Cafe Açmak Karlı Mıdır? Masrafları Ne Kadar?

Cafe açmak için ne kadar para gerekiyor, cafe malzemeleri neler en önemlisi de cafe açmak karlı mıdır sorularına yanıt arıyoruz. Cafe açmak yere ve mekana göre masraf gerektiren, ancak müşterisi olduğunda karlılık bakımından çok mantıklı bir iş türüdür. Bu nedenle bireyler cafe açmak karlı mıdır sorusuna yanıt aramakta. Ayrıca yapılacak masraflar hakkında ön bilgi sahibi olmayı düşünenler de bulunuyor. Yani cafe açarsam acaba ne kadar masrafım gider?

Cafe Açmak Karlı Mıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mekan faktörü çok önemlidir. Cafe aslında ingilizce bir kelimeden gelse de, alışkanlık olması nedeni ile kafe diye geçmekte ülkemizde. Ancak elit iş yerlerine baktığımızda markalarının yanında ”CAFE” veya ”COFFEE” şeklinde kelimeler geçmektedir. İlerleyen zamanlarda cafe isimleri yazılarımız ile sizlere mantıklı markalar sunacağız. Ancak asıl konumuza dönecek olursak, cafe açmak mantıklı mı veya karlı bir iş türü olacağının yanıtlarını bulacağız.

Cafe açılışında fazla lüks ön planda olmasa da olur düşüncesindeyiz. Nedeni de müşterilerin lükse ilgisinin mekanın iç dekoruna bağlı olarak değiştiğini fark ediyoruz. Bir markanın cafe şeklinde açmak yerine kendinize özel bir cafe markası oluşturup, iç dizaynı gösterişli yaparsanız müşteri ilgisi daha fazla olacaktır. Karlılık için asıl faktör kalite yerine orta şeker sunulmasıdır. Yani Bodrum’da sahile yakın bir yerde cafe açıp yüksek fiyatlardan satış yapmak ile Diyarbakır’da bir cafe fiyatları eş değerdir diyemeyiz. Bu nedenle müşteri potansiyeli ve gelir durumuna bakılarak fiyatlar sunulmalıdır. Bir çay fiyatı normal cafelerde 2 TL iken sizler 10 TL’den satışa bıraktığınızda müşteriniz az ancak karlılık çok olacaktır. Ama süreklilik olmayacak ve zarar etme şansınız yüksek olacaktır. Ayrıca yüksek kira bedeli olan yerlerde cafe açmadan önce müşteri yoğunluğuna bakarak karar vermeniz gerekiyor. Cafenin aylık kirası 10 bin TL iken, günde kasanız 500 TL atarsa hızlıca o cafeyi kapatmanız gerekiyor.

Cafe Açmanın Masrafları Ne Kadar?

Öncelik masraflara bakmanız gerekiyor. Kira gideri hariç iç dizayn ve malzeme bedellerine bakıldığında 15 ile 25 bin TL arasında değişmektedir. Tabi iç dizayn konusunda çok kaliteli işçilik çıkarıldığında bu tutar katlanıyor. Cafede satış yapıldığında bir esnaf olarak hareket edilmelidir. Yani müşteriler ile sakin ve hoş görülü davranmanız sizlerin geleceği için karlılık oluşturur.

Pandemi dönemi boyunca ne yazık ki, cafeler, lokantalar ve kahveler kapalı kalmıştır. Bu nedenle pandemi sonrasında bu gibi işletmelere odaklanılmalı ama geçmişi unutmadan düşünerek hareket edilmelidir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın