Butik Açmak Karlı Mıdır? Masrafları Ne Kadar?

Butik bayanların kıyafet tercihlerini temin ettiği mağazaları kapsamakta. Bu nedenle beylerden çok bayanlara hitap eden iş yerleri olarak adlandırılmaktadır. Butik açmak isteyenler ise bu işin karlı olup olmadığını sorgulamakta. Ayrıca butik açma masraflarını da buradan öğrenebilirsiniz.

Butik Açmak Karlı Mıdır?

Butik bayan kıyafetlerini kapsaması ve ürün çeşitlilik fazla olması nedeni ile en önemlisi de tekstil ürünleri satışındaki karlılık düşünüldüğünde oldukça ideal bir iş türü olacaktır. Butik açanlar ve kar marjı ile yapılan sohbetler ve gördüğümüz faturalara göre ürün başında net karın %80 lere kadar çıktığı görülüyor. Bu nedenle butik açanlar, artan karlılığa bağlı olarak kısa sürede masraflarını çıkartabilir.

Butik açmanın belirli masrafları bulunmakta. Ancak fazla bir paranın çıktığını görmemekteyiz ama açılacak olan iş yerinin mekan parası burada önemlidir. Zira kalabalık alanlarda kira gideri fazla olması nedeni ile bu kısım sizleri maddi açıdan sıkıntıya sokabilir. Dükkanı açtıktan sonra butik malzemelerine de yani ürünlere de para gidiyor. Ancak kar marjına bakıldığında dükkanı doldurmak daha mantıklı olacaktır. Sezonluk ürünler yerine fazla giden ve tercih edilen ürünleri satın almanızda fayda olacaktır.

Butik Açmanın Masrafları Ne Kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kira gideri önemli bir kalemdir. Ancak iş yeri sizin ise kira derdinden kurtulmuş olacaksınız. Bu nedenle malzeme ve dekorasyon gideri, muhasebe parası (aylık 900 TL) elektrik ve su gideri ve ıvır zıvır dediğimiz küçük etkenler, cebinizden çıkacak masraflardır.

Butik açarken ruhsat olmazsa olmaz etkenler arasında. Yine de bu gibi masrafları hesaplamak için size en yakın serbest muhasebeciye giderek konu hakkında bilgi almanızı öneriyoruz. Tabi iş yerini açtıktan sonra marka oluşturmak yani butik isimleri aramanız gerekiyor. Sizlere fikir vermek amacı ile butik isimleri konumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Marka oluşturmak veya iş yeri ismi ne olacak diye günlerce düşünebilirsiniz. Fikir vermek adına sizlere sunduğumuz fikirler ve kelimeler eşliğinde kafanıza yatan bir markayı oluşturabilirsiniz. Burada önemli olan her zamanki gibi müşteriye hitap adı olup, akıllarda kalan işyeri isimleri olmalıdır. Bir marka akılda kalırsa rahatlıkla iş yerinin adresi öğrenilebilir ve müşteri çekilebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın