Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? BES İptali Mümkün Mü?

Yatırımcılar hem kendileri hem de aileleri için BES yani bireysel emeklilik sistemi yapmakta. Bes nedir, bes iptali mümkün mü soruları hakkında çarpıcı bilgileri bulabilirsiniz. Kısaca BES olarak adlandırılan bireysel emeklilik sistemi, geleceğe emin adımlar atma ve bir yatırım aracı olarak da düşünülebilir.

Birikim yapma konusunda sıkıntısı olanlar veya para biriktirip belirli süre sonrasında bu birikimlerini kolayca harcayacak olanlar için düşünülen bir sistem olarak bireysel emeklilik sistemi ile yatırdığınız her tutar karşılığında gerekli şartları sağlamanız koşulu ise devletten de %25 ek katkı payı kazanırsınız. Hem güvenli olması hem de yatırdığınız para miktarına karşılık devletten ek kazanç sağlaması nedeni ile bu emeklilik sistemine katılanlar, her yıl katlanarak artmaktadır. Üstelik yatırdığınız para miktarı dilerseniz faizsiz dilerseniz de fonlarda değerlenerek, kasada sabit kalmıyor üstüne de ek getiri sağlamış olursunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Hem zorunlu bireysel emeklilik hem de otomatik katılım bes sıkla duyulan yatırım ürünlerinden bir tanesidir. Bildiğiniz gibi ülkemiz gelişen ülkeler arasında gösterilmektedir. Hali ile geleceğe emin adımlar atmak isteyen vatandaşların sayısı da oldukça yüksek. Birikim yapmak sanıldığı kadar zor olmasa da asıl amaç birikimlerin doğru adreslerde doğru fon yatırımları ile var olan değerine değer katarak ilerlemesidir. Bunu bir kumbara olarak düşünebilirsiniz bireysel emeklilik sistemini yani BES.

Ülkemizde her ne kadar bes yaptırmak isteyen kişiler olsa da, bunun zıt düşüncesinde olanlar da oldukça var. Ancak bes sistemine girip bozanlar belirli süre sonrasında pişman olmakta, keşke besi iptal ettirmeseydim düşüncesinde bulunur. Zira birikimlerin bir anda harcanması söz konusu olduğunda var olan birikimlerin yeniden toparlanması zaman alacaktır.

Bildiğiniz gibi zaman hızla geçmekte ve var olan bir işiniz dahilinde geleceği düşünmeden günü birlik yaşayanlar, yaşları 40 üzerine geldiğinde arkasında bir maddi imkanı tutamayanları daha zor zamanlar bekleyecektir. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemi onlar adına bulunmaz bir fırsattır diyebiliriz.

Bireysel Emeklilik Yapan Kurumlar Bankalar

Devlet katkısı bildiğiniz gibi %25 olmakla beraber var olan birikimler yine fonlarda değerleniyor. Risk grubuna göre yatırımlarına yön veren besliler yani bireysel emeklilik sisteminde olan vatandaşlar, yılda 6 kez fon değişikliği yapabilir. Belirli süre sonrasında kesintisiz olarak biriktirmiş olduğu ana parayı geri almak mümkün. Üstelik bu paranın getirisi de yine sizlere ödenmekte. Ancak devlet katkısının belirli bir miktarından faydalanmak için bes sözleşmesini okumanızda fayda olacaktır.

bireysel emeklilik sistemi nedir
bireysel emeklilik sistemi

Ödemeler ister aylık, isterseniz de 3, 6 veya yıllık olarak ödenebilir topluca. Ödeme türü ise isterseniz hesabınızdan isteyenler de kredi kartlarından yapabilir. Ancak kredi kartından ödeme yapıldığında bu tutarın hesaba yansıması 60 günü bulabiliyor bu nedenle tavsiye olarak bes uzmanları, nakit olarak ödemenizi belirtiyor.

Bes firmaları yani bireysel emeklilik yaptıran bankalar veya şirketlere baktığımızda 2020 yılı dahilinde aegon, allianz, Anadolu hayat, bereket emeklilik, avivasa, groupama, katılım emeklilik, nn hayat ve emeklilik, ziraat hayat ve emeklilik, axa, bnp paribas, cigna finans, fiba emeklilik, garanti, halk hayat ve emeklilik, metlife, vakıf emeklilik olarak karşımıza çıkıyor.

Bes Nasıl İptal Edilir? Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Bireyler bireysel emeklilik sistemi iptali hakkında bilgilere ulaşabilir. Bunun için hangi kurum veya bankadan BES yani bireysel emeklilik sistemi yaptırabilirsiniz. Bes iptali işlemleri içinde yine aynı yer ile temas kurulup, iptal işlemlerini oradan yaptırmak mümkün. Bes yani bireysel emeklilik sistemi yapanlar, istenmeyen olumsuz durum karşısında bes iptal ettirmeyi tercih edebilir. Her ne kadar tavsiye etmesek de, bes uzun vadeli bir yatırım aracı olarak düşünülmelidir. Bu nedenle her ay kumbara görevi gören bes sayesinde yıllar geçtikçe arkanıza baktığınızda binlerce TL birikim yaptığınızı göreceksiniz. Ancak her insan bir olmadığı gibi zorunlu bes durumuna düşenler veya maddi sıkıntı çeken vatandaşlar, bir an önce bes iptal ettirmeyi düşünebilir.

YouTube video

Bes nasıl iptal edilir; sorusuna yanıt vermek istersek öncelikle bes yaptırdığınız şirket üzerinden tüm işlemler yapılmaktadır. Hangi bankadan yaptırmış iseniz doğrudan müşteri hizmetini arayarak besten ayrılmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz söylemeniz yeterlidir. İlgili sözleşmeyi imzalayarak kısa sürede besten çıkabilirsiniz.

BES yaptıranların çoğunluğu bireysel emeklilik sistemi 10 yıl sonra ne kadar para alırım, sorusuna yanıt aramakta. Burada önem arz eden kısım, sistemde 10 sene kaldığınız süre boyunca devlet katkısının tamamını alamıyor ve sadece %60 lık kısmını alacaksınız. Ancak sistemde bulunan yatırım fonlarından elde ettiğiniz gelirin tamamını alacaksınız. Bes devlet katkısının %100 kısmını ise 56 yaşını doldurup, 10 yıl sistemde kalan herkes alabiliyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın