Buzağı Desteklemesi 2020 Ne Zaman Ödenecek?

Buzağı ödemeleri 2020 desteklemesi ne zaman ödenecek merak edilenler arasında olup, destekleme ödemelerinin 24 nisan 2020 itibari banka hesaplarına geçtiğini belirtelim. Tc kimlik numarası göre buzağı destekleme ödemeleri, son rakamına göre veriliyor.

Buzağı Desteklemesi 2020

Hayvancılık desteklemelerinden biri olan buzağı desteklemesi her yıl olduğu gibi 2020 yılında da ödenmektedir. Bakanlığın yapmış olduğu son açıklamalara göre 2019 buzağı destekleri ne zaman yatacak, sorusu için bakanlık 24 nisan 2020 tarihi itibari ile başladığını duyurmuştur. Buradaki destekleme ödemelerinin kapsamı 2019 yılına ait olup, 2020 yılı buzağı desteklemesi için henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. Ancak bakanlık, coronavirüs nedeni ile hayvancılık ile uğraşanların ekonomik açıdan zarar görmemesi adına 2020 buzağı desteklemesi ödemelerinin de yıl içinde yapılacağı konuşulmakta. Yani 2020 desteklemeleri için 2 ayrı ödeme alabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi devlet, çıkan virüs salgını nedeni ile bir takım faz paketlerini devreye sokmuştu. Bunlardan sonuncusu ile 3. faz destekleme ödemeleri idi. Dileyen çiftçi ve hayvancılık ile uğraşanlar da bu faz desteklemesine başvurarak 1000 TL nakit ödeme alabilir.

Faz desteklemesi için tıklayınız.

2019 Buzağı Destekleri Ne Zaman Yatacak?

Tc numarasının son rakamına göre ödeme takvimi çıkartılmış olup, buzağı desteklemesi 2020 yılı dahilinde

  • TC son rakamı 0 olanlara ödemeler 24 nisan 2020
  • 2 olanlara 30 nisan 2020
  • 4 olanlara 8 mayıs 2020
  • 6 – 8 olanlara 15 mayıs 2020

tarihlerinde ödenecektir. Bireyler buzağı parası almak için şartları sağlaması gerekiyordu. Şartları sağladıktan sonra ödemelerin ne kadar yapılacağına bakarsak;

  • 4 ay ve üzeri olanlara buzağılara ödenecek olan tutar buzağı başına 350 TL
  • Soy kütüğüne kayıtlı olan buzağı başına 500 TL
  • Döl Kontrollü Boğanın Yavrusu var ise (ilave) buzağı başına 50 TL
  • Yetiştiricilik Bölgesi İllerinde bulunan buzağı başına (ilave) 200 TL ödenecektir.

Bu tutarın daha fazla olması için sürecin çok önceden başlatılması gerekmektedir. Yine 2020 hayvancılık destekleme ödemelerine baktığımızda sadece buzağı değil bir çok hayvan türünden destekleme parası alabileceğinizi belirtelim.

2019 Buzağı Desteği Ne Zaman Nereye Ödenir?

Ödemelerin 2019 yılının desteklemesi olduğunun altını çizelim. Ancak virüs salgını nedeni ile bu yılın destekleme ödemeleri de verileceği konuşuluyor. 2020 yılı buzağı desteklemeleri iki etapta ödeneceğini şimdiden belirtebiliriz.

Buzağı desteklemesi önemli olup, hayvancılık sektöründe olanların merakla ilgilendiği konular arasında. Her yıl alınan bu desteklemeler sayesinde buzağıların erkenden kesilmesi önleniyor bu da süt üretimine devletin daha fazla ilgi duyduğunu ve desteklediğini fark etmemizi sağlıyor.

Buzağı desteklerinden faydalanmak için bir buzağın 120 gün yani 4 ay süre ile nereye kayıt yaptırmış ise o işletmede bulunması zorunludur. Ödemelerin doğrudan işletme hesabına geçtiğini belirtelim. Tek bir başvuru sonrasında her yıl ödemeleri düzenli bir şekilde alabilirsiniz. İşletme sahiplerinin ödeme alması için Süt birliği ve tarımsal kalkınma kooperatifine dilekçe vermesi zorunludur. Dilerseniz damızlık sığır yetiştiriciliği birliğine de başvuru yapılabilir. Bu üyelikleri olmayanlar dilerse il veya ilçelerinde bulunan hayvan sağlığı yetiştiriciliği müdürlüklerine de dilekçe verebilir. Ödeme tarihleri geldiği zaman ise ziraat bankası hesaplarına geçmektedir. Destekleme ödemeleri sorgulama sayfasından ödemenin gelip gelmediğine bakılabilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın