Bes Nedir? Avantajları, Dezavantajları Nelerdir?

Çoğu birey, BES kelimesini ilk duyduğunda bes nedir, bireysel emeklilik sistemi avantajları veya dezavantajları nelerdir bana ne gibi getirisi oluyor? BES’i istediğim zaman iptal edebilir miyim, sorularına yanıt aramakta idi. İlk başlarda milletin çoğunluğu bireysel emekliliğin gerekmediğini ve kar elde edilmediği, paranın alı konulduğunu dile getirseler de, zamanla bireysel emekliliğe girenlerin çok pozitif baktığını dile getirmişlerdir.

  • BES, diğer yatırım araçlarına göre kar marjı oldukça yüksek ileriye dönük muhteşem bir yatırım aracıdır denilebilir!

Bes Nedir?

Bireylerin yaşlılık hallerini garanti altına almak ve standart yaşamını yaşlandığında da devam ettirebilmesi için bireysel olarak gönüllülük esasına ve kendi isteğine bağlı olarak birikim yapması işlemine verilen isim kısaca BES olarak bilinir. Bireysel emeklilik sistemi olarak bilinen bu sisteme katılım iki farklı şekilde olmaktadır. BES sistemine katılım otomatik ve kendi isteği ile iki farklı şekilde oluşur. Otomatik olan katılım SGK’lı olarak çalışanların otomatik olarak bu sisteme dahil edilmesi ile gerçekleşir. Diğer katılım yani isteğe bağlı olan ise bireylerin kendi rızaları ile gidip bizzat başvuruda bulunmaları ile gerçekleşir.

Otomatik olarak BES’li olduğunuzda 2 ay boyunca yasal süre mevcuttur. Bu yasal süre içinde iptal başvurusu yapabilir ve anında iptal işlemlerini yapabilirsiniz. Fakat 2 aylık süre içinde iptal başvurusu yapmadığınızda sonrasında yapılan iptal işlemlerinden belli bir oranda kesinti yapılır. Yani BES sisteminden girişinizden itibaren 2 ay içinde çıkış yaptığınızda herhangi bir kesinti yaşamazken, 2 aylık süre sonrasında çıkış yaptığınızda ise kesintilerle karşı karşıya kalırsınız.

BES Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemine giriş yapmak için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli olmaktadır. Herhangi bir işte çalışıyor olmak BES sistemine dahil olmak için aranan bir kriter değildir. Bu yüzden Bireysel Emeklilik sistemi pek çok kişiye açık olan bir sistemdir. Öğretmen, ev hanımı ya da mühendis… İsminin önündeki unvana ihtiyaç olmadan kolay şekilde sizler de BES sistemine dahil olarak BES avantajlarından faydalanabilirsiniz.

  • %25 Devlet katkısı olması,
  • Pek çok kişiye açık bir sistem olması yani çalışma kriteri aramıyor olması,
  • Ödeme periyotları konusunda esnek olması,
  • Katkı payı ödeme konusunda esnek olması,
  • Ödemeleri esnek şekilde durdurup başlatabiliyor olmak,
  • 18 yaşını geçen herkesin katılabiliyor olması,

BES siteminin en belirgin ve temel avantajları arasında sayılmaktadır. Bu şartlar dahilinde sizler de BES sistemine dahil olarak hayal ettiğiniz emeklilik yaşamını emekli maaşınıza ek destek alarak sahip olabilirsiniz. Böylece yaşlılığınızda çok daha kaliteli ve düzgün bir yaşam sürebilirsiniz.

Bes Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantaj demek bir nevi zararı yani karşı taraftan ne götürdüğü olarak da tabir edilebilir. BES’e bizler birer yatırım gözü ile bakıyoruz. Hali ile yatırdığımız ana tutarın zarar görmeden daha fazla olmasını düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi bese yatırılan her para miktarı, ay sonunda fonlara giriş yapılmakta. Yani belirlediğiniz fonlar satın alınarak hesaplarda birikmekte. Bir fonun tercih edilme nedeni, paranın yerinde kalmayarak değerlenmesidir. Ancak her fon kesin olarak para kazandırmaz!

Bu nedenle yatırımcılar bes’e yatırmış olduğu paraları, dediğimiz gibi fon satın alarak (satın alma işlemini bes şirketleri yapar.) Bu fonların türü ise riskli ve risksiz olarak belirlenmiştir. Bunları da derinlemesine baktığımızda ise , düşük, orta ve yüksek riskli fonlar olarak karşımıza çıkar. Dezavantaj konusunda ise yüksek riskli fonların getiri bazından ne kadar iyi görünse de her yıl bu getiri sabit veya yüksek kar ile kapatmayacaktır. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın