Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Nedir?

BES yani bireysel emeklilik sisteminde tarafınıza sunulan emeklilik sözleşmesini incelemek gerekiyor ki, yarın öbürgün pişman olmamak adına incelemeniz önerilir. Bir çok bes sigorta şirketleri ve bankalar, emeklilik sözleşmesine göre hareket edeceklerdir. Zira şirketler emeklilik sözleşmesi iptali için tarafları hakkında bilgileri içermekte.

Emeklilik Sözleşmesi Nedir?

Her hangi bir bankaya gittiğinizde bir hesap açılması için olsa bile bankalar sizin ile sözleşme imzalar. Sizler o sözleşmeyi okumadan doğrudan imzalıyorsunuz oysa ki, sıradan bir vatandaş bile imza atmadan önce sözleşmeyi yavaşça okuyarak anlamaya çalışıyor ve aklına takılanları ilgili personele soruyor. Emeklilik sözleşmesi de sigorta şirketleri ve bankaların size sunduğu bir anlaşma olarak düşünülebilir. Zira sözleşmeden cayma hakkını kullanan vatandaşların ne gibi bir kesintiye maruz bırakılacağını bu sözleşmede tüm yönleri ile bulmak mümkün. Üstelik birikim yapılan tutarın ne şartlar adı altında ne zamana kadar geri ödenebileceği de yine emeklilik sözleşmesinde bulunur.

Bireysel emeklilik sözleşmesi garanti, ziraat, iş bankası gibi tüm sigorta şirketleri tarafından resmi bir belge olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle sözleşmeye imza attığınız andan itibaren onların şartlarını kabul etmiş olacaksınız.

Bes Emeklilik Sözleşmesi İndir

Çoğu banka ve sigorta şirketlerinin emeklilik sözleşmesi içeriği aynı olmakla beraber kesinti ve hizmet kalem giderleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle bireysel emeklilik planı yapanlar öncelikle sözleşme içeriğini okumalarında fayda olacaktır. Birçok banka ve sigorta şirketinin emeklilik sözleşmesini sizler için derledik.

  • Axa hayat emeklilik sözleşmesi için TIKLA
  • NN hayat emeklilik sözleşmesi için TIKLA
  • Vakıf emeklilik sözleşmesi için TIKLA
  • Ziraat emeklilik sözleşmesi için TIKLA

Yukarıda da gördüğünüz üzere bir çok emeklilik sözleşmesinde geçerli olan formlar bulunur. Burada esas olan yani sizlerin zarar etmeden sistemden çıkmanız için verilen bilgilerdir. Bunu biraz açarsak emeklilik sözleşmelerinde ölüm gibi durumlarda varislere birikimlerin kalması zorunludur. Ayrıca birikimlerinizi fonlarda değerlendirilip oradan da pay elde edeceğinizi unutmayın. Zarar eden fonlar elbet olacaktır ancak onlar riskli gruplar olup size tavsiyemiz getirisi garantili olan fonları seçmeniz olmalıdır.

  • Halk emeklilik sözleşmesi için TIKLA
  • Aegon emeklilik sözleşmesi için TIKLA
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın