Bitkilerin Sağlıklı Büyümesi İçin Neye İhtiyaçları Vardır? (Doğru Bilgi)

Ziyaretçilerimizin sıklıkla sorduğu ve bilgi almak istediği Bitkilerin sağlıklı büyümesi için neye ihtiyaçları vardır? ve benzeri konulara bu içeriğimizde yer verdik.

Bitkilerde insanlar ve hayvanlar gibi yeryüzünde yaşayan canlılardır. Bundan dolayı da tüm canlıların ihtiyaç duydukları güneş, hava, su ve besin almaları gerekiyor. Bitkilerin sağlıklı büyümesi için neye ihtiyaçları vardır? Bir ihtiyacını fazla karşılarken diğerinin yetersiz olması sağlıklarını kaybetmelerine neden oluyor. Bitkilerin sağlıklı büyümesi için neler gerekli bunları kısaca inceleyelim.

Bitkilerin sağlıklı büyümesi için neye ihtiyaçları vardır
Bitkilerin sağlıklı büyümesi için neye ihtiyaçları vardır

Su

Bitkilerin sağlıklı büyümesi için neye ihtiyaçları vardır? Sorusu için ilk önce su gelmektedir. Bitkilerin sağlıklı şekilde yaşamaları için su temel ihtiyaçları arasında yer alır. Tüm bitkiler düzenli olarak sulanmalıdırlar, yazları havanın sıcak olduğu zamanlarda insanlarında çok daha fazla su tükettiği biliniyor. Aynı şekilde bitkilerin yaz mevsiminde sık sulanması gerekiyor. Kış mevsimlerinde ise sulama işlemi daha az yapılmalıdır. Bitkilerin farklı yapıları bulunmaktadır. Bunun için de bitkinin yapısı gereği ne kadar ihtiyaç duyuyorsa o kadar sulanması gerekir.

Güneş, Işık

Güneş dünyayı ısıtmakta aynı zamanda aydınlatmaktadır. Bitkilerin yapılarında bulunan klorofil ile güneş gördükleri zamanlarda havadaki karbondioksiti alarak oksijene dönüştürdüğü biliniyor. Özellikle salon bitkileri için ışık çok önemli bir yer tutuyor. Bitkiyi mümkün olduğunca güneş ışığını direk alabileceği yerlere koymak gerekiyor. Direk gün ışığı almayan gölgede kalan bitkiler için yapay ışık sistemleri kullanılabilir. Unutulmaması gereken nokta ise yapay ışığın kesinlikle güneş ışığının yerini tutmuyor olduğudur. Bitkiye yapay ışık verilecekse bunun her gün en az 10-12 saat olması gerekiyor.

Isı

Bitkilerin sağlıklı büyümesi için neye ihtiyaçları vardır? Her canlının hayatını devam ettirmesi için belirli bir ısıya ihtiyacı bulunuyor. Soğuk ortamlarda tutulan salon bitkilerinin yapraklarının dökülmesi ve hatta kuruması kaçınılmaz olabiliyor. Salon bitkilerinin oda sıcaklığında tutulması gerekiyor. Kış mevsimlerinde ısıtılmayan odalarda tutulmaması gerekiyor. Aynı şekilde yaz mevsiminde de çok sıcak havalar bitkinin solmasına neden olabilir Bitkinin sağlıklı büyümesi için her mevsim oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir.

Yer

bu bitki yerini sevmedi sözünü duyduğunuz zamanlar olmuştur. Eskilerin bu tespitleri çok doğrudur. Bitkinin sağlıklı büyümesi için odada yerleştirildiği konum çok önemlidir. Pek çok bitki rüzgarlı olan yerlere koyulduğunda bundan olmuşuz etkileniyor. Hava akımı olmayan ama aynı zamanda hava alabileceği, güneş ışığını direk olarak alabileceği yere bitki koyulmalıdır.

YouTube video
YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın