Boşanan Kadınlara Verilen Yardımlar 2021 (DUL MAAŞI)

Boşanan kadınlara dul olma durumundan dolayı devlet yardımı yapılmakla beraber bunlar arasında en fazla verilen dul maaşı olmaktadır. 2021 dul maaşı, muhtaç aylığı ve nakdi yardımlar artırılmış olup, nasıl alınacağını kimlerin kapsama girdiğini ve şartları buradan öğrenebilirsiniz.

Dul Maaşı Nedir? Kimler Alabilir?

Eşi vefat sonrasında dul kalan kadına belirli bir maaş bağlanmaktadır. Genelde iki ayda bir verilen adı dul maaşı olarak adlandırılan bu ödenek 2021 yılı dahilinde 695 TL dir. Yani aylık 325 TL ye denk gelen dul maaşını, her dul kalan kadın alabilir. Yapılması gereken sadece başvuru yapmak ve maaşın bir ay sonra hesaba geçtiğini görmektir. Her hangi bir şart olmayıp, dul kalan her kadına verilmektedir. Ancak günümüz sosyal hayatında bu maaşı su istimal edenlerin sayısı oldukça fazladır. Eşinden bilerek boşanarak aylık 325 TL almayı düşünen kadınlar, bakanlığın tespiti sonrasında cezai işlem ile karşılaşabilir. Ayrıca eşinden bu para için boşanıp, sonrasında eşini kaybedenlerin (başkası ile evlenme durumu) hızla artan veriler arasında. Bu nedenle kadınların bu parayı almak için boşanmamaları önerilir!

İhtiyaç sahipleri için ödenen dul maaşı, kadının yeniden evlenmesi veya sigortalı bir işe giriş yapması durumunda kesilmektedir. Ayrıca her hangi bir yerden gelirinin olmaması gerekiyor; farklı maaşlardan yararlanmaması (yetim aylığı alınmamalı)

Dul Maaşı Alanlara 1000 TL İkramiye

Bildiğiniz gibi bayram ikramiyesi olarak adlandırılan 1000 TL destek parası, her emekliye bayram öncesi banka hesaplarına yatıran devlet, bu yardım parası ödemelerini genişleterek dul kalan kadınlara da verileceğini duyurmuştu. Buna göre Ramazan ve Kurban bayramı öncesinde yılda iki defa olmak şartı ile 1000 TL bayram ikramiyesi verilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken her dula ne yazık ki 1000 TL destek verilmiyor. İlgili maaştaki pay oranına göre belirlenir. Diyelim ki dul maaşı bağlanan kişi, eşinden maaş bağlanmış ise ve pay oranı %50 ise bu 1000 TL destek parasının %50 sini yani 500 TL olarak hesaba geçtiğini belirtelim. Genelde bakıma muhtaç olan kadın, dul maaşı olarak aylık 325 TL destek alması ve %100 paya sahip olması nedeni ile 1000 TL bayram ikramiyesini hızla alabilir.

Boşanan Kadınlara Verilen Yardımlar

Boşanan kadınlara ve bu durum sonucunda dul kalanlara gerek sosyal yardımlaşma gerekse de devlet olarak bir takım yardımlar yapılmaktadır. Büyük şehirlerde iseniz belediyelerin hediye çekleri, erzak yardımı, kömür parası yardımı, kira yardımı gibi önemli maddi ve manevi yardımları almak mümkündür. Bunlar arasında en önemlisi muhtaçlık aylığı olup aylık 915 TL ödenmektedir. Buradaki şartlar arasında en önemlisi engelli bireyin tespit edilmesidir. Her engelli bireye verilen muhtaçlık parası 2021 yılında artırılmıştır.

Muhtaçlık aylığı alma şartları incelendiğinde;

  • Hiçbir gelirin olmaması
  • Bakıma muhtaç olması kanıtlanmalı
  • Hiçbir işte çalışıyor olmamak SGK veya BAĞKUR
  • Engel durumunu gösteren rapor belgesi

Bunları hazırlayanlar en yakın sosyal hizmetler il veya ilçe binasına şahsen gidip başvurabilir.

Belediyelerin Yaptığı Maddi Yardımlar

Boşanan, dul kalan, bakıma muhtaç olan bireylere belediyeler de maddi destek olmaktadır. Tutarlar büyük şehirlere göre değişse de, yapılan maddi destek yanında ramazan kolisi ve gıda yardımı da yapılmaktadır. Belediye çatısı altında bulunan sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından her yıl verilen maddi yardımlar, 2020 yılında da devam etmektedir. Gereken şartları incelersek;

  • Bakıma muhtaçlığın kanıtlanması; belediye ekipleri tarafından yer tespiti yapılarak karar verilir.
  • Yaşlılara, dul kalanlara, engellilere ve eğitim gören gençlere verilir.

Her ne kadar maddi destek olsa da, belediyelerin çoğu kira yardımı, yemek ve erzak yardımında bir adım öndedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın