Boş Plaka Sorgulama 2022 Özel Plaka Sorgulama

Teknolojinin gelişmesi hayatımızın her alanına olumlu etkiler yapıyor. Eskiden plaka sorgulamak ya da boş bir plakayı almak gibi seçenekler pek mümkün olmazdı. Şimdi ise boş plaka sorgulayarak istediğiniz bir plakayı rahatlıkla satın alabiliyorsunuz. Peki ama boş plaka sorgulama nasıl yapılır? Bunun için hangi adımları atmak gerekmektedir? Tüm bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulama işleminin hızlı bir şekilde işlemesi için noterden önce emniyet müdürlüğünde plakanızı ayırt ettirmeniz gerekmektedir. Bunun için belli bir miktar bağış ödemesi yapılır. Sonrasında ise noter işlemlerinde plaka bilgilerini belirtmeniz yeterli olacaktır. Diğer tüm seçenekler hızlı bir şekilde devam eder.

Plaka sorgulama işlemi için e – devlet kanalları, ilçe veya il emniyet müdürlükleri yada sms ile iletişim kurarak son derece hızlı bir şekilde boşta ki plaka ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınıza gelen tüm soruların cevaplarını sizin için bir araya topladık.

Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu konuya girmeden, açıklık getirmemiz gereken bir husus bulunmaktadır. İnternete özel plaka yazıldığında daha önceden karşımıza çıkan pek çok bilgi yer almaktaydı. Günümüzde özel plaka anlayışının iki farklı şekilde değiştiğini söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse özel plakadan kastımız şu olabilir:

34 BURHAN 01

Yukarıda bahsi geçen özel plakalar yerine artık istediğiniz harf ve rakamdan aldığınız plakalarda satışa çıkmaktadır. Bu sorgulama ekranları daha çok noterler tarafından plaka verilmesinden sonraki süreçte ön plana çıktığı için buna özellikle dikkat etmek gerekir.

Başka bir deyiş ile özel plaka satın almak isterseniz artık şu şekilde bir plaka da almanız mümkün olmaktadır:

34 BRH XX gibi (burada ki XX bir plaka belirtmemek için yazılmıştır. XX yerine rakam gelebilir)

EGM Özel Plaka Sorgulama

Emniyet genel müdürlüğü internet sitesini ziyaret ederek boş plaka sorgulama işlemini yapmanız mümkündür. Ya da dilerseniz emniyet müdürlüklerini ziyaret ederek plaka sorgulama konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ankara Boş Plaka Sorgulama

Boş plaka sorgulama teknik olarak tüm illerde aynı olmaktadır. Yada dilerseniz yakın bulunduğunuz aşağıda ki ilçe emniyet müdürlüklerinden bir tanesine giderek de plaka ayırt etme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu ilçe emniyet müdürlükleri:

  • Keçiören ilçe emniyet müdürlüğü
  • Çankaya ilçe emniyet müdürlüğü
  • Yenimahalle ilçe emniyet müdürlüğü
  • Etimesgut ilçe emniyet müdürlüğü
  • Altındağ ilçe emniyet müdürlüğü
  • Sincan ilçe emniyet müdürlüğü
  • Mamak ilçe emniyet müdürlüğü
  • Ankara emniyet müdürlüğü

İstanbul Boş Plaka Sorgulama

Yukarıda ilçe isimleri Ankara için örnek olarak verilmiştir. Siz eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız plaka almak için size en yakın ilçe emniyet müdürlüğüne de başvurabilirsiniz.

Antalya Boş Plaka Sorgulama

Aynı işlem Antalya açısından da aynıdır. Antalya’da ulaşım biraz daha ilçelerden şehir merkezlerine doğru uzun sürdüğü için sizlerde Antalya’nın 19 ilçesinden bir tanesinin ilçe emniyet müdürlüklerini ziyaret ederek boş plaka sorgulama seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

İzmir Boş Plaka Sorgulama

İzmir plaka sorgulama söz konusu olduğunda da doğrudan ilçe emniyet müdürlüklerine başvurmanız yeterli olacaktır.

SMS İle Plaka Sorgulama

Aynı şekilde SMS atarak plaka sorgulamak isterseniz de 5664 numarasına mesaj atmanız yeterli olacaktır. Bu konuda Detay Plakanızı yazıp gönderebilirsiniz. Eğer ilgili plaka kullanılmıyorsa dönüş mesajı almazsınız. Eğer merak ettiğiniz plaka kullanımda ise bu sefer olumsuz geri dönüşe dair bilgiler cep telefonunuza gelecektir. Bazı zaman aralıklarında sistemin çok yoğun olması durumunda sürecin biraz daha uzayacağını unutmayın.

 

 

 

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın