Büyük Annelerin Bebek Bakım Maaşı Alma Şartları

Annelerin çalışma hayatında büyük kolaylık ve fayda getirecek büyük annelere bebek bakım maaşı projesi başladı. Bebek bakım maaşı alma şartları taşıyan aileler eğer ki pilot illerde ikametgah ediyorsa, bir an önce başvuruda bulunmalı. Ancak altını çizelim detayları bilmenizde fayda var zira çalışan anneden aldığımız son bilgilere göre süt parası kesiliyor bu nedenle.

Annelere maaş şartlarını öğrendiğinizde kendinizde karar verme aşamasına gelebilir, alıp almayacağınıza son noktayı koyabilirsiniz. İlk bakışta anneye büyük kolaylık sağlasa da işin püf noktasında süt parasının kesilmesi çalışan annenin maaş sıkıntısı çekmesine vesile olabilir.

Büyük Anne Maaşının Şartları 2020

  • Anne’nin kesinlikle çalışıyor olması ve sigortanın aktif gözükmesi.
  • Bebeğe bakacak olan büyük annenin çalışıyor olmaması yani ev hanımı olması.
  • Annenin doğumdan önce veya sonra 1 yıl aktif olarak sigortalı olması gerekiyor.
  • Toruna bakan ninenin yaşının en fazla 55 olması bekleniyor. Zira bu yaştan sonra onların da bakıma ihtiyacı gereksinimi vardır.
  • Bakımı yapılacak olan bebeğin en fazla 3 yaşında olması. Yani 3 yaşın üstünde kabul edilmiyor şimdilik.
  • Pilot iller şu an için Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep. Ancak 2017 sonlarına doğru Diyarbakır, Mardin, Şanlı Urfa başta olmak üzere 27 ilde de bu projenin devam edeceğini belirtelim.
  • Bebek bakıcı parası için anne ve büyük annenin şartları kabul etmesi esas alınmaktadır.

Pilot illerin zamanla tüm illere geçmesi bekleniyor. Özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesinde hazırda bekleyen ailelerin sayısı yüz binleri bulabilir. Bu proje sayesinde annelerin üzerinden, büyük bir yük kalkacağa benziyor. Başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alınmaktadır. Başvurularınızı buradan takip edebilirsiniz.

https://buyukanne.csgb.gov.tr/#/app/giris

Projenin ilk etapta 1 yıl sürmesi hedefleniyor. Pilot illerin belirlenmesinin ardından (Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep) başvurular online ortamlarda alınmış ve sonuçlar açıklanmıştır. Başvurunuz olumlu sonuçlanmış ise annenin cep telefonuna sms ile bilgilendirme yapılıyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın