinden faydalanabilmektedir. Bireysel emeklik hesabınızda ödediğiniz ve biriken yatırımlarınız ile devlet tarafından elde ettiğiniz katkı payları farklı hesaplarda birikmektedir. Böylece iki farklı hesapta kendi ödediğiniz primler ile farklı bir hesap üzerinden devletin sizin adınıza yatırdığı ödemeleri izleyebilirsiniz. BES devlet katkılarını hak edebilmek için sistemin getirdiği bir takım kurallar vardır. Örneğin 2 ay iptal süreci boyunca iptal ettirmeden prim ödemeye devam edip ilerleyen yıllarda iptal ettirdiğinizde kesinti yapılacak ve devletin size yatırdığı primlerden de kesinti ödemek zorunda olacaksınız. Çünkü sistem 10 yıl düzenli prim ödeme şartı ile %25 oranında katkıyı garanti etmektedir.

%25 Devlet Katkısını Kimler Alabilir?

BES sisteminde bireylerin elde ettiği devlet katkıları haczedilemez, rehnedilemez, iflas masasına dahil edilemez. Bu konuda ilgili yönetmelikte kesin ve net şekilde belirtilmiştir. BES sistemindeki devlet katkısından faydalanmak için öncelikle 3 yıldan az kalınmaması gerekmektedir. 3 yıl kalanlar devlet katkısının %15 ine, 6 yıl kalanlar %35 ine, 10 yıl kalanlar fakat yaşını doldurmamış olanlar %60 ına, 10 yılı doldurup yaşı da dolduranlar tamamını almaya hak kazanacaklardır. Böylece BES sisteminde devlet katkılarından faydalanmak için bu süre zarfında sistemde kalmak alınacak olan katkı payı için oldukça önemli bir adım olacaktır. BES geleceğinizi güvence altına almak için önemli bir geleceğe yatırım ve birikim aracıdır.

Sonuç olarak baktığımızda devlet katkısı verilmesi, insanların daha çok bes’e ilgi duymasını sağlamıştır. %25 oranı oldukça ideal sayılan bir getiri görünse de, asıl etken gelir vergisi kesintisi yani stopaj vergisidir. Bu da %5 hatta %6 oranında olabilmesi yani siz şartları sağladığınızda %25 beklerken bir den gelir vergisi adı altında kesilen stopaj sonrası size ödenecek olan devlet katkısı %19 oranına düşecektir. Bunu da göz ardı etmemiz dileği ile…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku