BES İptali SMS İle Nasıl Yapılır? 2024

Mobil çağın hızla gelişmesi bankacılık işlemlerinin de artık sms ile yapılacağını öğretti bizlere. 2024 yılı dahilinde bes iptali sms (mesaj) ile nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar buradan öğrenebilir. Bes iptali düşünenler, aşağıdaki mesaj kodu numaralarını alarak, hangi banka veya sigorta şirketinden bireysel emeklilik yaptırmış ise ön iptal başvurusunda bulunabilir. Ancak tavsiyemiz kesinlikle müşteri hizmetlerini de aramanız olacaktır. Genelde bes iptal işlemlerinde müşterilerden imzalı faks çekilmesi talep olunur!

Bes İptali Nasıl Yapılır?

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi olarak bilinen bir yatırım modelidir. Bireyler bu sistem içinde aylık belli bir oranda ücret ödemesi yaparak devlet teşvikinden faydalanarak yatırım yapabilirler. Yapılan yatırımların kazanca dönüşmesi için bir takım şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. İlk olarak 2017 yılının Ocak ayında uygulamaya konulan BES sistemi Nisan 2017 itibariyle Kamu çalışanları kapsamına aldı. Ardından 2018 yılında 50 ila 99 çalışanı olan işletmeleri kapsayan BES Zorunlu hale geldi. 2019 yılı itibariyle tüm çalışan kişiler zorunlu BES sistemine alınmaya devam ederken bireylerin ilk iki ay boyunca iptal etme hakkı bulunuyor. Bu konuda yoğun iptal ve şikayet alan firmalar müşteri hizmetlerini meşgul etmemek adına SMS ile iptal taleplerine cevap vermeye başladı.

Bireyler artık SMS ile BES iptali yapabilir hale geldi.BES ilk iki ay içinde iptal edilmesi halinde herhangi bir kesinti alınmazken, iki ayın ardından iptal edilmesine yönelik süreç başlatılırsa bir takım kesintiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden süreci iyi takip etmek gerekir. Bizler de bu yazıda hangi firmadan BES hizmeti alıyorsanız bunun SMS ile nasıl iptal edileceğinden sizlere bahsedeceğiz.

BES Cayma Hakkına Yönelik Bilgilendirme

Cayma hakkını kullanmak isteyen çalışanlar ilk iki ay içinde doğrudan iptal talebinde bulunabilmekte demiştik. Bu iki aylık süre içinde cayma hakkını kullanan çalışanlardan kesinti alınmıyorken 2 ayı geçtikten sonra cayma hakkını kullandığınızda kesinti yapılacağını söylemiştik. Bu yüzden bu 2 aylık süre oldukça önemlidir. 2 ay içinde cayma hakkınızı kullandığınızda herhangi bir evrak ve benzeri dosya sizden talep edilmezken, 2 ay sonrasında yapılan cayma işlemlerinde evrak ve dilekçe gibi yasal prosedür devreye girmektedir.

Sms İle Bes İptali Nasıl Yapılır?

Hem bankalar hem de sigorta şirketlerinde bes iptal işlemleri için farklı talimatlar söz konusu olabilir. Kimi sigorta şirketleri, bes iptal yaptırmayı düşünenlerden mail adreslerine gönderilen formun çıktısını alarak, imza atılıp vermiş olduğu faks numarasına göndermenizi talep eder. Kimi bankalar da sözleşmenin iptali veya cayma gibi durumlarda şubeler aracılığı ile imza atılmasını sunar.

 • ALLİANZ SİGORTA

Allianz sigortadan hizmet alan çalışanların BES iptalinde bulunmak isteyenler 0850 399 99 99 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir. Allianz sigorta SMS ile cayma hakkını henüz sağlamamaktadır.

 • AEGON SİGORTA

İptal işlemleri için 0850 222 0 312 numaralı çağrı merkezini aramak gerekmektedir. Aegon sigorta da şuan itibariyle SMS ile iptal sistemini kullanmamaktadır.

 • ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK

BES iptali yapabilmek için cep telefonunuzdan CAYMA yazıp boşluk bırakın TC KİMLİK NUMARANIZI yazıp 5755’e sms göndermeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra ek olarak 444 55 00 numarası üzerinden çağrı merkezine bağlanarak da kolay şekilde iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • AVİVASA

SMS ile iptal mümkün değildir, 444 11 11 numaralı çağrı merkezini arayarak sürecin ilerleyişi hakkında detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz.

 • AXA HAYAT

SMS ile iptal etme sistemi olmasa da internet şube aracılığı ile kolay şekilde iptal işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür. Ek olarak 0850 250 99 99 çağrı merkezi aracılığı ile de iptal işlemlerini yapmak mümkündür.

 • TEB

SMS iptali yoktur, çağrı merkezini arayarak 444 43 23 iptal işlemleri yapılabilir.

 • CİGNA FİNANS

QNB Finansbank bünyesinde yer alan CİGNA sigorta BES iptali için 444 0 984 numaralı telefonu arayarak işlem yapmak gerekmektedir.

 • FİBABANKA

Yeni bankacılık yüzü olarak bilinen Fibabanka sistemi de SMS ile iptal talebi almamaktadır. 444 82 88 numaralı çağrı merkezinden iptal işlemini yapabilirsiniz.

 • GARANTİ

444 03 36 numaralı çağrı merkezini arayarak kolay şekilde iptal işlemlerini başlatmak mümkündür. SMS ile iptal mevcut değildir.

 • GROUPAMA

BES iptali gerçekleştirmek için çağrı merkezi üzerinden işlemleri yürütmeniz gerekiyor. Bunun için 0212 367 67 67 numaralı telefonu aramanız gerekmektedir.

 • HALKBANK

SMS ile BES iptali yapmak mümkündür. Bunun için AYRILMA yazıp boşluk bırakarak TC Kimlik numaranızı yazarak 2560’a mesaj göndermeniz gerekiyor. Bu mesajın ardından gelecek olan mesaja EVET yazarak cevap vermeniz gerekmektedir. Böylece BES iptaliniz gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak çağrı merkezi aracılığı ile BES İptali yapmak isterseniz 444 44 00 numaralı çağrı merkezinden kolay şekilde BES iptali yapabilirsiniz.

 • NN HAYAT

İNG Bank’ın sigortacılık girişimi olan NN Hayat BES iptali SMS ile mümkün olmamaktadır. 0850 210 66 94 numaralı çağrı merkezini arayarak kolay şekilde iptal talebinde bulunabilirsiniz.

 • KATILIM EMEKLİLİK

0850 226 0 123 numaralı çağrı merkezi aracılığı ile her gün sabah 9 ile akşam 19 arasında BES iptal taleplerinizi iletebilirsiniz.

 • METLİFE

SMS ile iptal mevcut değildir, 0850 210 66 94 numaralı telefon üzerinden kolay şekilde iptal talebi oluşturulabilir.

 • VAKIFBANK

SMS ile BES iptali için VEML boşluk TC Kimlik Numaranızı yazarak bir boşluk bıraktıktan sonra CAYMA boşluk DOĞUM TARİHİ (gün ay yıl) yazarak 4933e gönderebilirsiniz. Örnek; VEML 12345678902 CAYMA 01.01.1987

 • ZİRAAT

BES iptali için çağrı merkezini arayarak işlem yapmalısınız. Bunun için 0850 222 97 00 numaralı telefon üzerinden taleplerinizi iletebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın