Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

Bireysel emeklilik sistemine kimler katılabilir, 18 yaş altı ve üstü ödeme yapabilir mi? Gibi bir çok sorunun yanıtını bese kimler katılmalı sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Bes aynı zamanda gelecekte sizlerin eline toplu bir paranın geçmesini sağlar. Bunun için toplanan ve yatırılan her para fonlarda değerleniyor. Risk grubuna göre getirisi mutlak olan fonlar olduğu gibi yüksek risk grubu fonları olan altın ve hisse senedi gibi kısımlar da değerlendirilebilir. Bildiğiniz gibi altın fonu son yıllarda risk iştahı olmasına rağmen getirisi %40 üzeri olmuştur.

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; vatandaşın biri bes yatırımı her ay yapıyor ve fon seçiminde risk grubuna göre en riskli olan altın fonu alınmasını tercih ediyor. Sonrasında vatandaş yıl sonu itibari ile her ay yatırdığı bes tutarı toplamında ek olarak %40 lık bir altın fonu getirisi ile birikimi daha da fazla oluyor.

Bes Nedir? Kimler İçin Önemlidir?

Para biriktirmek isteyip de sürekli olarak biriktirdiği parayı zamanı gelmeden alıp kullananlar, kumbaraya para biriktirmek belirli süre geçmeden toplanan parayı alıp harcadıktan sonra pişman olanlar işte sizlere fırsat gibi bir para biriktirme sanatı ve yatırım önerisi; BES yani bireysel emeklilik sistemi.

Bireysel emeklilik sistemine girenler belirli süre sonrasında ne kadar avantaja sahip olacaklarını öğrenmiş olacaklardır. Zira yatırdıkları her tutar, fonlarda değerleniyor bunun da üstüne her ay devlet katkısı eklenerek onların da fonlarda para kazanması sağlanıyor. Yani yatırılan her tutar olduğu yerde kalmadan, daha fazla para olarak size geri dönüyor. Bunun yanında bes şartlarını sağlayarak, %25 lik bes devlet katkısı payını da alarak yatırdığınız toplam tutara ek %25 katkı payı da kazanıyorsunuz.

BES’e Kimler Katılabilir?

Bireysel emeklilik sistemine 18 yaş üzeri her vatandaş katılabilir. Kişinin işine para kazandığı iş yerine bakılmaksızın aylık ödeyeceği net tutarı bildirmesi sonrasında hangi sigorta şirketi veya banka üzerinden bes yaptıracaksa ödeme emri vermesi yeterlidir. Bay bayan olmaksızın 18 yaş üzerindeki herkes bese katılabilir.

Bes’den daha fazla devlet katkısı almak için devletin belirlediği yıllık ödenecek olan toplam katkı payı miktarını öğrenmeniz ve buna göre ilgili tutarı yatırmanız gerekiyor. Diyelim ki, devlet 2020 yılı devlet katkısı üst tutarı 30000 TL ise bunun tamamını almak için ödenecek olan bes tutarı da artmaktadır. Kimi vatandaş aylık 200 lira kimisi de aylık 1000 lira atmaktadır.

Bes’e istediğiniz an katılabilirsiniz ancak tavsiyelere göre erken yaşta birikim yapmak çok ama çok mantıklıdır. Yıllar ilerledikçe toplanan para miktarını görünce iyi ki de, girmişim diyebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın