Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Geri Ödenmezse Ne Olur?

Ülkemizdeki her 5 kişiden 4 kişinin kredisi onaylanmasına kesin gözü ile bakılırken genelde verilen tutarın 5000 TL olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre bu kredi tutarını alanlar, acaba krediyi geri ödemezsem ne olur, taksitleri gecikmeli yatırırsam sorun çıkar mı sorularına yanıt aramakta. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var; mevcut kredi tutarı ne olursa olsun geri ödenmediğinde kredi notunuz düştüğü gibi kara listeye girersiniz. Yani bu listeye girmek demek, yarın öbür gün gerçekten de bir krediye ihtiyacınız olduğunda bankaların yolunu tutunca ne yazık ki, kara listede olmanız sonucundan dolayı bankalar kredi cevabına ret yanıtını verecektir.

Kredi taksitleri gecikmeli yatırılabilir ancak burada faiz işler. Günlük faiz devreye gireceğinden bu da sizlerin findeks kredi notuna olumsuz yansıtılır. En mantıklısı ise 6 ay geri ödemesiz olması nedeni ile onaylanan, bireysel temel ihtiyaç destek kredisinin 6 ay sonra hızlıca kapatılmasıdır.

İhtiyaç Destek Kredisi Neden Sonuçlanmadı?

İhtiyaç destek kredisi vakıfbank, halkbank ve ziraat bankası tarafından verilen faizi düşük ihtiyaç kredisidir. Ancak başvurusu onaylanmayan sayısı %85 oranında. Temel destek ihtiyaç kredisi başvurusu yaptıktan sonra sonucu eline geçmeyenlerin sayısı oldukça yüksek. İster istemez vatandaşın aklında ise ihtiyaç destek kredisi neden sonuçlanmadı sorusu geçmekte. Alınan bilgilere göre başvuru yoğunluğunun fazla olması bunda temel etken olurken, asıl etkenin kadınlara göre erkeklerin daha fazla başvurmasıdır.

Kredinin onaylanmasını isteyenler başvurularını eşleri üzerinden doğruca yapabilir. Kadınların ihtiyaç destek kredisi başvuru sonucu 2 günde sonuçlanır ve genelde olumlu olarak verilir.

İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu

Temel destek kapsamında vatandaşlara mevcut durumlarına göre 10000 TL, 7500 TL ve 5000 TL kadar 36 ay vadeli kredi tahsis edilmektedir. Burada faiz oranları %0,49 olup, ilk 6 ay geri ödemesiz olduğunu ve 30 taksit şeklinde geri ödemesi olduğunu belirtelim. Bu krediyi veren bankalar arasında ziraat bankası, vakıfbank ve halk bankası vermektedir. Kredinin özellikleri ve faiz oranına bakmak istersek

pandemi destek kredileri

Şeklinde bilgi verilmiştir. Temel destek kredisi masrafları incelendiğinde kredi sigorta ücreti olarak alınacak olan tutarın %5 alınıyor ayrıca kredi tahsis ücreti %0,5 şeklinde. Bu krediye başvurmak istediğinizde 3 bankadan bir tanesi sonuçlanır. Yani X bankasından kredi çeken onaylanan kişi, diğer bankadan onay alamaz. Bu nedenle başvurusu olumsuz sonuçlanan vatandaş, diğer bankadan şansını deneyebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın