Bes İptali Sonrası Para Hesabıma Ne Zaman Yatar?

BES – Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma veya iptali sonrasında biriken para, banka hesabıma ne zaman yatar, kesinti olacak mı gibi soruların yanıtlarını öğrenmek mümkün!

BES’ten Cayma Sonrası Biriken Paranın Alınması

BES şirketlerinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre BES sisteminden çıkmak isteyen kişiler genel olarak toplu para ihtiyacından dolayı sistemden ayrılıyor. Ev ya da araba almak gibi ihtiyaçlarını karşılamak için sistemden çıkmayı tercih eden bireyler belli bir süre sonra yine sisteme geri döneceğini söyleyerek sistemden ayrılıyor. Sistemden ayrılmalar bu denli yüksek olduğu için BES yönetmeliğinde bu durum ayrıca düzenlenmiş şekilde yer alıyor. Katılımcılar ayrılmak istediğine dair belgeyi imzaladıktan sonra faks ya da posta yolu ile şirkete iletmesi halinde bireysel emeklilik hesabındaki tutarların 20 iş günü içinde katılımcının hesabına geri ödenmektedir.

BES şirketi hafta sonlarını da dahil ettiğimizde iptal işleminden sonra en geç 1 ay içinde paranızı hesabınıza yatırmak durumundadır. Eğer para hesabınıza geçmezse bunun cezai yükümlülüğü vardır. Yasalarla bu çok net bir şekilde belirlenmiştir. Fakat tabi bu sürecin doğal seyrinde işleyebilmesi için bireylerin üzerine düşen evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekmektedir. Evrak eksikliği ya da yanlış belge verilmesi halinde BES’den paranızı geç almanız muhtemel bir sonuç olacaktır.

BES’ten Çıkan Parasını Nasıl Alacak?

Bireylerin BES’e otomatik kayıtlarının ardından 2 ay yasal süre içinde iptal etme hakkı vardır. Bu 2 aylık süre içinde bireyler iptal başvurusu yaparak iade talep edebilir. İptal başvurusunun ardından kişinin ödediği miktar 2 ay içinde iptal başvurusu yapılması halinde kesintisiz hesabına aktarılır. Ancak 2 ayı geçen iptal taleplerinde süreç farklı işlemektedir. Kişi kendisinden talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde BES firmasına ilettikten sonra iade edilecek olan ücret kesintiler hesaplanarak belirlenir ve banka hesabına iade edilir. İade edilen miktar en geç 1 ay içerisinde bireye ulaştırılması yasalar çerçevesinde belirlenmiş ve sınır konulmuştur.

BES’ten çıkan vatandaş, biriken parasını nasıl alacak sorusu en fazla merak edilenler arasında. Burada korkmanıza gerek yok. Ancak ilgili şartları sağlamadığınızda ne yazık ki, bes kesintisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yani bireysel emeklilik sistemini hangi banka veya sigorta şirketinden yaptırmış iseniz genelde ilk 3 yıl içinde çıkılmaması önerilir, sözleşme bozulursa her yıl alınan bir takım gider kesintileri sizlere yansıtılarak, kalan tutar 7 gün içinde verdiğiniz banka hesabına yatırılmaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın