BES Devlet Katkısı Nedir? Kimlere Verilir? Hakediş Şartları

Bes devlet katkısı nedir, bes devlet katkısı hak ediş şartları neler, kimlere devlet katkısı veriliyor?Bes devlet katkısı hesaplama konusunda yatırdığınız tutarın %25 ini almayı tahattüt eden BES ile yatırım yapanlar şartları sağladıklarında yatırdığı tutarın üzerine ek getiri alıyor üstelik bu getiriler yine fonlarda değerlenerek daha fazla para almanızı sağlıyor! Bildiğiniz gibi fonlarda değerlenen bes devlet katkısı aynı şekilde devlet katkısı tutarının da işletilmesini sağlar. BES’i hangi şirket veya bankadan yaptırmış iseniz devlet katkısı da yine fonlarda değerleniyor!

Bes Devlet Katkısı Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminde bireyleri cezbeden şeylerin başında devlet katkıları gelmektedir. %25 oranında olan bes devlet katkısı yatırım yapmak isteyen ve uzun vadeli plan çerçevesinde bunu düşünen kişiler için önemli bir yatırım aracı haline gelmiştir. Ancak yine de pek çok kişinin kafasında soru işaretleri vardır. BES’de düzenli olarak prim ödeyerek yatırım yapmak isteyen kişiler için devlet destekleri oldukça yüksektir. 800 lira prim ödeyen bir kişi aylık devlet tarafından 200 lira destek alması söz konusudur. Böylece uzun vadeli yatırım için bireysel emeklilik sistemi oldukça iyi bir yatırım aracı olabilmektedir.

Yatırımcıların aklındaki bir diğer soru ise bes devlet katkısı kimlere verilir konusudur. Sistemde mevcut olarak kaydı o ve düzenli şekilde prim ödemesi yapan 18 yaşından büyük olan herkes devlet desteğinden faydalanabilmektedir. Bireysel emeklik hesabınızda ödediğiniz ve biriken yatırımlarınız ile devlet tarafından elde ettiğiniz katkı payları farklı hesaplarda birikmektedir. Böylece iki farklı hesapta kendi ödediğiniz primler ile farklı bir hesap üzerinden devletin sizin adınıza yatırdığı ödemeleri izleyebilirsiniz.

BES devlet katkılarını hak edebilmek için sistemin getirdiği bir takım kurallar vardır. Örneğin 2 ay iptal süreci boyunca iptal ettirmeden prim ödemeye devam edip ilerleyen yıllarda iptal ettirdiğinizde kesinti yapılacak ve devletin size yatırdığı primlerden de kesinti ödemek zorunda olacaksınız. Çünkü sistem 10 yıl düzenli prim ödeme şartı ile %25 oranında katkıyı garanti etmektedir.

%25 Bes Devlet Katkısı Hak Ediş

Bes devlet katkısı hakediş aşamasında BES sisteminde bireylerin elde ettiği devlet katkıları haczedilemez, rehnedilemez, iflas masasına dahil edilemez. Bu konuda ilgili yönetmelikte kesin ve net şekilde belirtilmiştir. BES sistemindeki devlet katkısından faydalanmak için öncelikle 3 yıldan az kalınmaması gerekmektedir. 3 yıl kalanlar devlet katkısının %15 ine, 6 yıl kalanlar %35 ine, 10 yıl kalanlar fakat yaşını doldurmamış olanlar %60 ına, 10 yılı doldurup yaşı da dolduranlar tamamını almaya hak kazanacaklardır. Böylece BES sisteminde devlet katkılarından faydalanmak için bu süre zarfında sistemde kalmak alınacak olan katkı payı için oldukça önemli bir adım olacaktır. BES geleceğinizi güvence altına almak için önemli bir geleceğe yatırım ve birikim aracıdır.

Sonuç olarak baktığımızda devlet katkısı verilmesi, insanların daha çok bes’e ilgi duymasını sağlamıştır. %25 oranı oldukça ideal sayılan bir getiri görünse de, asıl etken gelir vergisi kesintisi yani stopaj vergisidir. Bu da %5 hatta %6 oranında olabilmesi yani siz şartları sağladığınızda %25 beklerken bir den gelir vergisi adı altında kesilen stopaj sonrası size ödenecek olan devlet katkısı %19 oranına düşecektir. Bunu da göz ardı etmemiz dileği ile…

Bes Devlet Katkısı Ne Zaman Alınır?

Bes devlet katkısı ne kadar, 2022 yılı dahilinde verilecek olan tutar daha da artırılmıştır. Her yatırılan paranın %25 ine kadar devlet katkı payını sizin hesabınıza yansıtır ancak bunu çekmek için hakediş şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor. Bes sisteminde en az 10 yıl kalanlar, devlet katkısının %60 ine kadar yararlanırken, 56 yaşına kadar kalanlar %100 şeklinde belirtilmiştir. Bu nedenle çoğu bes yatırımcısının aklındaki ilk soru yatırdığım parayı ne zaman çekebileceği. Bireyler bes devlet katkısı ne zaman alınır sorusuna şu yanıtı alabilir, sistemde en az 3 yıl kalmak şartı ile devlet katkı payının %15 ini, 6 yıl kaldığınızda %35 ve 10 yıl üzeri kaldığınızda %60 oranında pay alacaksınız. 56 yaşını dolduranlar ise %100 kısmını alabilirler.

Bes devlet katkısı her yıl katlanarak, her ay sizin birikim hesabınıza yansıtılır. Bes devlet katkısının daha fazla almak istiyorsanız, o yıl ki en fazla yatırılacak devlet katkısı için daha fazla para atmanız gerekiyor sisteme. Ancak artan döviz kuru, TL’nin değer kaybetmesi nedeni ile devlet katkısının getirisi daha da düşmüştür yıllara göre. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemi yatırılan paraların değer kaybetmemesi için kullanıcılar, bu paraları fonlarda değerlendirmeleri önerilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın