Modern technology gives us many things.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

0

Kısaca BES olarak adlandırılan bireysel emeklilik sistemi, geleceğe emin adımlar atma ve bir yatırım aracı olarak da düşünülebilir. Birikim yapma konusunda sıkıntısı olanlar veya para biriktirip belirli süre sonrasında bu birikimlerini kolayca harcayacak olanlar için düşünülen bir sistem olarak bireysel emeklilik sistemine yatırdığınız her tutar karşılığında gerekli şartları sağlamanız koşulu ise devletten de %25 ek katkı payı kazanırsınız. Hem güvenli olması hem de yatırdığınız para miktarına karşılık devletten ek kazanç sağlaması nedeni ile bu emeklilik sistemine katılanlar, her yıl katlanarak artmaktadır. Üstelik yatırdığınız para miktarı dilerseniz faizsiz dilerseniz de fonlarda değerlenerek, kasada sabit kalmıyor üstüne de ek getiri sağlamış olursunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bildiğiniz gibi ülkemiz gelişen ülkeler arasında gösterilmektedir. Hali ile geleceğe emin adımlar atmak isteyen vatandaşların sayısı da oldukça yüksek. Birikim yapmak sanıldığı kadar zor olmasa da asıl amaç birikimlerin doğru adreslerde doğru fon yatırımları ile var olan değerine değer katarak ilerlemesidir. Bunu bir kumbara olarak düşünebilirsiniz bireysel emeklilik sistemini yani BES. Ülkemizde her ne kadar bes yaptırmak isteyen kişiler olsa da, bunun zıt düşüncesinde olanlar da oldukça var. Ancak bes sistemine girip bozanlar belirli süre sonrasında pişman olmakta, keşke besi iptal ettirmeseydim düşüncesinde bulunur. Zira birikimlerin bir anda harcanması söz konusu olduğunda var olan birikimlerin yeniden toparlanması zaman alacaktır.

Bildiğiniz gibi zaman hızla geçmekte ve var olan bir işiniz dahilinde geleceği düşünmeden günü birlik yaşayanlar, yaşları 40 üzerine geldiğinde arkasında bir maddi imkanı tutamayanları daha zor zamanlar bekleyecektir. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemi onlar adına bulunmaz bir fırsattır diyebiliriz.

Bireysel Emeklilik Yapan Kurumlar Bankalar

Devlet katkısı bildiğiniz gibi %25 olmakla beraber var olan birikimler yine fonlarda değerleniyor. Risk grubuna göre yatırımlarına yön veren besliler yani bireysel emeklilik sisteminde olan vatandaşlar, yılda 6 kez fon değişikliği yapabilir. Belirli süre sonrasında kesintisiz olarak biriktirmiş olduğu ana parayı geri almak mümkün. Üstelik bu paranın getirisi de yine sizlere ödenmekte. Ancak devlet katkısının belirli bir miktarından faydalanmak için bes sözleşmesini okumanızda fayda olacaktır. Ödemeler ister aylık, isterseniz de 3, 6 veya yıllık olarak ödenebilir topluca. Ödeme türü ise isterseniz hesabınızdan isteyenler de kredi kartlarından yapabilir. Ancak kredi kartından ödeme yapıldığında bu tutarın hesaba yansıması 60 günü bulabiliyor bu nedenle tavsiye olarak bes uzmanları, nakit olarak ödemenizi belirtiyor.

Bes firmaları yani bireysel emeklilik yaptıran bankalar veya şirketlere baktığımızda 2020 yılı dahilinde aegon, allianz, Anadolu hayat, bereket emeklilik, avivasa, groupama, katılım emeklilik, nn hayat ve emeklilik, ziraat hayat ve emeklilik, axa, bnp paribas, cigna finans, fiba emeklilik, garanti, halk hayat ve emeklilik, metlife, vakıf emeklilik olarak karşımıza çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku