Bes Hangi Bankadan İptal Edilir? (Bireysel Emeklilik İptali)

Bes olarak adlandırılan bireysel emeklilik sitemi için bir çok müşteri, bankadan iptal işleminin nasıl yapıldığını sorgulamakta. Burada önem arz eden hususlara bakıldığında bes yaptırdığınız sigorta şirketinin banka mı yoksa bes aracı şirketleri olduğunu bilmelisiniz. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; Hasan Bey, ziraat bankası üzerinden bes yani bireysel emeklilik başvurusu yapmış ise muhatabı ziraat bankası olacaktır. Farklı kişi normal sigorta şirketlerinden yaptırmış ise o bankaya uğramasına gerek yok zira şirketin müşteri hizmetlerine bağlanarak, ne yapması gerektiğini belirtecekler.

Bireyler bes emeklilik iptal işlemleri için hangi firmadan veya bankadan kayıt olmuş ise o şirket üzerinden iptal işlemlerini yapmalıdır.

Bes İptal Hangi Bankada?

Vatandaşlar zorunlu bes (zorunlu bireysel emeklilik iptali) olduğunda bireysel emeklilik iptali için ne yapmalıyım, sorusuna yanıt arayabilir. Genelde aracı kurumlar dahilinde yapılan bes işlemleri iptal aşamasında bir takım zorlukları vatandaşlara çıkartabilir hatta kesintilerin fazla olacağını beyan ederek, iptal işleminden vazgeçirebilirler. Bu durum karşısında kesin olarak bes iptal ettirmek isteyen vatandaşlar kısa sürede işlemlerini faks çekerek veya dilekçe ile bitirebilir sözleşmelerini.

Sizlerde bireysel emeklilik iptali sonrasında biriken paramı ne zaman çekebilirim, sorusuna yanıt arıyorsanız buradan devam edebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi devlet katkısı bes de %25 şeklinde. Herkes bunu beğense de bazı vatandaşların ekonomik durumlarının elverişsiz olması neticesine göre bundan cayma hakkını kullanabilir. Besten cayma hakkı yasal olup ilgili başvuru şekline göre yatırılan tutarın da geri alınması söz konusu olmakta.

Bes iptal işlemleri tüm bankalar da geçerlidir ancak besi yaptırdığınız banka hangisi ile işlemleri o banka üzerinden yapılması zorunludur.

Bes Hangi Numaradan İptal Edilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bes sözleşmesini hangi banka veya aracı sigorta şirketinden yaptırmış iseniz doğrudan aşağıdaki numaralar aracılığı ile ulaşarak konu hakkında dileklerinizi sunabilirsiniz. Peki bes aracı firmaları hangileri, bes yaptıran bankaların telefon numaraları kaç gibi soruların yanıtlarını arayanlar aşağıdaki bilgilere bakabilir.

 • Akbank avivasa bes iptal telefon numarası 444 25 25 şeklindedir. Avivasa bes iptal numarası ile işlemlerinizi kısa sürede yapabilirsiniz. Ancak aviva bes için iptal numarası 444 11 11 şeklinde. Bunu arayarak doğrudan iletişime geçilebilir.
 • İng bank bes iptali numarası 444 1 666 hattını arayarak bes iptali yapmak istiyorum demeniz yeterlidir.
 • Ziraat bes emeklilik iptali işlemleri için telefon numarası 0850 222 97 00 hattını arayarak kısa bir şahıs bilgisi talep edilerek banka müşteri hizmetleri ile kısa süre içinde iptal ve cayma işlemleri mümkün. Ziraat bes iptali doğrudan bağlanma için önce 2 sonrasında 1 daha sonrasında ise 1 tuşuna basılmalıdır.
 • Garanti bes iptali için telefon numarası 444 0 336 hattıdır. Ayrıca garanti müşteri hizmetleri doğrudan bağlanarak, kısa sürede bireysel emeklilik iptali talebinde bulunabilirsiniz. Zorunlu bes iptali dahil tüm işlemlerinizi Garanti BBVA Emeklilik hattı olan 444 0 336 numarasını arayabilirsiniz.
 • Yapıkredi bes iptali telefon numarası 0850 222 0 444 hattını arayarak bes sözleşmesini fesh ettiğinizi belirterek artık ödeme yapmayacağınızı veya bes ödemeleri dondurma, iptal işlemlerine geçeceğinizi dile getirebilirsiniz.
 • Denizbank bes iptal numarası ise 0850 222 0 800 olup buradan denizbank müşteri hizmetlerine bağlanacaksınız. Denizbank müşteri numaranız ad soyad ve kişisel bilgileriniz talep edilerek besten ayrılma bilgisi verilecek.
 • Teb bes iptali telefon numarası ise 0850 200 0 666 hattı olup kısa bir bilgilendirmenin ardından teb önce müşteri hizmetlerine bağlanarak veya teb sesli yanıt sistemi sayesinde bes iptal demeniz sonrasında görevli müşteri hizmetlerine bağlanarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Teb bes sigorta şirketi olan BNP Baripas Cardif tarafından yönetilmekte. Bunun için BNP Baripas Cardif bes iptal numarası 444 43 23 veya 0850 200 0 666 hattını aramak gerekmekte.
 • Halkbank bes iptali telefon numarası için halk emeklilik şirketi ile temas kurmanız bunun için 0850 800 44 00 numarasını aramanız gerekiyor. Halk emeklilik numarası ayrıca 444 44 00 olup, bunu arayarak kişisel bilgiler verilerek ilerlenmekte.
 • Vakıfbank bes iptal numarası ise 0850 222 9 657 hattını aramalısınız. Vakıfbank telefonla bes iptali için ayrıca 444 9 237 numarası da devrede olduğunun altını çizelim. Bes iptal ettirmek isteyenler vakıf emeklilik ile doğrudan iletişime geçebilir.
 • Qnb Finansbank bes iptal numarası ise cigna finans şirketi tarafından yapılıyor. Bunun için cigna finans müşteri hizmetleri 0850 222 0 860 şeklinde. Finansbank bes iptali numarası için ‎0 (216) 468 03 000 (216) 468 03 00 hatlarını arayabilirsiniz.
 • İş bankası bes iptali için ilgili birim Anadolu hayat ve emeklilik olup, bes iptal numarası olan 0850 724 55 00 olmaktadır. Burada ilgili personel tarafından kişisel bilgiler teyit edilerek kısa sürede besden cayma hakkını kullanabilirsiniz.

Bes Emeklilik İptali Sonrasında Para Durumu

Mevcut durumunuza göre banka veya bes şirketi aranızda geçen sözleşme esasları baz alınmaktadır. Bu nedenle belirli süre kalınmadığında bankalar, bes masrafı adı altında bir takım kesintiler ile tüketiciden tahsiline gidebilir. Ana para üzerinden kesilen tutarlar sonrasında net tutar tarafınıza ister nakit isterseniz de o banka üzerinden hesabınıza aktarılır.

YouTube video

Kişiler bireysel emeklilik sistemine yatırım gözü ile bakmalıdır. Zira bes iptal ettirmek istiyorum dediği anda bir takım kesintiler ile karşı karşıya kalabilir. Bireysel emeklilikte cayma hakkı mevcut olup, süreç 14 gün ile sınırlıdır.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın