Borsada Zarar Etmemek İçin Öneriler 2021

Borsa, orta ve uzun vadeli düşünüldüğünde getiri bakımından hesaplandığında hem mevduat hem de döviz veya altın gibi yatırım araçlarından daha fazla getiriye sahiptir. Borsada zarar etmemek için önerileri incelediğimizde yatırım uzmanlarının ortak yanıtlarını sizlere sunmak istedik. Bu sayede yatırımlarınıza yön verirken, aklınızın bir köşesinde bunların bulunması demek, zarar etme olasılığını en aza indirecektir!

Borsada zarara uğramak ya da borsadan para kazanmak ikisi de sizin elinizde olan, ikisi de sizin tahminlerinize ve tecrübelerinize dayanan olgulardır.

Borsadan Para Kazanmak Mümkün Mü?

Kişi hangi işi yaparsa yapsın, önce külfetini çekecek ki sonra kaymağını yesin. Yaptığınız işler de tecrübeniz yok ancak yine de ufaktan ufaktan başlayalım diyorsanız; Dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bir kere kısa yoldan zengin olurum demeyeceksiniz, “Pilava giderken evdeki bulgurdan da olmayacaksınız.” deyim yerindeyse ve küçük küçük adımlarla başlayacaksınız.

Bu işte yeni olduğunuzu ve bilmeden yapacağınız herhangi bir işlem ya da işlemlerin elinizdeki birikimlerinizi de eriteceğini asla unutmayacaksınız. Kısaca var olan riski minimize ederek ilerlemek temel felsefeniz olacak. Borsadan para kazanmak mümkün olup, bu yatırıma girmeden önce bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bir hisse senedine yatırım yapmadan önce o şirketin mevcut yapısını, yıllık bazdaki esas faaliyet karını, temettü ödemelerinin yapılıp yapılmadığını ve cironun her 3 ayda bir artıp artmadığı araştırılmalıdır.

Borsada Kaybetmemek İçin Ne Yapılmalı?

Borsa herkesin öyle ha deyince gireyim de ben de bu işi yapayım diye gireceği yerler değildir. Kişi en başta kaybedebileceğini veya zarar edebileceğini unutmamalı bir gün mutlaka bu gerçekle karşılaşabileceği gerçeğini aklından çıkarmamalıdır. Borsa işi risk sever kişilerin işidir ve iş sadece bununla da bitmiyor sabırda gerektiriyor. Örnek vermek gerekirse satın aldığınız bir hisse senedi elinizde patlayabilir yani siz düşük fiyattan aldım diye sevinirken 5 dakika sonra sizin aldığınız fiyatı kat be kat altına düşebilir bu durumda ne yapacaksınız.

  • Sabırlı olmanız gerekiyor; Aldığınız bir şirket hissesi aldıktan sonra %20 düştüğünde ve buna güveniyorsanız ta ki, hedef fiyatınıza gelene kadar satmamanız gerekiyor.
  • Stop loss yapın; Stop loss yani mevcut şirketin olumsuz durumlarında bir alt hedef fiyat çıkarılması ve bu fiyata düşmesi durumunda hızlıca hisseden çıkmanız önerilir.
  • Alınan hisse senedini araştırmak; Araştırırken tüm imkanlardan yararlanarak, grafikleri incelemeli varsa yatırımcı ilişkileri aranılarak, iletişim kurulmalı aklınıza takılan soruların yanıtlandığından emin olana kadar cevap isteyin. Asla sosyal medya sitelerindeki yorumlara aldanmayın!
  • Her hisse alınmaz! ; Evet, kulaktan duyma hisse önerileri ile hisseye yatırım yapmayın. Güvenilen, sürekli temettü veren, aynı zamanda yıllık grafikleri sürekli artan şirketlere odaklanın. Yıllarca yerinde sayan veya 5 yılda sadece %10 artış gösteren hisseler, yatırım aracı değildir.
  • Komisyonu en az olan bankalar, yatırım şirketlerinden hisse senedi alın; Her banka aynı komisyonu almadığı gibi bist derinlik ekranları ücretleri yüksek olan veya hiçbir faydası olmadığı halde sizlerden aylık ücret talep eden şirketleri bırakarak, daha ucuz ancak faydalı program imkanı sunan yatırım firmalarından hesap açtırın!

İki yol fiyat daha da aşağı düşmeden küçük bir zararla tekrar satacaksınız veya Fiyatın tekrar yükselmesini ve aldığınız hisse senedinin değerini bulmasını bekleyeceksiniz ki bu da hiç kolay olmuyor bazen günler bazen haftalar bazen de aylarca beklemeniz gerekebilir. İşte bu örnekten çıkartılacak sonuç, bizim için normal ihtiyacımızı karşıladığımız paranın dışında bir para olmalı ve borsanın çok dalgalı olacağını 5 dakika sonra ne olacağını kimse bilemez ya da kestiremez. Çünkü borsa aniden gelen bir haberden veya olumsuz durumlardan çok hızlı etkilenebilir.

Sözün özü, borsadan zarara uğrayan kişiler var mıdır?  Elbette ki vardır neden olmasın. Şimdi de aynı soruyu tersinden düşünelim. Borsa da kar eden kişiler var mıdır? bu sorunun da cevabı evettir. Kısaca cevabı değişebilen bir kavramdır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın